2019 թ. Հայաստանում առաջին անգամ կանցկացվի «Անկախության սերնդի ձայնը» խորագիրը կրող երիտասարդ ստեղծագործողների և կատարողների միջազգային ուսանողական բիենալե, որը նվիրվում է ԵՊՀ հիմնադրման 100-ամյակին: Բիենալեն կանցկացվի հետևյալ ուղղություններով՝
Ստեղծագործական մրցույթ
- Կոմպոզիտորական մրցույթ,
- Գրական մրցույթ ( միայն էսսեի դեպքում պարտադիր են «Գիտելիքը լույս է» կամ «Ես սիրում եմ համալսարանը» թեմաները),
- Կերպարվեստի, լուսանկարչության և կիրառական արվեստի մրցույթ:
Կատարողական մրցույթ
- Երգի մրցույթ (անհատական կատարում, զուգերգ, խմբերգ),
- Ասմունքի և թատերական մրցույթ (ներկայացման տևողությունը պետք է լինի մինչև 15 րոպե),
- Պարային մրցույթ (անհատական կատարում, զուգապար, խմբակային կատարում),
- Գործիքային մրցույթ (անհատական և նվագախմբային կատարումներ):
Ներկայացված ստեղծագործությունները գնահատվելու են պրոֆեսիոնալ ժյուրիի կողմից: Յուրաքանչյուր ուղղության համար նախատեսված մրցանակային տեղերից և պարգևատրումներից բացի՝ փառատոնի մասնակիցները կստանան նաև պատվոգրեր և հուշանվերներ:
Հաղթող մասնակիցները հնարավորություն կստանան մասնակցելու ԵՊՀ 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին, այդ թվում՝ գալա համերգին:
Բիենալեի ընթացքում անցկացվելու են հայ արվեստի և մշակույթի վերաբերյալ դասախոսություններ, քննարկումներ, կլոր-սեղաններ, ՀՀ անվանի մասնագետների կողմից վարպետության դասընթացներ:
Բիենալեին կարող են մասնակցել Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի Հանրապետության, ինչպես նաև օտարերկրյա բուհերի ուսանողները:
Մասնակցության համար անհրաժեշտ է լրացնել հայտը, որին պետք է կցել նաև ինքնակենսագրությունը, անձնագրի պատճենը, բուհից տրված տեղեկանքը, ներկայացվող աշխատանքի էլեկտրոնային տարբերակը:
Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետն ապրիլի 30-ն է:
Հայտաձևը կարող եք գտնել այստեղ:
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար դիմել ԵՊՀ մշակույթի կենտրոն (ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենք, 6-րդ հարկ),
Հեռ.՝ (060) 710-183, (060) 710-184, ներքին՝ 11-83, 11-84
Կայքէջ՝ www.ysu.am/culture
Ֆեյսբուքյան էջ՝ https://www.facebook.com/ephculturecenter/
էլ. հասցե՝ culturecenter@ysu.am:
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ուսանողները կարող են նաև դիմել ԵՊՀ ԻՄ-ի արտաքին կապերի բաժնի վարիչ Արման Եգանյանին (հեռ.՝ 094 55 52 12, էլ. հասցե՝ armani-55-85@mail.ru):

In 2019, the international students’ biennale “Voice of Independence Generation” of young creators and performers dedicated to the 100th anniversary of YSU, is to be held in Armenia for the first time. The biennale is to be held in the following directions:
Creative contest
1. Composing contest,
2. Literature contest (in case of essays “Knowledge is a light” or “I love the University” themes are required)),
3. Painting, photography and applied art contest.
Performance contest
1. Song contest ( individual performance, duet, choir),
2. Reciting and drama contest ( duration of the performance is up to 15 minutes)
3. Dance contest ( individual performance, duet dance, group dance)
4. Instrumental contest (individual and band performances).
The presented works will be estimated by the professional jury. Besides prizes and rewards for each direction the participants will also get honorary diplomas and souvenirs.
The winners will get the opportunity to participate in the events dedicated to the 100th anniversary of YSU, including the gala-concert.
During the biennale lectures on the Armenian art and culture, discussions, round tables, master classes by the RA distinguished specialists will be provided. The students of the higher educational establishments of the Republic of Armenia, Artsakh Republic as well as foreign universities can take part in the biennale.
For participation it is necessary to fill in the application, attach CV, passport copy, the university reference, e-version of the work to be presented.
Application deadline is April 30.
Application form is available here.
For additional information contact YSU Culture Centre (YSU central building, 6th floor)
Tel. (060) 710-183, (060) 710-184, extension 11-83, 11-84
Website www.ysu.am/culture
Facebook- https://www.facebook.com/ephculturecenter/
E-mail culturecenter@ysu.am
YSU Ijevan Branch students can also apply to YSUIB Head of the Department of Foreign Relations Arman Yeganyan (phone: 094 55 52 12, e-mail: armani-55-85@mail.ru).