2018թ. սեպտեմբերի 26-29-ին ՀՀ ԳԱԱ ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման ինստիտուտի գիտական տեղեկատվության վերլուծության և մոնիթորինգի կենտրոնն (CSIAM) անցկացրեց գիտաչափությանը նվիրված երկրորդ միջազգային ամառային դպրոցը` «Գիտության արդի մոտեցումներ. գիտաչափություն» խորագրով։
Ամառային դպրոցին մասնակցում էին ՀՀ տարբեր գիտակրթական հաստատությունների 3 տասնյակից ավելի մասնակիցներ, այդ թվում՝ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ընդհանուր մաթեմատիկայի և բնագիտության ամբիոնի դասախոս Սլավիկ Ալավերդյանը, Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի ասիստենտ, բ.գ.թ. Սիրանուշ Հովհաննիսյանը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ԳԱԱ ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման ինստիտուտի տնօրեն Վլադիմիր Սահակյանը: Նա նշեց, որ գիտաչափությունը համեմատաբար նոր ուղղություն է Հայաստանում, և նման միջազգային ծրագրերը կնպաստեն, որ հայկական գիտությունը ներկայանալի լինի համաշխարհային գիտական շրջանակներում:
Ամառային դպրոցի ընթացքում դասախոսություններով հանդես եկան գիտաչափության ոլորտի առաջատար մասնագետներ Բելգիայից, Իտալիայից, Ռուսաստանից և Հայաստանից։
Գիտական տեղեկատվության վերլուծության և մոնիթորինգի կենտրոնի ղեկավար Շուշանիկ Սարգսյանը ներկայացրեց կենտրոնի առաքելությունը, կառուցվածքը և գործունեությունը: Կենտրոնի հետազոտական հիմնական ուղղությունը գիտաչափությունն է, որը ներկայումս լայն տարածում ունեցող գիտության չափման քանակական մեթոդ է, որի արդյունքները կիրառվում են գիտության համակարգերի կատարողականության, արդյունավետության և մրցունակության գնահատման համար: Կենտրոնը հաշվում է ազգային ամսագրերի ազդեցության գործոնը (Impact Factor), ստեղծում և համակարգում է տարբեր գիտական շտեմարաններ, կազմակերպում է գիտաչափության մասին տեղեկատվության տարածմանն ուղված միջոցառումներ և այլն: CSIAM-ի գործունեության հասցեատերերն են՝
- գիտական ամսագրերի խմբագիրները,
- գիտնականները և հետազոտողները,
- համալսարանները և գիտահետազոտական ինսիտուտները,
- գիտության և գիտական քաղաքականության ոլորտի շահագրգիռ կազմակերպությունները:
Բելգիայի Լուվենի համալսարանի պրոֆեսոր, միջազգային գիտական խորհրդատու Վոլֆգանգ Գլանզելը հանդես եկավ երկու դասախոսություններով, որոնց ընթացքում ներկայացրեց մատենագիտական տվյալների շտեմարանները (Web of Science, SCOPUS, Google Scholar), վերջինների աշխատանքը տվյալների հավաքագրման և դրանց ճշգրտության տեսանկյունից, գիտաչափական տարբեր չափանիշները (միջազգային հեղինակավոր ամսագրերում որքան հոդված է հրապարակել այս կամ այն գիտնականը, որքան հղումներ են արվել դրանց, ինչպես է հաշվարկվում ամսագրի ազդեցության գործոնը և այլն), գիտության ոլորտի խնդիրները (արտատպություններ, կեղծ գիտաթեզեր և այլն), գիտության տարբեր ուղղությունների առանձնահատկությունները գիտաչափության և դրա արդյունքների կիրառման տեսանկյունից:
Հեռակապի միջոցով իր դասախոսությունը ներկայացրեց Իտալիայի Թուրինի պոլիտեխնիկական համալսարանի դոցենտ Դոմենիկո Ավգուստո Մայզանոն: Նա ներկայացրեց մատենագիտական շտեմարանների տվյալների բաձրորակության խնդիրները, տարբեր հետազոտությունների վերաբերյալ տեղեկատվության մուտքագրման առավել տարածված սխալները (հեղինակի անվան, հոդվածի վերնագրի, թողարկման տարեթվի, ծավալի, վերնագրի և սեղմագրի թարգմանության, հղման և ալն) և դրանց նվազեցմանն ուղղված քայլերը:
Ռուսական գիտական էլեկտրոնային գրադարանի (eLibrary.ru) փոխտնօրեն Վիկտոր Գլուխովը նշեց, որ գրադարանը, ի տարբերություն միջազգային մատենագիտական շտեմարանների, ամբողջական տեքստային բազա է, որում ներառված են աշխարհի տարբեր ամսագրերում հրատարակված ռուսաստանյան, ինչպես նաև ԱՊՀ երկրների գիտնականների հոդվածները, ատենախոսությունները, գյուտերի արտոնագրերը և դրանց վերաբերյալ տարբեր վիճակագրական տվյալներ: Գրադարանում ընդգրկված ամսագրերից լավագույնները ներառված են Գիտական հղման ռուսական ցուցիչում (РИНЦ, RSCI):
