2019թ. հունիսի 4-ին հարցազրույց ունեցանք ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի՝ 2013թ. շրջանավարտ, «Վեոլիա Ջուր» ՓԲԸ վարչական տնօրինության Բյուջեի և ներքին վերահսկողության բաժնի գլխավոր մասնագետ Նաիրի Միխայիլի Ճաղարյանի հետ:
– Ծնվել եմ 1992թ. օգոստոսի 10-ին գեղատեսիլ Տավշո աշխարհի Իջևան քաղաքում:
– Ծնողներս Տավուշի մարզից են: Մայրս Սևքար գյուղից է, հայրս՝ Ենոքավան գյուղից: Մայրս՝ Դոնարա Փաշինյանը, արդեն երկար տարիներ աշխատում է ՀՀ Տավուշի մարզպետարանում՝ որպես Վարչատնտեսական բաժնի վարիչ: Ես ամուսնացած չեմ:
– Փոքր հասակում երազանքներս շատ էին մասնագիտության ընտրության հարցում, և դրանք գրեթե ամեն օր փոխվում էին՝ կախված շրջապատող իրադրությունից: Առաջին երազանքս, որ հիշում եմ, ցանկանում էի դառնալ հրշեջ (որպեսզի կարողանամ վարել կարմիր հրշեջ մեքենա): Հիշում եմ՝ առաջին դասարանն ավարտելիս դասվարս հանձնարարել էր մեզ գրել շարադրություն՝ «Ի՞նչ ենք ուզում դառնալ, երբ մեծանանք» թեմայով: Խոստացել էր գրված շարադրությունները ծրարավորել և դպրոցն ավարտելիս՝ վերջին զանգին, հանձնել մեզ: 10 տարվա ընթացքում արդեն բոլորս էլ մոռացել էինք շարադրությունների բովանդակության մասին, և քաղցր հուշ էր 10 տարի անց ընթերցելու գրվածը: Այդ շարադրության մեջ գրել էի, որ ցանկանում եմ դառնալ ոստիկան (երևի նրա համար, որ մորեղբայրներս ոստիկան էին և նրանցով էի ոգեշնչված):
– Միջնակարգ կրթությունս ստացել եմ Իջևանի թիվ 5 դպրոցում: Դպրոցն ավարտելուց հետո ընդունվել եմ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի տնտեսագիտության ֆակուլտետ: Բակալավրի կրթական աստիճան ստանալուց հետո ուսումս շարունակել եմ ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի մագիստրատուրայում՝ «Ֆինանսաներ, դրամաշրջանառության և վարկ» մասնագիտությամբ:
– Ի՞նչ դեր է խաղացել ԵՊՀ ԻՄ-ում ստացած կրթությունը Ձեր կյանքում:
– ԵՊՀ ԻՄ-ի դերը իմ մասնագիտական կայացման փուլում անգնահատելի է. հիանալի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմ, որակյալ կրթություն ստանալու համար ստեղծված լավ պայմաններ, որոնք հնարավորություն տվեցին ինձ գերազանցությամբ շարունակելու և ավարտելու մագիստրատուրան:
– Բակալավրում սովորելու տարիներին զբաղվել եմ ակտիվ հասարակական գործունեությամբ՝ նախ ԵՊՀ ԻՄ-ի տնտեսագիտության ֆակուլտետի ուսանողական խորհրդի նախագահ, ապա 2012-2013 թվականներին՝ ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողական խորհրդի նախագահ:
Մագիստրատուրայում սովորելու 2-րդ կուրսում՝ 2014-2015 թթ., ժամավճարային հիմունքներով որպես դասախոս աշխատել եմ ԵՊՀ ԻՄ-ի տնտեսագիտության ֆակուլտետում՝ վարելով «Տնտեսագիտության տեսություն», «Համաշխարհային տնտեսագիտություն» դասընթացների սեմինարները:
2017թ. հոկտեմբերից առ այսօր աշխատում եմ ՀՀ տարածքում ջրամատակարարման և ջրահեռացման ծառայություններ մատուցող ֆրանսիական «Վեոլիա Ջուր» ՓԲԸ-ում՝ որպես վարչական տնօրինության Բյուջեի և ներքին վերահսկողության բաժնի գլխավոր մասնագետ:
– Հիմնականում ընթերցում եմ մասնագիտական գրականություն, գեղարվեստական գրականություն, ցավոք, ժամանակի սղության պատճառով շատ քիչ եմ ընթերցում: Իմ ամենասիրելի գեղարվեստական գիրքը Մարկ Արենի «Այնտեղ, որտեղ ծաղկում են վայրի վարդեր. անատոլիական պատմություն» վեպն է:
