Համալսարանականները մասնակցեցին «Դանիայում մոնիցիպալ իշխանությունների առանձնահատկությունները» թեմայով սեմինար-քննարկմանը
FullSizeRender-03-11-18-01-32-2 (1)
2018թ. նոյեմբերի 2-ին ԵՊՀ Իջևանի քաղաքացիական երիտասարդական կենտրոնում (ՔԵԿ) “Together 4 Armenia” Միասին հանուն Հայաստանի պլատֆորմի փորձագետներից Ինգա Գրիգորյանն անցկացրեց «Դանիայում մոնիցիպալ իշխանությունների առանձնահատկությունները» թեմայով սեմինար-քննարկում, որը կազմակերպել էր «Հույսի կամուրջ» հասարակական կազմակերպությունը՝ համագործակցելով “Together 4 Armenia” պլատֆորմի և Իջևանի քաղաքացիական երիտասարդական կենտրոնի հետ:
Սեմինար-քննարկմանը մասնակցում էին ԵՊՀ ԻՄ-ի աշխատակիցներ, Տավուշի մարզպետարանի, Հայ Առաքելական Եկեղեցու Տավուշի Թեմի Առաջնորդարանի, մարզի հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ուսանողներ և ակտիվ քաղաքացիներ:
Դասընթացի ժամանակ քննարկվեցին հետևյալ ենթաթեմաները.
• ՏԻՄ կառուցվածքը և գործառույթների տիրույթը Դանիայում:
• Սոցիալական օգնության տրամադրման ընթացակարգը, չափորոշիչները:
• ՏԻՄ-քաղհասարակություն համագործակցության մեխանիզմները, փորձը:
• Համայնքային բյուջե. թափանցիկության ու հաշվետվողականության ապահովման ձևերը:
Դասընթացավար Ինգա Գրիգորյանը, ով բնակվում է Դանիայի Վայլեն քաղաքում և աշխատում Վայլենի քաղաքապետարանում, նկատեց, որ Դանիայի և Հայաստանի քաղաքապետարանների աշխատելու սկզբունքները շատ տարբեր են: Օրինակ՝ Վայլենում քաղաքապետը հսկողության տակ է պահում բոլոր կառույցները, այնտեղ գործում է «Մեկ պատուհան» սկզբունքը, քաղաքի բոլոր կառույցները գտնվում են մի տեղում, ըստ այդմ՝ աշխատանքն ավելի հեշտ և արդյունավետ է ստացվում:
«Դանիայում մոնիցիպալ իշխանությունների առանձնահատկությունները» թեմայով դասընթացն անցավ ակտիվ քննարկման մթնոլորտում, բարձրաձայնվեցին տարաբնույթ հարցեր:
Վերջում Ինգա Գրիգորյանը պատրաստակամություն հայտնեց նորից հանդիպումներ ունենալու Իջևանում, իր հնարավորության սահմաններում աջակցելու իրականացվող աշխատանքներին:

UNIVERSITARIANS TOOK PART IN SEMINAR ON “THE PECULIARITIES OF MUNICIPAL AUTHORITIES IN DENMARK”
On November 2 of 2018, at YSU Ijevan Civic Youth Center, one of the experts of “Together 4 Armenia” platform, Inga Grigoryan held a seminar-discussion on “The peculiarities of the Municipal  authorities in Denmark”, organized by “Bridge of Hope” NGO in partnership with “Together 4” platform and  Ijevan Civic Youth Center.
The seminar was attended by YSU IB staff, representatives of Tavush regional administration, Tavush Diocese of the Armenian Apostolic Church, representatives of non-governmental organizations, students and active citizens.
• The structure and functions of the Local Self-Government Bodies in Denmark
• Social Assistance Procedures, Criteria
• Local self-government cooperation mechanisms, experience
• Community Budget: transparency and accountability
The Trainer, Inga Grigoryan, who lives in the city of Vejle in Denmark and works at the Municipality of Vejle, noticed that the principles of working in the Danish and Armenian municipalities were different. For example, the mayor of Vejle controls all the structures, there is the principle of “one window”, all the structures of the city are in one place, so the work is easier and more efficient.
The seminar entitled “The peculiarities of Municipal authorities in Denmark” was in an interactive and engaging atmosphere, and various issues were discussed.
At the end of the seminar, Inga Grigoryan expressed her readiness to meet again in Ijevan and to support the work carried out.