Գիտական տեղեկատվության վերլուծության և մոնիթորինգի կենտրոնի գիտական խորհրդատու Ալեքսան Շահխաթունին խոսեց գիտական էթիկայի, հրապարակումների, մատենագիտության և գիտաչափության մեջ հանդիպող զեղծարարությունների մասին: Նա ներկայացրեց գիտական հետազոտության գործընթացի յուրաքանչյուր փուլում (բացահայտում, հրապարակում, տարածում, գնահատում և այլն) որոշ անձնանց և կազմակերպություների կողմից առաջարկվող հակագիտական, վճարովի ծառայությունները (կեղծ կամ կասկածելի հեղինակությամբ ամսագրեր, հոդվածի կամ գրախոսության պատրաստում և այլն), դրանց բացասական ազդեցությունը գիտնականի կարիերայի վրա և դրանցից խուսափելու ձևերը:
Ուրալի պետական տնտեսագիտական համալսարանի գիտաչափության և վարկանիշավորման հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն, միջազգային գիտական խորհրդատու Վիկտոր Բլագինինը խոսեց գիտական ամսագրերի, գիտաչափության, երաշխավորությունների և միջազգային ստանդարտների մասին:
Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Սիբիրի մասնաճյուղի հանրային գիտական տեխնոլոգիական գրադարանի փոխտնօրեն Դենիս Կոսյակովը անդրադարձավ գիտական հետազոտության ոլորտի զարգացման դժվարին խնդիրներին: Նա նշեց, որ անհատ գիտնականների, գիտական խմբերի, բուհերի և այլ կազմակերպությունների համար, կախված նրանց ուսումնասիրության ոլորտներից և բնույթից, պետք է լինեն տարբեր չափանիշներ, վիճակագրություն կազմելիս պետք է հաշվի առնվեն մի քանի տասնյակ չափանիշներ, իսկ գիտական քաղաքանակության որոշման ժամանակ հիմնվեն ոչ միայն թվերի, այլև փորձագետների տվյալների վրա:
Գիտական տեղեկատվության վերլուծության և մոնիթորինգի կենտրոնի ղեկավարի տեղակալ Էդիտա Գզոյանը իր ելույթում անդրադարձով սոցիալական և հումանիտար գիտությունների ոլորտների գիտաչափությանը:
“Claritive Analytics” (նախկին “Thomson Reuters”) ընկերության փորձագետ Պավել Կասյանովը ներկայացրեց Հայաստանի գիտական հրապարակումների և հղումների վիճակագրությունը, հարևան և ԱՊՀ երկրների ցուցանիշների հետ համեմատությունը, առաջատար ոլորտները, միջազգային հետազոտական ծրագրերի քանակները ըստ համագործակցող երկրների: Նա նաև նշեց, որ ազդեցության գործոնը (Impact Factor) ոչ թե գիտնականների արդյունավետության, այլ ամսագրի որակի ցուցիչ է, ներկայացրեց նաև, թե ինչեր են ոլորտային նորմալիզացված հղման ցուցիչը (CNCI) և Հիրշի ցուցիչը (H), խորհուրդներ տվեց, թե ինչպես օգտագործել մատենագիտական տվյալները:
Նույն ընկերության հիմնական հաճախորդների հետ աշխատանքի համակարգող Մարգարիտա Սիդորովան ներկայացրեց հետազոտություն կատարելու և համաշխարհային գիտությանը ինտեգրվելու համար “Claritive Analytics”-ի ընձեռած հնարավորությունները: Մասնավորապես նշեց, որ շտեմարանի 72 միլիոն գրառումների մեջ կարելի է փնտրում կատարել ըստ թեմայի, հեղինակի և այլն, այնուհետև կոնկրետացնել փնտրումը և դասակարգել ըստ տարեթվի, հղումների քանակի կամ այլ ցուցանիշի: Նա հավելեց, որ նաև հետազոտողները կարող են գրանցվել համակարգում, ստանալ նույնականացման համար (ResearcherID), որի օգնությամբ համակարգը նույն ազգանունով և անվանատառերով անձանց հոդվածներն առանձնացնելիս ավելի արդյունավետ է աշխատում:
Միջոցառման վերջում մասնակիցները ստացան հավաստագրեր:
Միջազգային դպրոցի այլ մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ http://csiamconf2018.sci.am, իսկ կենտրոնի գործունեությանը՝ http://csiam.sci.am կայքերում։

In 2018, on September 26-29, Scientific Information Analysis and Monitoring Center (CSIAM) of the Institute of Informatics and Automation of the National Academy of Sciences of RA organized the second international summer school on “Modern Trends in Science: Scientometrics”
More than three dozens of participants from different Armenian universities took part in the summer school, including Slavik Alaverdyan, lecturer at YSU Ijevan Branch, Department of General Mathematics and Natural Sciences, Assistant of Department of Armenian Language and Literature, Ph.D. Siranush Hovhannisyan.
