2019թ. մարտի 19-26-ին ԵՊՀ ԻՄ-ի մասնագիտական կրթության որակի ապահովման (ՄԿՈԱ) բաժինն իրականացրեց մնացորդային գիտելիքի ստուգման արդյունքների քննարկումներ ուսանողների հետ:
Փետրվարին մասնաճյուղի 3 ֆակուլտետների (Բնական գիտությունների, Հումանիտար գիտությունների և Տնտեսագիտության) շուրջ 9 մասնագիտությունների 10 I-III կուրսերում անցկացվել են մնացորդային գիտելիքի ստուգումներ: ԵՊՀ ԻՄ-ում մնացորդային գիտելիքի ստուգման առաջին փորձն էր սա, և ամբիոնները ամենայն պատասխանատվությամբ էին մոտեցել ստուգման տարբերակներում ներառված հարցերի և խնդիրների բովանդակությանը։ Կարևորվել էր մնացորդային գիտելիքի ստուգման նպատակը, այն է՝ բարձրացնել կրթական գործընթացի արդյունավետությունը, վերհանել ուսանողների ձեռքբերումները, գնահատել նրանց մասնագիտական հետագա գործունեության համար անհրաժեշտ հիմնարար գիտելիքների, ձևավորված կարողությունների և հմտությունների առկայության մակարդակը: Մնացորդային գիտելիքը, ի դեպ, այն նվազագույն պաշարն է, որն ուսանողը պարտավոր է կուտակել՝ ելնելով կրթական ծրագրի ընթացիկ պահանջներից և իր հնարավորություններից:
Մնացորդային գիտելիքների ստուգման արդյունքները հավաքագրվել, քննարկվել և վերլուծվել են ԵՊՀ ԻՄ-ի ՄԿՈԱ բաժնում: Վերլուծության ժամանակ ուսանողների դրսևորած մնացորդային գիտելիքների արդյունքները համադրվել են մոդուլի (եթե ստուգումն անցկացվել է մեկից ավելի մասնագիտական դասընթացներից) կամ դասընթացի միջին գնահատականի և ուսանողի միջին որակական գնահատականի հետ, որը հնարավորություն է տվել յուրաքանչյուր ուսանողի համար պարզել նրա ձեռքբերումների դինամիկան:
Այդ արդյունքները վերլուծելուց և ըստ կուրսերի ամփոփելուց հետո ՄԿՈԱ բաժինը մարտին կազմակերպել է ուսանողների հետ մնացորդային գիտելիքի ստուգման արդյունքների քննարկումներ։ Հանդիպում-քննարկումներին ներկա է եղել նաև մասնաճյուղի տնօրեն Ա. Վ. Ցուցուլյանը, ֆակուլտետների դեկանները, ամբիոնների վարիչները, կրթական ծրագրերի ղեկավարները և դասախոսներ: Հանդիպումներն անցկացվել են առանձին ֆակուլտետներով: Հանդիպումների նպատակն էր ուսանողների հետ քննարկել արդյունքները, լսել նրանց կարծիքները ստուգման անցկացման ձևի, ժամանակի, բովանդակության և ընդհանրապես նրա կարևորության վերաբերյալ:
Հետաքրքիր էին նաև ուսանողների դիտարկումները տարբերակների բովանդակության, դրանց մեջ առկա հարցերի և խնդիրների վերաբերյալ: Օրինակ՝ Տնտեսագիտության ֆակուլտետի ուսանողներն առաջարկեցին թեստերում ընդգրկել մի քանի դասընթացների թեմաներ, և լինեն միայն ընդհանրացնող և եզրահանգող հարցեր՝ առանց կոնկրետ բանաձևերի և մանրամասն տվյալների:
Եղան բազմաթիվ առաջարկներ մնացորդային գիտելիքի ստուգման անցկացման ժամկետի վերաբերյալ: Ուսանողներն առաջարկեցին մնացորդային գիտելիքի ստուգում անցկացնել 2-րդ կամ 3-րդ կուրսերում դասընթացը կամ մոդուլը ավարտելուց հետո՝ 1-2 ամսվա ընթացքում:
Ուսանողներին ներկայացվեց գերմանացի հոգեբան Հերման Էբբինհաուզի «մոռացման կորը», որը նա ստացել է 1885 թվականին մարդու հիշողության փորձարարական ուսումնասիրությաների հետևանքով: Ուսանողներին բացատրվեց այդ կորը և ներկայացվեց դրա եզրակացությունը, այն է՝ արդյունավետ հիշելու համար անհրաժեշտ է կրկնել անցած նյութը:
Այդ հանդիպումները բավականին հետաքրքիր էին և բովանդակալից, հատկապես տպավորիչ էր ուսանողների ակտիվ մասնակցությունը, և ոգևորիչ էր տեսակետ արտահայտելու նրանց պատրաստակամությունը: Ուշագրավ է, որ մնացորդային գիտելիքի ստուգում անցկացնելը, ուսանողների կարծիքով, կարևոր է, և այն պետք է դարձնել մշտապես իրականացվող գործընթաց:
Հանդիպումների վերջում ՄԿՈԱ բաժնի աշխատակիցները դեկաններին, ամբիոնների վարիչներին և կրթական ծրագրերի ղեկավարներին առաջարկեցին կազմակերպել հանդիպումներ ուսանողների ու դասախոսների հետ և ՄԿՈԱ բաժին ներկայացնել հետագայում մնացորդային գիտելիքի ստուգման կազմակերպման ձևի, դասընթացների, պարբերականության, գնահատման և տարբերակների բովանդակության վերաբերյալ իրենց առաջարկները:

