2018թ. նոյեմբերի 26-29-ը ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ «Կարիերայի զարգացում» թեմայով քառօրյա դասընթացը, որը «Տավուշի մարզի ինտեգրված և հավասարակշռված տնտեսական զարգացում» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպել էր «Քմյունիթի սենթր ֆոր դիվելոփմենթ» տարածաշրջանային համագործակցության ՀԿ-ն, Եվրոպական Միության և ՀՀ կառավարության համաֆինանսավորմամբ:
Ծրագիրը նպատակաուղղված է ապահովելու Տավուշի մարզի համայնքների միջև առավել համաչափ սոցիալական և տնտեսական զարգացում` ստեղծելով նոր տնտեսական հնարավորություններ և աշխատատեղեր, ինչպես նաև զարգացնելու երիտասարդների կարողությունները:
Մասնաճյուղում կազմակերպված «Կարիերայի զարգացում» թեմայով դասընթացի նպատակն էր աջակցել բուհի ուսանողներին, շրջանավարտներին, գործազուրկ երիտասարդներին հասկանալու իրենց աշխատանքային ինքնությունը, ձևավորելու կարիերայի նպատակ և մշակելու ռազմավարություն/գործողությունների պլան՝ այդ նպատակին հասնելու համար:
Դասընթացին մասնակցում էին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ավարտական կուրսերի 59 ուսանողներ, շրջանավարտներ և աշխատանք փնտրող անձինք:
Կարիերայի զարգացման դասընթացը վարում էր Մարինա Պողոսյանը՝ MBA, CMC միջազգային որակավորված խորհրդատու և քոուչ, «Մենեջմենթ Սիսթեմս քընսալթինգ» ընկերության տնօրեն: Ավելի քան քսան տարի նա իր ներդրումն է ունեցել Հայաստանի խորհրդատվական շուկայի զարգացման մեջ՝ աշխատելով միջազգային կազմակերպությունների հետ, ինչպիսիք են «Քեմոնիքս Ինտերնաշնլ», «Նատան Ասոշիիտս», «Ջ. Ի. Ոստին Ասոշիիտս»: Մարինան նաև ավագ դասընթացավար է Կանանց ձեռներեցության ծրագրում, որն իրականացնում է Ամերիկյան համալսարանը Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի ֆինանսավորմամբ: Համագործակցելով Եվրոպական բանկի հետ՝ Մարինան դասընթացներ է վարում տարբեր երկրներում՝ ուսուցանելով կառավարման խորհրդատուներին:
Դասընթացն անցկացվեց գործնական վարժությունների և ինտերակտիվ քննարկումների միջոցով։
Դասընթացի մասնակիցները հնարավորություն ունեցան նաև օգտվելու դասընթացավարի հետ 4 ժամ անհատական խորհրդատվությունից:
«Կարիերայի զարգացում» թեմայով դասընթացի վերջում մասնակիցները`
- Իմացան կարիերա և աշխատանք հասկացությունների հիմնական տարբերությունները:
- Կարողացան ձևավորել կարիերային վերաբերող SMART նպատակ:
- Իմացան կոմպետենցիայի սահմանումը և բացահայտեցին այն կոմպետենցիաները, որոնք առկա են իրենց մեջ, և որոնց հարկավոր է զարգացնել իրենց կարիերայի նպատակին հասնելու համար:
- Զարգացրին հաղորդակցման հմտությունները, որոնք անհրաժեշտ են ինչպես առօրյա կյանքում, այնպես էլ աշխատանք փնտրելիս:

On November 26-29,2018, YSU Ijevan branch hosted a four-day training course on “Career Development”, organized by the “Community Center for Development” Territorial Cooperation NGO, co-financed by the European Union and the Government of Armenia within the framework of the “Integrated and Balanced Economic Development of Tavush Region” .
The project is aimed at ensuring more balanced social and economic development of Tavush region communities by creating new economic opportunities and jobs, as well as developing youth capacities.
The purpose of “Career Development” training course organized in the Branch was to support students, graduates, unemployed youth to understand their working identity, to formulate a career goal and develop a strategy / action plan to achieve that goal.
59 students of YSU Ijevan Branch, graduates and job seekers participated in the training.
“Career development” training course was conducted by Marina Poghosyan, MBA, CMC International Certified Advisor and coach, Director of “Management Systems Consulting” organization. For more than twenty years, she has contributed to the development of consulting market in Armenia, working with international organizations such as “Chamonix International”, “Nathan Associates”, “J. E. Associates “. Marina is also a senior trainer at the Women’s Entrepreneurship Program, funded by the American University of Armenia, International Women’s Association. In partnership with the European Bank, Marina conducts trainings in various countries, teaching management advisors. The training was conducted through practical exercises and interactive discussions. The training participants also had the opportunity to have 4 hours individual consulting with the trainer.
At the end of the training course on “Career Development”, the participants
- learned the main differences of “Career” and “job”
- managed to form a career-related SMART goal?
- learned the definition of competence and discovered the competences they have and they need to develop to achieve their career goals