2018թ. սեպտեմբերի 25-ին Երևանի Ավ. Իսահակյանի անվան գրադարանում տեղի ունեցան «Արձագանք» բարեգործական ընկերության և նրա նախագահ, թարգմանիչ-գրականագետ Մարո Մադոյան-Ալաջաջյանի կազմակերպած՝ պատմվածքների մրցույթի մրցանակաբաշխությունը և «Արձագանք» գրական-մշակութային հանդեսի շնորհանդեսը։
Ներկա էին Մարո Մադոյան-Ալաջաջյանը, մրցույթի մասնակիցներ, ժյուրիի անդամներ, գրողներ, արվեստագետներ և ընթերցասերներ, այդ թվում՝ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի աշխատակիցներ Լևոն Լաչիկյանը (Լաճիկյանը), Սլավիկ Ալավերդյանը և Լիլիթ Մկրտչյանը։\
Նախ ներկայացվեցին մրցույթի մանրամասները, որ արդեն 2-րդ անգամ է անցկացվում մրցույթը, նպատակն է նոր գրողներ բացահայտելը և գրականության ասպարեզում նրանց հաստատվելուն նպաստելը։
Այս անգամ մրցույթին մասնակցում էին երկու տասնյակ ստեղծագործողներ, այդ թվում՝ ԵՊՀ ԻՄ-ի ընդհանուր մաթեմատիկայի և բնագիտության ամբիոնի դասախոս Սլավիկ Ալավերդյանը։
Ժյուրիի անդամներից Շնորհիկ Շահինյանը և Սաթենիկ Եղիազարյանը ամփոփեցին մրցույթի արդյունքները:
Երկու մասնակիցներ ստացան 1-ին կարգի մրցանակ, երկու մասնակիցներ՝ 2-րդ։ Մեկ մասնակից էլ արժանացավ հատուկ մրցանակի՝ Մարո Մադոյան-Ալաջաջյանի կողմից:
Մյուս մասնակիցներին տրվեցին շնորհակալագրեր։
Այնուհետև տեղի ունեցավ «Արձագանք» գրական-մշակութային հանդեսի շնորհանդեսը, որտեղ տպագրվել էին 1-ին գրական մրցույթի հաղթանակած պատմվածքները:
Հանդեսի առաջին համարում տեղ էին գտել նաև Վալմարի, Հռիփսիմե Մարգարյանի, Լիլիթ Մկրտչյանի, Կարինե Հակոբյանի հեղինակած հոդվածները, սփյուռքահայ գրող Զարեհ Մելքոնյանի ստեղծագործությունները, թարգմանություն բաժնում՝ Մարո Մադոյան-Ալաջաջյանի թարգմանություններից:
Ելույթ ունեցան մրցույթի մասնակիցներ, հանդեսում տպագրված հեղինակներ, Մարո Մադոյան-Ալաջաջյանին ճանաչող արվեստագետներ։ Նրանք շնորհակալություն հայտնեցին մրցույթի կազմակերպիչներին, մասնավորապես տիկին Մարոյին, բոլորին շնորհավորեցին հանդեսի թողարկման առթիվ և մաղթեցին ստեղծագործական բեղմնավոր գործունեություն։
ԵՊՀ ԻՄ-ի տուրիզմի կառավարման և մշակութաբանության ամբիոնի ասիստենտ Լևոն Լաչիկյանն իր ելույթում նշեց, որ մանկուց է ճանաչում Մարոյին, քանի որ եղել է իր համադասարանցին։ Նա կարևորեց մեր օրերում նման հանդեսների լույսընծայմամբ հասարակության մեջ գրականության և մշակույթի հանդեպ սեր և հետաքրքրություն առաջացնելը։
ԵՊՀ ԻՄ-ի հայոց պատմության և հասարակագիտության ամբիոնի դոցենտ, պ.գ.թ. Լիլիթ Մկրտչյանը նշեց, որ հանդեսի առաջին համարում տեղ գտած հոդվածի մեջ անդրադարձել է բանակաշինության և պետականաշինության գործընթացում կանանց դերին և հաջորդ համարներում ևս կաշխատի ներկայացնել կին հասարակական գործիչներին։
Մրցանակաբաշխության և շնորհանդեսի առթիվ ողջույնի խոսք էր հղել ՀՀ սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
Միջոցառման վերջում ներկաները նվեր ստացան հանդեսի օրինակներ՝ հրատարակիչ Մարո Մադոյան-Ալաջաջյանի մակագրությամբ, և մասնակցեցին ֆուրշետի։
_________________________________________________________________________
Ծանոթություն.