Vladimir Sahakyan, Director of the Institute of Informatics and Automation of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia made an opening speech. He noted that the scientific Scientometrics is a relatively new direction in Armenia, and such international programs will contribute to the popularization of Armenian science.
During the summer school, leading experts in the field of Scientometrics from Belgium, Italy, Russia and Armenia delivered lectures.
Head of the Scientific Information Analysis and Monitoring Center, Shushanik Sargsyan presented the mission, structure and activities of the center. The main focus of the center is Scientometrics which is concerned with the quantitative features and characteristics of science and scientific research, used to evaluate the performance, efficiency and competitiveness of science systems. The Center is calculating the Impact Factor of national journals, creating and coordinating various scientific databases, organizing scientific awareness-raising activities, and more.
CSIAM’s activity addressees are:
- Editors of scientific journals,
- Scientists and researchers,
- Universities and research institutes,
- Interested organizations in the field of science and scientific policy.
Professor of the University of Leuven, International Science Adviser Wolfgang Glänzel made two lectures during which he presented bibliographical datasets (Web of Science, SCOPUS, Google Scholar), from the point of view of data collection and accuracy, different scientific criteria (how many articles are published by this or that scientist, how many references are made, how is calculated the impact factor of the journal, etc.), scientific issues (copywriting, false thesis, etc.), the peculiarities of the different directions of science in terms of the use of science and its results.
Domenico Augusto Maisano, Associate Professor of “National Polytechnic University of Italy, Turin Italy”,conducted a webinar.
He presented the topical issues of the bibliographic database, the most widespread mistakes (including author’s name, title, date of publication, volume, title, and citation of translations, references, etc.) and steps to minimize them.
Viktor Gluxov, Deputy Director of the Russian Scientific Electronic Library (eLibrary), noted that the library, in contrast to the international bibliographic database, is a complete text base that includes articles, dissertations, inventions, and patent applications from Russian and foreign scientists published in different world journals. Different statistics, the best journals of the Library are included in the Russion Citation Index (RINC, RSCI).
Alexan Shahkhatuni, Scientific Adviser of the Scientific Information Analysis and Monitoring Center, spoke about frauds in scientific ethics, publications, bibliography and scientometrics. He presented anti-scientific, paid services offered by some people and organizations at every stage of the research (disclosure, publicity, dissemination, assessment, etc.), and their negative impact on the scientist’s career and ways of avoiding them.
Dr. Victor Blaginin,Ural State University of Economics, Director of the Center on Scientometrics and Ranking Researches, spoke on scientific magazines, scientometrics, guarantees and international standards.
Denis Kosyakov, a deputy director and scientific researcher at the State Public Scientific Technological Library of the Siberian Branch of the Russion Academy of Sciences (SPSTL SB RAS), touched upon the difficult problems of the field of scientific research. He noted that for individual scholars, research groups, universities and other organizations, depending on the nature and scope of their study, there must be different criteria, few dozens of criteria should be taken into account, and the scientific policy should not be based on only numbers but also on the experts’ data.
Edita Gzoyan, Deputy Head of the Center for Scientific Information Analysis and Monitoring, made a speech about the scientometrics of social sciences and humanities.
An expert in bibliometrics at the company “Clarivate Analytics” (former “Thomson Reuters”) Pavel Kasyanov presented the scientific publications and bibliometric research statistics of Armenia, comparisons with neighboring and CIS countries, leading sectors, and number of international research programs by partner countries. He also pointed out that the Impact Factor was not an indicator of the effectiveness of scientists, but the quality of the magazine, as well as what was the essence of the category-normalized citation impact (CNCI) and the h- index (H), gave advises on how to use bibliographic data.
Margarita Sidorova, a manager on the works with key clients at the company “Clarivate Analytics”, presented the capabilities for research and integration into world science due to Claritive Analytics. In particular, she mentioned that in 72 million records of the database, one can make a search by subject, author and so on, then clarify the search and classify by year, reference number or other index. She also added that researchers can register in the system to get identity ID (Researcher ID), with the help of which the system works more efficiently when allocating articles with the same surname and name.