Հարցազրույց Վալանսի հայկական ռադիոյում
2019թ. ապրիլի 1-ին ԵՊՀ ԻՄ-ի պատվիրակությունը հյուրընկալվեց Վալանսի հայկական ռադիոյում: Նրանց ջերմորեն դիմավորեցին ռադիոյի տնօրեն պարոն Րաֆֆի Ստեփանյանը և հաղորդավարուհի տիկին Սուսաննա Փահլևանյանը, ով վարում է «Հարցազրույց» խորագրով հաղորդումը: Տիկին Սուսաննան ռադիոյի ուղիղ եթերում հարցազրույց ունեցավ մասնաճյուղի ուսանողների հետ:
Հաղորդման սկզբում նա ռադիոլսողներին ներկայացրեց պատվիրակության անդամներին և նշեց, որ իրենք հպարտ են հյուրընկալելու Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Ն.Փաշինյանի ֆրանսերենի ուսուցչուհի Ա.Մարդանյանին և ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ուսանողներին:
Այնուհետև տիկին Մարդանյանը խոսեց Վալանս-Իջևան բարեկամական կապերի, ուսանողների փոխանակման ծրագրի, հյունկալող ընտանիքների ջերմ ընդունելության մասին: Նա ընդգծեց փոխանակման ծրագրի վիթխարի նշանակությունը՝ լեզվական և մշակութային առումներով: Ա.Մարդանյանը շնորհակալություն հայտնեց հրավիրող կողմի թիմին, ինչպես նաև Իջևանի գինու և կոնյակի, «Բենտոնիտ», «Քարարտ» գործարանների ղեկավարությանը, Իջևանի քաղաքապետարանին, Սևքարի, Աչաջրի, Գետահովիտի, Գանձաքարի գյուղապետարաններին՝ այցի կայացմանն աջակցելու համար:
Այնուհետև հաղորդավարի արհեստավարժ հարցերի միջոցով, անկաշկանդ մթնոլորտում ուսանողները պատմեցին իրենց տպավորությունների, «Մաեստրիս» բարձրագույն դպրոցում ստացած գիտելիքների, հյուրըկալող ընտանիքների մասին:

On April 1, 2019, the Armenian Radio of Valence hosted YSU Ijevan Branch delegation. The radio director Raffi Stepanyan and announcer of the program entitled “Interview”, Susanna Pahlevanyan, warmly welcomed YSUIB delegation. Mrs. Susanna had a live interview with students on the radio.
At the beginning of the program, she introduced the members of the delegation to the radio listeners and mentioned that they were exceedingly proud to host the French language teacher of the Armenian prime minister N.Pashinyan, A.Mardanyan and YSU Ijevan Branch students.
Then Mrs. Mardanyan talked about Valence-Ijevan friendly relations, student exchange program, warm welcome from host families. She underlined the enormous significance of the exchange program, in linguistic and cultural aspects. A. Mardanyan conveyed her gratitude to the inviting team, as well as Ijevan Wine and Brandy company, “Bentonit”, “Karart”, companies management, Ijevan Municipality, Sevkar, Achajur, Getahovit and Gandzakar village administrations for their assistance.
Then, owing to the professional questions of the radio announcer, the students freely talked about their impressions, knowledge acquired at “Maestris” School, and host families.