2019թ. ապրիլի 2-ին ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնի կողմից Իջևանի մշակույթի տանը բեմադրվեց «Հայկական էսքիզներ» ներկայացումը՝ վերածվելով իսկական մշակութային տոնի ամբողջ քաղաքի համար:
Ներկայացումը դիտելու էին եկել ոչ միայն ԵՊՀ ԻՄ-ի աշխատակիցները և ուսանողները, այլև մարզի տարբեր ոլորտների, թատերասեր հասարակության ներկայացուցիչներ, հյուրեր, քաղաքացիներ:
Ինչպես հայտնի է, ներկայացման հիմքում ընկած է Վարդգես Պետրոսյանի «Հայկական էսքիզներ» էսսե-վիպակը: Պիեսի համահեղինակներն են ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնի տնօրեն Կարինե Դավթյանը և «Անկախության սերնդի ձայնը» մրցույթ-փառատոնի գրական մրցույթում «Անդին»-ի մրցանակը շահած Անի Միքայելյանը, հագուստների ձևավորումն իրականացրել է «Տերյան» մշակութային կենտրոնի տնօրեն Լիլիթ Մելիքյանը, կերպարները մարմնավորել են ԵՊՀ ուսանողները՝ ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնի «Համալսարանական» թատրոն-ստուդայի սաները:
Վ.Պետրոսյանի «Հայկական էսքիզներ» ստեղծագործությունը պատմում է հայ ժողովրդի անցած ճանապարհի, նրա դժվարությունների, հեղափոխությունների ու պատերազմների, դրանց հետևանքների, աշխարհասփյուռ հայության և այդ ամենի մեջ իսկական հայի կերպարի մասին:
Անդրադառնալով այդ ամենին՝ ներկայացման հեղինակները ստեղծել են հայրենասիրական թեմատիկայով և նոր ձևաչափով ներկայացում, որը նպատակ ունի այսօրվա սերնդի մտածողության մեջ սերմանելու այնպիսի հայրենասիրական գաղափարներ, որոնցում կարևորություն է տրված ոչ թե ողբին ու կորուստներին, այլ սեփական երկրի համար պայքարող, արարող և նրա համար ապրող տեսակին:
Ներկայացման հեղինակների կողմից կատարվել են խմբագրական աշխատանքներ, ինչպես նաև ավելացումներ վերջին Արցախյան ու Ապրիլյան քառօրյա պատերազմների և նրանց հերոսների մասին:
Տիկին Դավթյանի խոսքով՝ ստեղծագործությունը գրվել է մի ժամանակաշրջանում, որից հետո հայ ժողովրդի կյանքում տեղի են ունեցել շատ կարևոր իրադարձություններ՝ Արցախյան հերոսամարտը, Ապրիլյան պատերազմը, որն իր վրա մեծ ազդեցություն է ունեցել: Նա իր հոգու պարտքն է համարել «Հայկական էսքիզներում» ավելացնել այդ երկու կարևոր դրվագները՝ իրենց հերոսներով:
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի հետ Մշակույթի կենտրոնի համագործակցությունը սկսվել է դեռևս նախորդ տարվանից, երբ բուհի տնօրենությունը կենտրոնին առաջարկել էր կազմակերպելու շրջանավարտներին դիպլոմներ հանձնելու արարողությունը: Եվ ահա մասնաճյուղի ղեկավարության առաջարկով 2019թ. ապրիլի 2-ին էլ Իջևանի մշակույթի տանը բեմադրվեց «Հայկական էսքիզներ» ներկայացումը՝ նվիրված Ապրիլյան պատերազմի հերոսներին:
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի և ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնի համագործակցությունը կշարունակվի. նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում ևս Մշակույթի կենտրոն ստեղծելու մասին:

On April 2, 2019, a theatrical play entitled “Armenian Sketches” was staged by YSU Cultural Center, at Ijevan House of Culture, turning into a real cultural holiday for the whole city.
Not only did YSUIB employees and students come to enjoy the play, but also representatives of various spheres of the region, theater-lovers, guests and citizens.
As it is known, the play is based on Vardges Petrosyan’s essay-novel “Armenian Sketches”.
The authors of the screenplay scenario are YSU Cultural Center Director Karine Davtyan and Ani Mikayelyan, the director is Karine Davtyan, and the roles are played by the students of YSU Cultural Center “Hamalsaranakan” theater-studio.
V.Petrosyan’s “Armenian Sketches” tells about the difficult path of the Armenian people, obstacles, revolutions and wars, its consequences, the Armenians around the globe, and the image of a true Armenian.
The authors of the performance created a patriotic theme and a new format aimed at spreading patriotic ideas among today’s generation in which the importance is given not to the mourning and loss, but to the one who fights for his own country, the creator and the one that lives for it. The co-authors have done editorial works as well as additions about the reent Artsakh and April four-day wars and their heroes. According to Karine Davtyan, she had long been thinking about staging a patriotic performance that would shake the spirit of today’s youth: “I have been looking for a lot of years and have read a lot of things, but none of them seemed to fit that way of thinking I would like. One day I remembered about Vardges Petrosyan’s play, which he wrote for the Dramatic Theater, and it appeared in my hands. The play was staged on time. Again, I read and understood, this is what should be done right now.”
Karine Davtyan included new heroes and episodes in the performance: “The play was written during a period after which very important events took place in our people’s lives, including the Artsakh War, the four-day war. He had a great impact on me. The young patriotic spirit of the young guys is extremely touching.”
The cooperation of YSU Ijevan Branch with YSU Cultural Center began last year when the Branch Directorate offered the Center to organize a graduation ceremony for YSUIB graduates. And by the suggestion of the Branch Directorate, at the House of Culture in Ijevan, “Armenian Sketches” theatrical play was staged dedicated to the heroes of the April War, on April 2, 2019.
YSU Ijevan Branch and YSU Cultural Center Cooperation will be continuous: A preliminary agreement was reached to create a Cultural Center, at YSU Ijevan Branch.