On March 19-26th, 2019, YSUIB Professional Education Quality Assurance Department conducted discussions with students on residual knowledge testing results.
In February, residual knowledge testing was conducted among 10 I-III courses of about 9 specialties in three departments (Faculty of Natural Sciences, Faculty of Humanities and Faculty of Economics). This was the first experiment in the residual knowledge testing at YSUIB and the departments were approaching quite seriously to the content of issues included in the testing options. The testing aimed to highlight the effectiveness of the educational process, to identify students’ achievements, and to assess the level of basic knowledge, skills and abilities required for their further professional activities. Residual knowledge, by the way, is the minimum resource that a student must accumulate on the basis of the current requirements of the curriculum and his/her capabilities.
The results of the residual knowledge testing were collected, discussed and analyzed by YSUIB Professional Education Quality Assurance Department. The results, during the analysis were compared with the module or the average grade of the course and the student’s average grade point, that made it possible for each student to find out the dynamics of his/her achievements.
After analyzing these findings and summarizing the courses, the Department of Professional Education Quality Assurance has organized discussions with students on residual knowledge testing in March.
The meeting-discussions were attended by Acting Director of the Branch A. V. Tsutsulyan, deans of the faculties, heads of departments, educational program managers and lecturers. The meetings were held with separate faculties. The meetings aimed to discuss the results with the students, to hear their opinions on the form, timing, content and overall importance of the testing.
Students’ observations were also interesting referring to the content of the versions, the questions and issues involved. For example, students of the Faculty of Economics suggested including several topics in the tests, and only general and exhaustive questions without specific formulas and detailed data.
There were numerous suggestions on the date of residual knowledge testing. Students suggested conducting residual knowledge testing at the 2nd or 3rd year course or within 1-2 months after completing the module.
Students got acquainted with German psychologist Hermann Ebbinghaus’s “forgetting curve”, who obtained this experimental study of human memory in 1885. The students got acquainted with the curve and its conclusion, that in order to effectively remember it was necessary to repeat the material. The meetings were quite interesting and meaningful, and the students’ active participation was impressive, and they were encouraging to express their views. It is noteworthy that carrying out residual knowledge testing, in the opinion of the students, is important and should be continuous. At the end of the meetings, the staff of Professional Education Quality Assurance Department suggested Deans, Heads of Departments and Educational Program managers to meet with students and lecturers and present their proposals on how to organize residual knowledge testing, training, its timing, evaluation and content options.