– Կարդացածս վերջին գիրքը ընկերոջս՝ Անդրանիկ Իսրայելյանի կողմից թարգմանված և «Նյու մեգ» հրատարակչության կողմից հրատարակված թուրք անվանի պատմաբան, ցեղասպանագետ Թաներ Աքչամի «Սպանության հրամաններ» գիրքն է:
– Ես ռետրո ոճի երաժշտության սիրահար եմ, կարծում եմ՝ երաժշտությունը և խոսքային բովանդակությունը լավագույնս արտահայտվել է նախորդ դարի 80-90-ական թվականների երաժշտության մեջ: Սիրածս երգը “Scorpions” խմբի “Wind of Change” երգն է:
– Սիրածս ֆիլմը Ուիլլ Սմիթի դերակատարմամբ “The pursuit of happiness” («Հաջողության հետապնդումը») ֆիլմն է:
– Նախընտրում եմ դիտել ֆուտբոլ, հատկապես, երբ խաղում է Հայաստանի ազգային հավաքականը և իսպանական Ռեալ Մադրիդը (երկրպագում եմ 2003 թ.-ից սկսած):
Սիրածս մարզաձևը, որով զբաղվել եմ երկար տարիներ, ձգումներ և պտույտներ պտտաձողի վրա (Street workout) մարզաձևն է:
– Արտերկրում չեմ եղել, իսկ Հայաստանում, համոզված եմ նաև ամբողջ աշխարհում, իմ ամենասիրելի վայրը ծննդավայրս է՝ Իջևանը:
– Մարդկանց մեջ ամենաշատը գնահատում եմ ազնվությունը, բարությունը, պատասխանատվության զգացումը և ճշտապահությունը:
– Նախընտրածս կարգախոսը, որով էլ փորձում եմ առաջնորդվել իմ կյանքում, Կոնֆուցիոսի ձևակերպած միտքն է. «Մի՛ արա ուրիշներին այն, ինչ չես ցանկանա, որ անեն քեզ»:
– Երբեք օդապարիկով չեմ թռչի:
– Վախենում եմ հարազատ մարդու և նրա նկատմամբ ունեցած վստահության կորստից:
– Ափսոսում եմ կյանքի որոշակի փուլերին և պահերին չարտահայտած/չասած մտքերի և խոսքերի համար:
– Հարազատ մարդկանց խորհուրդները:
– Ներկայումս իմ ամենամեծ ձեռքբերումը վստահելի և հավատարիմ ընկերներս են, ընկերներ՝ տվյալ բառի ամբողջական բովանդակությամբ և էությամբ:
– Կարծում եմ՝ յուրաքանչյուրիս հաջողության հասնելու հիմքում պետք է ընկած լինեն աշխատասիրությունը, նպատակասլացությունը, հավատը սեփական ուժերի նկատմամբ, ճիշտ ժամանակին, ճիշտ վայրում գտնվելը, ինքդ քո նկատմամբ խիստ պահանջներ դնելը, երբեք ձեռքբերվածով չբավարարվելը և ցանկացած ձախողումը որպես կյանքի նոր դաս ընկալելը:
– Մայրս է տալիս ինձ ամենաթանկ խորհուրդները, որոնցից ցանկանում եմ առանձնացնել հետևյալները. «Յուրաքանչյուր, նույնիսկ ամենաչնչին որոշում կայացնելիս խորը դատի՛ր իրավիճակը, մշտապես գնահատի՛ր հնարավոր ռիսկերը և հետևանքները», «Երբեք որոշում մի՛ կայացրու նյարդայնացած ժամանակ և պահի ազդեցության տակ»:
– Ո՞րն է այն հիմնական խորհուրդ-պատգամը, որ Դուք կտաք երիտասարդներին (մասնավորապես՝ ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողներին):
– Խորհուրդը, որ կցանկանայի տալ մասնավորապես ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողներին, հետևյալն է՝ երբեք չբավարարվել ձեռք բերված գիտելիքներով, մասնագետ դառնում են միայն ու միայն ինքնակատարելագործման, ինքնակրթման ճանապարհով, այսօրվա ինֆորմացիան (ստացած գիտելիքը) վաղը կարող է արդեն հնացած լինել:

On June 4, 2019, we had an interview with YSU Ijevan Branch graduate of 2013 academic year, chief specialist of the budget and internal control department at “Veolia Jur” CJSC Nairi Tshagharyan.
