1. ղեկավարում է ԵՊՀ ԻՄ կրթական, գիտական, տնտեսական, ֆինանսական, միջազգային և այլ գործունեությունը,
2. կազմակերպում է ԵՊՀ ԻՄ գիտական խորհրդի, կառուցվածքային ստորաբաժանումների աշխատանքները` ապահովելով դրանց ներդաշնակ գործունեությունը,
3. հրավիրում է ԵՊՀ ԻՄ գիտական խորհրդի և տնօրենության նիստերը,
4. տարեկան հաշվետվություն է ներկայացնում ԵՊՀ ԻՄ և ԵՊՀ գիտական խորհուրդներին,
5. ԵՊՀ ԻՄ գիտական խորհրդի քննարկմանն է ներկայացնում եկամուտների և ծախսերի տարեկան նախահաշիվը, զարգացման ռազմավարական ծրագրերը, ԵՊՀ ԻՄ կանոնադրության կամ դրանում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու որոշման նախագծերը,
6. ապահովում է ԵՊՀ ԻՄ գիտական խորհրդի և տնօրենության որոշումների կատարումը,
7. ԵՊՀ ԻՄ գիտական խորհրդի հաստատմանն է ներկայացնում կառուցվածքային ստորաբաժանումներ ստեղծելու, վերակազմակերպելու կամ լուծարելու վերաբերյալ առաջարկություններ,
8. ԵՊՀ ԻՄ գիտական խորհրդի հաստատմանն է ներկայացնում կառուցվածքային ստորաբաժանումների կանոնադրությունները (այդ թվում` օրինակելի), կանոնակարգերը, ԵՊՀ ԻՄ ներքին կարգապահական կանոնները, ներքին իրավական այլ ակտերը,
9. սույն կանոնադրությանը համապատասխան` կազմավորվում է ԵՊՀ ԻՄ գիտական խորհուրդը և կառուցվածքային ստորաբաժանումների կոլեգիալ կառավարման մարմինները, սահմանում է ԵՊՀ ԻՄ հաստիքացուցակը, աշխատողների լիազորությունները, պաշտոնական պարտականությունները,
10. արձակում է ուսանողների ընդունելության, հեռացման, վերականգնման, համապատասխան արձակուրդ ձևակերպելու, խրախուսման միջոցներ և կարգապահական տույժեր կիրառելու, որակավորման աստիճան շնորհելու, ուսանողական նպաստ հատկացնելու և ԵՊՀ ԻՄ գործունեությանն առնչվող այլ հրամաններ,
11. ԵՊՀ ռեկտորի համաձայնությամբ աշխատանքի է ընդունում և աշխատանքից ազատում փոխտնօրեններին,
12. աշխատանքի է ընդունում և աշխատանքից ազատում կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարներին, որոշում նրանց գործունեության ոլորտները և իրավասությունը,
13. աշխատանքի է ընդունում և աշխատանքից ազատում է աշխատողներին, նրանց նկատմամբ կիրառում է խրախուսման միջոցներ և կարգապահական տույժեր, կազմակերպում է աշխատողների ատեստավորում,
14. կնքում է աշխատանքային պայմանագրեր ընտրված դեկանների, ամբիոնների վարիչների և գիտամանկավարժական համակազմի աշխատողների հետ,
15. արհեստակցական կազմակերպության նախագահի հետ կնքում է կոլեկտիվ պայմանագիր,
16. կասեցնում է ԵՊՀ ԻՄ գիտական խորհրդի, ինչպես նաև կառուցվածքային ստորաբաժանումների կառավարման մարմինների այն որոշումները, որոնք չեն բխում նրանց իրավասությունից, հակասում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանն ու սույն կանոնադրությանը` նշանակելով դրանց վերաքննարկում,
17. իր բացակայության ժամանակ տնօրենի պարտականությունների կատարումը հանձնարարում է փոխտնօրեններից մեկին,
18. տալիս է ԵՊՀ ԻՄ անունից հանդես գալու լիազորագրեր, բանկերում բացում է հաշվարկային հաշիվներ,
19. իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը չհակասող և ԵՊՀ ԻՄ կառավարման այլ մարմիններին չվերապահված լիազորություններ,
20. փոխտնօրենները նշանակվում են տնօրենի հրամանով, ԵՊՀ ռեկտորի համաձայնությամբ և իրականացնում են ԵՊՀ ԻՄ գործունեության որոշակի ոլորտի անմիջական ղեկավարում` տնօրենի հանձնարարություններին, հրամաններին և կարգադրություններին համապատասխան:
ԵՊՀ ԻՄ-ի տնօրենն է ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Անուշավան Հայկարամի Մակարյանը:

- Manages the educational, scientific, economic, financial, international and other activities of YSUIB
- Organizes the activities of YSUIB Academic Council, structural subdivisions, ensuring its harmonious activity
- Holds YSUIB Academic council and Board meetings
- Presents annual reports to YSU IB and YSU Academic Councils
- Presents the annual reports of YSUIB expenditure estimates, strategic development programs, projects to make changes and additions to YSUIB Charter
- Ensures execution of decisions of YSUIB Academic Council and the Board of Directors
- Submits proposals to YSUIB Academic Council for establishment, reorganization or liquidation of structural subdivisions
- Provides the approval of YSUIB Academic Council of structural subdivisions (including exemplary) regulations, internal disciplinary rules of YSUIB, other internal legal acts
- In accordance with this Charter, YSUIB Academic Council and the collegial management bodies of the structural units are formed, defines the staff of YSUIB, the employees’ responsibilities, official duties
- Gives orders concerning students admission, dismissal, rehabilitation, formulation of appropriate vacation, incentives and disciplinary penalties, granting qualification degrees, student grants, and other orders concerning YSUIB activities
- In accordance with YSU Rector, hires and dismisses the Deputy Directors
- Hires and dismisses the heads of structural subdivisions, determines their areas of activity and rights
- Hires and dismisses employees, gives them incentives and disciplinary penalties, organizes employees’ attestation
- Signs employment contracts with selected deans, head of departments and employees of scientific and pedagogical staff
- Signs a collective contract with the head of the trade union organization
- Suspends the decisions of YSUIB Academic Council, as well as those decisions of the management bodies of the structural subdivisions, which are not in compliance with their jurisdiction, contradict the legislation of the Republic of Armenia and this regulation
- In case of his absence, assigns his duties to one of the deputy directors
- Gives powers to act on behalf of YSUIB, opens bank accounts
- Performs duties not contradicting the legislation of the Republic of Armenia and not entrusted to YSUIB other management bodies
- The deputy directors are appointed by the order of the director, in accordance with YSU rector and implement the direct management of a certain sphere of YSUIB activities in accordance with the instructions and orders of the director.