2019թ. մարտից մեկնարկել է ՀՀ բոլոր բարձրագույն և միջին մասնագիտական կրթական հաստատությունների ուսանողների համար նախատեսված Համաբուհական ուսանողական բանավեճի առաջնությունը, որին մասնակցում են նաև ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողներ:
Մասնակիցները նախ անցան ոլորտային փորձառու, կոմպետենտ մասնագետների կողմից իրականացված որակավորման երկշաբաթյա դասընթացներ, որոնց կհաջորդի մրցութային փուլը:
Կայացան որակավորման երեք դասընթացներ:
Մարտի 25-ին «Jinishian Memorial Foundation»-ի գրասենյակում տեղի ունեցավ համաբուհական ուսանողական բանավեճի առաջնության որակավորման առաջին դասընթացը՝ «Բանավեճի կառուցվածք և հմտություններ» թեմայով: Քննարկման բանախոսն էր Youth Engaged in Society – YES ծրագրի պատասխանատու Զարուհի Համբարձումյան-ը, ով խորությամբ ներկայացրեց «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի կողմից մշակված բանավեճի ֆորմատը։
Մարտի 27-ին տեղի ունեցավ համաբուհական ուսանողական բանավեճի առաջնության որակավորման երկրորդ դասընթացը՝ «Քննադատական միտք» թեմայով: Բանախոսն էր Եվրասիա համագործակցության հիմնադրամի ծրագրերի տնօրեն Mikayel Hovhannisyan-ը: Թիմերը մեծ ոգևորությամբ մասնակցեցին քննարկմանը և հղեցին իրենց հուզող բոլոր հարցերը:
Մարտի 29-ին տեղի ունեցավ համաբուհական ուսանողական բանավեճի առաջնության որակավորման վերջին դասընթացը՝ «Մեդիագրագիտություն» թեմայով։ Բանախոսն էր media.am-ի գլխավոր խմբագիր Gegham Vardanyan-ը։
Ծավալվեց հետաքրքրիր քննարկում, որի ընթացքում պարոն Վադանյանը պատասխանեց թիմերին հետաքրքրող բոլոր հարցերին:
Համաբուհական ուսանողական բանավեճի առաջնությանը կմասնակցեն 21 թիմ՝ ավելի քան 120 մասնակից ՀՀ տարբեր մարզերի ուսումնական հաստատություններից:
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղը՝ “Believers” թիմը, կմրցի ԵՊՀ-ի «Սլիզերին» թիմի դեմ: “Believers”-ը հանդես կգա որպես դեմ:
Հաջող, հետաքրքիր և բովանդակալից բանավեճ ենք մաղթում բոլոր մասնակիցներին և հատկապես ԵՊՀ ԻՄ-ի “Believers” թիմին:

From March 2019, Inter-University Student Debate Championship for all students of Higher and Secondary Vocational Education Institutions of the Republic of Armenia has been launched. YSU Ijevan Branch students take part in the Inter- University Student Debate.
The participants first went through a two-week qualification training courses by experienced, competent specialists, followed by the competition stage.
Three qualification training courses were held.
On March 25th, “Jinishian Memorial Foundation” hosted the first training course for the University Student Debate Championship on “The Structure and Skills of Debate”. The speaker was Zaruhi Hambardzumyan, Youth Engaged in Society – YES Program responsible, who briefly introduced the debate format developed by “Jinishian Memorial Foundation”.
On March 27th, the second training course for the Inter-University Student Debate Championship was held on “Critical Thinking”. The speaker was Mikayel Hovhannisyan, Eurasia Partnership Foundation Program manager. The discussion was in an engaging and interactive atmosphere.
On March 29th, the last training course for the Inter-University Student Debate Championship was held on “Media Literacy”. The speaker of the training was editor-in-chief of media.am, Gegham Vardanyan. An interesting discussion was held during which Mr. Vadanyan answered all the questions of the teams.
21 teams, more than 120 participants from educational institutions of different regions of Armenia will take part in the Inter-University Students Debate Championship.
YSU Ijevan Branch, “Believers” team will compete against YSU “Slizerin” team. “Believers” will act as an opponent.
We wish a successful, interesting and meaningful debate to all the participants, especially to YSU Ijevan Branch “Believers” team.