– I was born in 1992, on August 10, in the beautiful Tavush town of Ijevan.
– My parents are from Tavush. My mother is from the village of Sevkar, my father, from the village of Yenokavan. My mother, Donara Pashinyan has been working in the Tavush regional administration for many years as a Head of the Department of Administrative Services. I am not married.
– My dreams were so varied in terms of professions and they changed almost every day, depending on the circumstances. My first dream I remembered was I wanted to be a fireman (so I could drive a red fire truck). I remember when I finished my first class, I was instructed to write an essay on what we want to become when we grow up. Our tutor kept those essays. Over the past 10 years, we have forgotten about the content of the essay, and it was a sweet memory to read it 10 years later. In this essay, I wrote that I want to become a police officer (maybe because my uncles were policemen and I was inspired by them).
– I received my secondary education at the school # 5 in Ijevan. After graduating from the school, I entered YSU Ijevan Branch of the Faculty of Economics. After Bachelor’s Degree, I continued my education at YSU Faculty of Economics and Management, Master’s degree in Finance, Money Transfer and Credit.
– The role of YSUIB in the process of my professional development is invaluable: excellent teaching staff, good conditions for qualitative education that gave me the opportunity to continue my master’s degree successfully.
– During the years of study I have been engaged in social activities, first the chairman of Student Council of YSUIB Faculty of Economics, then in 2012-2013, YSUIB Student Council of SSS.
In the second year of studying in the magistracy, in 2014-2015, I worked as a lecturer at YSUIBFaculty of Economics, teaching “Economics Theory” and “World Economy”.
From October 2017- present, I work in “Veolia Jur” CJSC for Water Supply and Drainage Services in the Republic of Armenia as a Chief Specialist of the Budget and Internal Control Department.
– Mostly I read specialized literature, fiction, unfortunately, because of the shortage of time I read seldom. My favorite book is Marc Aren, “Where the wild roses grow”novel.
– The last book I read is a book by the famous Turkish historian, genocide expert Taner Akçam’s “Killing Orders” translated by Andranik Israelyan and published by “New Mag” Publishing House.
What music do you prefer, and what is your favorite song?
– I’m a retro-style lover, and I think music and lyrics are best expressed in the 80s and 90s of the previous century. My favorite song is the song “Wind of Change” by Scorpions.
– My Favorite movie is the film “The pursuit of happiness” by Will Smith.
– I prefer watch football, especially when the Armenian national team and Real Madrid are playing (I am Real Madrid fan since 2003).
My favorite sport, which I’ve been practicing for many years, is the sport of Street Workout.
– I have never been abroad, and in Armenia, I’m sure in the whole world, my favorite place is my birthplace, Ijevan.
– What qualities do you appreciate in people?
– I appreciate honesty, kindness, sense of responsibility and punctuality.
– My favorite slogan, is Confucius’ idea. “Treat others the way you want to be treated”.
“I’ll never fly with a balloon.
– I am afraid of the loss of a loved one.
– I’m sorry for the thoughts and words I did not say at certain stages of life.
– My relatives advise.
– At present, my greatest achievement is my faithful and loyal friends.
– What is your formula of success?
– I think diligence, dedication, faith in our own strengths, be at the right time, in the right place, never satisfying, and treat failure as a new experience of life.
– My mother gives me the most invaluable advice and one of them I’d like to share: “When making the smallest decision, deeply judge the situation, always evaluate the possible risks and consequences,” “Never make a decision in the nervous time and under the influence of time.”
– The advise that I would like to give to YSUIB students, in particular, is, never get satisfied with the acquired knowledge, one becomes a specialist only owing to a self-development, self-education, today’s information (the knowledge gained) may be outdated tomorrow.