2018թ. նոյեմբերի 27-ին Երևանում մեկնարկեց Կառավարման և առաջնորդության երկրորդ ամենամյա համաժողովը, որն իրականացվում էր «Այ Էյ Բի» բիզնեսի միջազգային ակադեմիայի կողմից, Հայաստանում Բրիտանիայի դեսպանատան և Բրիտանական խորհրդի աջակցությամբ:
Համաժողովում ներգրավված էին շուրջ 200 մասնագետներ, միջազգային և տեղացի 15 հեղինակավոր փորձագետներ և դասընթացավարներ այնպիսի ստեղծարար ոլորտներից, ինչպիսիք են գովազդն ու մարքեթինգը, ճարտարապետությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, դիզայնը, ֆիլմարտադրությունը, գրականությունը և այլն:
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղից համաժողովին մասնակցում էին Տնտեսագիտության ֆակուլտետի դեկանի ԺՊ, Ընդհանուր տնտեսագիտության ամբիոնի ասիստենտ, տ.գ.թ. Գ.Ավետիսյանը, նույն ամբիոնի դասախոսներ Ա.Սարիբեկյանը և Ա.Եգանյանը, Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի անգլերեն լեզվի և գրականության ամբիոնի դասախոս Շ.Գրիգորյանը և Բնական գիտությունների ֆակուլտետի ընդհանուր մաթեմատիկայի և բնագիտության ամբիոնի ասիստենտ, ֆ.մ.գ.թ. Կ.Հովսեփյանը:
Համաժողովում ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ տնտեսական զարգացման և նորարարությունների նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Խաչատրյանը: Նա նշեց, որ այս իրադարձությունը կարևոր նշանակություն ունի և ուղղված է Հայաստանի տնտեսության մրցունակության բարձրացմանը:
Այնուհետև ներկաներին ողջունեց Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ջուդիթ Ֆարնուորթը, ով նշեց, որ Հայաստանում կառավարման ոլորտում անհրաժեշտ ներուժ կա, և հայտնեց իրենց փորձը փոխանցելու պատրաստակամության մասին:
«Այ Էյ Բի» բիզնեսի միջազգային ակադեմիայի հիմնադիր տնօրեն Արաքսյա Մարտիրոսյանը, ոջունելով համաժողովի անդամներին, անդրադարձավ այն փաստին, որ կազմակերպությունների միջև մրցակցության աճը որակյալ կադրերի խնդիր է առաջացնում, և այս հարցում նշանակալի է բրիտանական փորձի ուսումնասիրությունը:
Զեկուցումներով հանդես եկան խոսնակներ՝ ստեղծարար ոլորտների միջազգային առաջատար փորձագետ Անամարիա Ուիլսը («Առաջնորդությունը ստեղծարար և մշակութային ոլորտում»), գրող, գեղարվեստական ղեկավար, “Northern Lines” ընկերության տնօրեն Ջավաադ Ալիպուրը («Ստեղծարար և ֆինանսական իմպերատիվների հավասարակշռում») և “Inspired2Learn” ընկերության տնօրեն Բարրի Սմեյլը («Ինչու՞ և ինչպե՞ս դառնալ CMI կառավարիչ Հայաստանում»):
Համաժողովի մի շարք մասնակիցներ, որոնք ավարտել էին «Այ Էյ Բի» բիզնեսի միջազգային ակադեմիայի և բրիտանական «Inspired2learn» ընկերության նախաձեռնած կառավարիչների վերապատրաստման դասընթացը, ստացան կառավարման և առաջնորդության CMI որակավորում:
Բանախոսների ելույթներին հաջորդեցին պանելային քննարկումներ աշխատաժողովի մասնագիտական չորս տարբեր ուղղությունների (ռազմավարական կառավարում և առաջնորդություն, նախագծերի կառավարում և ֆինանսներ, մարքեթինգ, բրենդինգ և մտավոր սեփականություն, ձեռնարկատիրություն և նորարարություն) վերաբերյալ: Քննարկումներից հետո ձևավորվեցին աշխատաժողովներ, որոնց ընթացքում դասընթացավարները ներկայացրին իրենց լավագույն փորձը, պրակտիկ իրավիճակներ և առաջարկեցին ժամանակակից լուծումներ:

On November 27th 2018, the 2nd annual Management and Leadership Forum was held in Yerevan aimed at boosting creative sectors. The Forum has been organized by the IAB International Academy of Business with the support of the British Embassy and the British Council in Armenia. The 2nd annual Management and Leadership Forum was attended by nearly 200 specialists, 15 local and international experts and lecturers who represent different creative areas, such as advertising and marketing, architecture, arts, TV, design and etc. The forum was attended by YSU Ijevan Branch Dean of the faculty of Economics, Assistant of the Department of General Economics, Ph.D. G. Avetisyan, lecturers of the same department A.Saribekyan and A. Yeganyan, lecturer of the Department of English Language and Literature of the Faculty of Humanities Sh.Grigoryan and Assistant of the Department of General Mathematics and Natural Sciences, Faculty of Natural Sciences, Ph.D. K. Hovsepyan. Acting minister of economic development and investments of Armenia Tigran Khachatryan made a welcoming speech mentioning that the event was of great importance and was aimed at increasing the competitiveness of the Armenian economy.UK Ambassador to Armenia Judith Farnworth said Armenia has respective talents in this sphere. “Armenia must be able to “export” its capacities in this field. I believe that these abilities can turn into a very successful business in this creative environment. We want to share our experience with Armenia”, she said.
IAB International Academy of Business founding director Araksya Martirosyan said there are numerous challenges facing the management and the leadership especially in creative sectors. “Our mission is to provide young specialists, who already passed a path or are on the path to professional development, with an internationally-recognized educational and experience sharing platform. It will enable to raise the competitiveness of the creative sectors”, said A. Martirosyan.
Keynote speakers: Ms. Anamaria Wills (Leadership in Creative and Cultural Sector), writer, artistic director, director of Northern Lines Javaad Alipoor (“Balancing creativity and financial imperatives”) and director of Inspired2Learn Barri Smale (“Why and How to Become a Chartered Manager in Armenia”).
A number of participants, who completed the management and leadership forum initiated by the IAB International Academy of Business and the British Inspired2learn, received a CMI qualification of management and leadership.
Then, panel discussions took place on four different professional spheres (Strategic Management and Leadership, Project Management and Finance, Marketing, Branding, Intellectual Property, Entrepreneurship and Innovations). After the discussions, workshops were organized, and the trainers shared their best experience, practical situations and offered modern solutions.
At the end of the 2nd Annual Management and Leadership Forum, the participants received certificates.