Մարո Մադոյան-Ալաջաջյանը գյումրեցի թատերագետ Ռազմիկ Մադոյանի դուստրն է, հեղինակ է մի քանի տասնյակ հրապարակախոսական հոդվածների, էսսեների, պատմվածքների, պիեսների։ Նրա թարգմանությամբ լույս են տեսել Էլիֆ Շաֆակի «Ստամբուլի ընկեցիկը» վեպը, Ալիս Մանրոյի «Պատրանքով տարված» պատմվածքների ժողովածուն, Փոլ Ռուդնիկի «Ես ատում եմ Համլետը» պիեսը և այլ ստեղծագործություններ։
Ներկայումս բնակվում է ԱՄՆ-ում, հիմնադրել և ղեկավարում է «Արձագանք» բարեգործական ընկերությունը։
Ս.թ. հոկտեմբերի 8-ին Կ.Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնում կկայանա Մարո Մադոյան-Ալաջաջյանի «Վաղն ուշ կլինի» պիեսի պրեմիերան։

In 2018, on the 25th of September, at the Av. Isahakyan Library of Yerevan, the award ceremony of the short stories and the presentation of the literary-cultural magazine “Ardzagank” took place by the initiative of “Ardzagank” charity company and its president, translator-literary critic Maro Madoyan-Alajajyan.
Maro Madoyan-Alajajyan, participants of the competition, jury members, writers, artists and readers, as well as employees of YSU Ijevan branch Levon Lachikyan , Slavik Alaverdyan and Lilit Mkrtchyan were present at the event.
First, the contest details have been presented that the contest is held for the second time, the purpose of which is to find new writers and open their way in the field of literature.
This time, dozens of artists, including Slavik Alaverdyan, a lecturer at YSU IB Department of General Mathematics and Natural Sciences, took part in the competition.
The members of the jury, Shakhim Shahinyan and Satenik Yeghiazaryan, summed up the results of the competition.
Two participants received 1st place prize, two participants, 2nd place prize. Another participant was awarded a special prize by Maro Madoyan-Alajajyan.
Other participants received certificates.
Then the presentation of the literary-cultural magazine “Ardzagank” took place with 1st place winning stories of literary competition.
Articles by Valmar, Hripsime Margaryan, Lilit Mkrtchyan, Karine Hakobyan were in the first issue of the magazine, works by Diaspora-Armenian writer Zareh Melkonyan, translations by Maro Madoyan-Alajajyan in the translation section.
Participants of the competition, authors of the magazine, other artists delivered their speech. They thanked the organizers of the competition, particularly Mrs. Maro Madoyan-Alajajyan, congratulated everyone on the release of the magazine and wished fruitful creative activity.
Levon Lachikyan, Assistant of the Department of Tourism Management and Cultural Studies of YSU IB, noted in his speech that he knew Maro from childhood since he was her classmate.
He emphasized the importance of creating such love and interest towards literature and culture through the publication of such magazines.
Associate Professor of Department of Armenian History and Social Sciences of Yerevan State University Ijevan branch. Lilit Mkrtchyan mentioned that in the first issue of the magazine, she touched upon the role of women in the army building and state-building process, and will also work to introduce female public figures in the next issues.
RA Minister of Diaspora Mkhitar Hayrapetyan delivered a welcoming speech on the occasion of the award and presentation.
At the end of the event, the participants received a collection of articles with the publisher Maro Madoyan-Alajajyan’s inscription and took part in the reception.
NOTE:
Maro Madoyan-Alajajyan is Gyumri theatre expert Razmik Madoyan’s daughter, author of several dozens of publicist articles, essays, short stories and plays. He is a translator of Elif Shafak’s novel, “The Bastard of Istanbul”, the collection of Alice Mano’s “Illusion” short stories, Paul Rudnik’s “I Hate Hamlet” play and other works. He is currently living in the United States, founder and director of “Ardzagank” charitable organization.
In 2018, on October 8, the premiere of Maro Madoyan-Alajajyan’s “Tomorrow will be late” play will take place in Russian Drama Theater named after K. Stanislavsky.