2019թ. մարտի 27-ին Ֆրանսիա (Վալանս) կատարած այցի շրջանակներում ԵՊՀ ԻՄ-ի պատվիրակության անդամները հյուրընկալվեցին “Le Dauphiné Libéré” մարզային թերթի խմբագրությունում:
Լրագրող Կլարիս Աբատյուն հյուրերին ծանոթացրեց խմբագրության տարբեր ստորաբաժանումների աշխատանքներին, ապա զրույց ունեցավ ուսանողների հետ:
ԵՊՀ ԻՄ-ի պատվիրակության ղեկավար Ա.Մարդանյանը ներկայացրեց այցի նպատակները՝ ընդգծելով, որ «Մաեստրիս» համալսարանում ուսանողների պրակտիկան անցնում է շատ կազմակերպված: Նա շնորհակալություն հայտնեց Կ.Աբատյուին ջերմ ընդունելության համար:
Համալսարանականները ներկայացրին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղը, պատմեցին երկրում կատարված փոփոխությունների մասին:
Կ.Աբատյուն, իր գոհունակությունը հայտնելով ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողների՝ ֆրանսերենի իմացության և հաղորդակցման կարողությունների վերաբերյալ, առաջարկեց յուրաքանչյուր ամիս Հայաստանից ուղարկել հոդվածներ՝ ֆրանսիական “Le Dauphiné Libéré” թերթում տպագրելու նպատակով: Նա հավելեց, որ նախատեսված է մարտի 31-ին թերթում հոդված և լուսանկար հրապարակել հենց ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողների՝ Վալանս կատարած այցի մասին:

Within the framework of the visit to France (Valence) of March 27, the members of YSUIB delegation visited the editorial office of “Le Dauphiné Libéré” provincial daily newspaper.
Journalist Clarisse Abattu familiarized the guests with the work of various departments of the editorial staff, and then had a conversation with the students.
Head of YSU Ijevan Branch delegation A. Mardanyan introduced the purpose of the visit, underlining that the students’ internship at “Maestris” University was well organized. She conveyed her gratitude to Abattu for warm reception.
The universitarians introduced YSU Ijevan Branch, the recent changes in the country. Clarisse Abattu , expressing his satisfaction with French good knowledge of YSUIB students, offered to send articles from Armenia every month in order to publish them in the French “Le Dauphiné Libéré” provincial daily newspaper. He added that they were planning to publish an article and photograph about the visit of YSUIB students to Valance on March 31.