Ապրիլյան պատերազմին մասնակցած մեր աշխատակիցները՝ պատերազմի մասին
2019թ. ապրիլի 4-ին հարցազրույց ունեցանք 2016թ. Ապրիլյան պատերազմին մասնակցած, այժմ ԵՊՀ ԻՄ-ի աշխատակիցներ, գրադարանի վարիչ, Հայոց պատմության և հասարակագիտության ամբիոնի դասախոս Վլադիմիր Պողոսյանի ու Մասնագիտական կողմնորոշման և պրակտիկայի կազմակերպման բաժնի տեսուչ, Ընդհանուր մաթեմատիկայի և բնագիտության ամբիոնի դասախոս Սլավիկ Ալավերդյանի հետ:
Հարգելի՛ Վլադիմիր և Սլավիկ, որտե՞ղ էիք իրականացնում ձեր ծառայությունը, երբ սկսվեց Ապրիլյան քառօրյա պատերազմը:
Վ.Պ. – Ես ծառայել եմ Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի կենտրոնական ենթակայության 4-րդ պաշտպանական շրջանում՝ Ասկերանի զորամասում: Հակառակորդը ապրիլի 1-ի՝ լույս 2-ի գիշերը՝ ժամը 03:00-ի սահմաններում, սկսեց հրետակոծել ՊԲ չորրորդ պաշտպանական շրջանի պաշտպանական բնագծի մարտակարգերը: Պաշտպանական շրջանի ստորաբաժանումների ղեկավարումը պատշաճ մակարդակով կազմակերպելու, հակառակորդի կողմից սպասվող հարձակողական գործողություններին պատրաստ լինելու, նրան համարժեք պատասխան տալու նպատակով ղեկավարման մարմիններն անցան մարտական աշխատանքային ռեժիմի: Պաշտպանական շրջանի ուժերը, բերվելով լրիվ մարտական պատրաստականության աստիճանի, ապրիլի 2-ի երկրորդ կեսին անցան պաշտպանության:
Ռազմական մասնագիտությամբ օպտիկական հետախույզ եմ, և առավոտ կանուխ, մինչ ամբողջ զորամասը դուրս կբերվեր հիմնական մարտակարգեր, մեր ղեկավարման դասակը զբաղեցրեց իրեն վերապահված դիտակը՝ հակառակորդի ռազմական տեխնիկայի տեղաշարժը հետախուզելու նպատակով:
Ս.Ա. – Ես էլ ծառայել եմ Արցախի հյուսիսարևելյան հատվածում՝ Մարտակերտում: 2016թ. ապրիլի 1-ի՝ լույս 2-ի գիշերը, ես գտնվում էի զորամասում: Գիշերվա ժամը 3-ն էր, ես արթուն էի: Սկսեցի լսել արկերի պայթյունի ձայներ: Նախ մտածում էի, որ հերթական կարճատև հրետակոծությունն է, որպիսիք հաճախակի էին դարձել դեռ 2015թ. վերջից: Սակայն գնալով ձայներն ուժգնացան, և պարզ դարձավ, որ սա ուրիշ բան է: Բոլորին արթնացրինք և պատրաստվեցինք դիրքեր մեկնելու՝ նախորդ օրը դիրքեր մեկնած մեր ընկերներին օգնության: Որոշ ժամանակ ակտիվ հրետանակոծությունը թույլ չէր տալիս դա անել, և ժամեր անց միայն մենք զբաղեցրինք մեր դիրքերը և կատարեցինք մեր մարտական խնդիրը:
Ի դեպ, շատ է տարբեր հարթակներում շրջանառվում «քառօրյա» բառը, բայց այն տեղին չէ, քանի որ մարտական գործողությունները հետո վերսկսվել են, և պատերազմը տևել է շատ ավելի, քան 4 օր:
Ձեր կարծիքով, որո՞նք էին Ապրիլյան պատերազմի ծագման պատճառները, որքա՞ն այն տևեց իրականում և ինչպե՞ս ընթացավ:
Վ.Պ. – Ապրիլյան մարտական գործողությունների պատճառային հիմքերն ավելի խորքային են, քան պատկերացնում ենք: 1994թ. զինադադարից սկսած՝ իրավաքաղաքական առումով արցախյան հարցի շուրջ տեղի ունեցած զարգացումները չստեղծեցին նախապայմաններ՝ կառուցողական բանակցություններով տարածքային հարցերը կարգավորելու և միջազգային իրավունքի շրջանակներում, ազգերի ինքնորոշման և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների հիման վրա հիմնահարցին լուծում տալու համար: Իսկ շարունակվող հիբրիդային «ո՛չ պատերազմ, ո՛չ խաղաղություն» իրավիճակը յուրօրինակ ձևով լիցքավորում էր երկու հակադիր հասարակությունների կրքերը, որի պարպումը, ադրբեջանական կողմի համոզմամբ, բլիցկրիգային (արագընթաց մարտ) ռազմական գործողությունն էր, որին էլ գնաց հակառակորդը:
Հատկապես ուշագրավ է, որ ապրիլի 2-ից սկսած՝ ադրբեջանական  զինված ուժերի զորամիավորումներն սկսում են նոր կուտակումներ ու վերախմբավորումներ իրականացնել և ըստ որոշ տվյալների` մարտադաշտ են բերվում հրետանային երեք բրիգադներ և այլ հրետանային ու համազորային ուժեր:  Չորրորդ պաշտպանական շրջանի պաշտպանության բնագծի ուղղությամբ նկատվում է նաև տանկային ստորաբաժանումների կայուն շարժ, որոնք ամբողջ օրը խուսավարում և նոր կրակային դիրքեր էին զբաղեցնում, որը մարտավարական հնարամտության մաս էր կազմում և նպատակ ուներ խուճապ առաջացնել հայկական առաջնագծի պաշտպանության ուժերի մեջ: Կարելի է փաստել, որ ճակատի կենտրոնական ուղղությամբ կուտակումներն իրենց գագաթնակետին հասան ապրիլի 4-ին: Այդ ընթացքում հակառակորդն անընհատ համալրում էր իրականացնում` դեպի ճակատ ուղարկելով լրացուցիչ ուժեր:
Ապրիլի 4-ի երեկոյան՝ ժամը 17:30-ի սահմաններում, մեր պաշտպանական շրջանի հրետանային ստորաբաժանման հետախույզների կողմից ավտոշարասյուներ, հրետանային մարտկոցներ են հայտնաբերվում Ակնայի առաջնագծի երկայնքով` Ադրբեջանի Բալլար-Սարիջալու-Չամանլու գյուղերի ուղղությամբ, առանձնացված տանկային շարասյուներ՝ Ղարադաղլու, Էվօղլու և Աֆաթլու գյուղերի ուղղությամբ, ինչպես նաև հրետանային մարտկոցների կրակային դիրքեր` Աֆաթլու, Էվօղլու, Ղարադաղլու, Մահրիզլու, Սարիջալու բնակավայրերի ծայրամասերում:  Ժամը 18:00-ի սահմաններում ՊԲ կենտրոնական ենթակայության հրետանային զորամասի և չորրորդ պաշտպանական շրջանի դիվիզիոնների համատեղ ուժերով համազարկային կրակ են բացել հակառակորդի այդ կուտակումների դեմ: Ընդհանուր, համատեղված համազարկով ՊԲ կենտրոնական ենթակայության հրետանային ստորաբաժանումներին հաջողվեց ճնշել վերոնշյալ կուտակված բրիգադների ուժերը և ոչնչացնել բրիգադի հրամանատարական կետը:
Ս.Ա. – Պատերազմի հիմնական պատճառը, ըստ իս, Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության չմարող ինքնախաբեությունն է, որ իրենք ունեն առավելություն մեր նկատմամբ, և պատմության խեղաթյուրումը՝ սեփական ժողովրդին մոլորության մեջ գցելու և անհիմն նկրտումների գնով:
Ակտիվ գործողությունները տևել են ապրիլի 2-5-ը, որոշ տեղեր նաև ապրիլի 6-ին, իսկ այնուհետև ապրիլի 25-ի՝ լույս 26-ի գիշերը սկսվել է ակտիվ հրետանակոծության նոր փուլ, որը տևել է մի քանի օր: Անգնահատելի է հրետանավորների դերը:
Ես կպատմեմ իմ զորամասի անձնակազմի սխրանքները: Մեր ուղղությամբ կենտրոնացած էր ամենամեծ խմբավորումը, և առաջին գործողությունների՝ հակառակորդի համար հաջող ընթացքի դեպքում սպասվում էր աննախադեպ հարձակում: Մեր զորամասի դիրքերից մեկի պաշտպանության համար մղված մարտում ապրիլի 2-ի առավոտյան անձնվիրաբար զոհվեցին կապիտան Արմենակ Ուրֆանյանը, կրտսեր սերժանտ Ռոբերտ Աբաջյանը, շարքայիններ Քյարամ Սլոյանը և Անդրանիկ Զոհրաբյանը: Դրանից հետո թեժ մարտ է ընթացել դիրքը հակառակորդից մաքրելու և վերատիրելու համար: Զորամասի հրամանատար, գնդապետ Սամվել Գրիգորյանի հրամանով դիրքին օգնության են շտապել 3 խմբեր. իրենց գործողություններով աչքի են ընկել փոխգնդապետ Արամ Հայրյանը, մայոր Էդիկ Մալոյանը և իր ենթակաները, հետախույզները, տանկիստները: Դիրքի պաշտպանության և վերատիրման ժամանակ մեր զինծառայողները դիմակայել են թվաքանակով շուրջ 20 անգամ գերազանցող հակառակորդին: Այդ դիրքի վերատիրման գործողությունը հօդս ցնդեցրեց մեր զորամասի ուղղությամբ նոր գրոհների կազմակերպումը, իսկ մեր հրետանու դիպուկ համազարկերը լռեցրին հակառակորդին:
– Ի՞նչ զգացումներ ունեցաք պատերազմի օրերին, և ի՞նչ փոխվեց ձեր մեջ պատերազմից հետո:
Վ.Պ. – Հավատ և վստահություն, անսահման վստահություն զինակից ընկերոջ և հրամանատարի նկատմամբ: Պատերազմը փոխեց ամեն մոտեցում, կոտրեց կարծրատիպը զինակցի, սպայի, հրամանատարի նկատմամբ:
Մի բռունցք դարձած, մոռանալով ամեն բացասական ու վատ երևույթ՝ մեր զինվորներն ու սպաները կարողացան լուծել իրենց առջև դրված բոլոր խնդիրները: Մարտական գործողությունները ոչ միայն համախմբեցին, այլև դարձան համազգային միասնական բանակի գոյության գրավականը, քանզի յուրաքանչյուր հայ, անկախ իր դիրքից, իր հնարավորություններից, ամեն ինչ անում էր խրամատում կանգնած զինվորին օգնելու համար:
Ս.Ա. – Զգացողությունները տարբեր էին և միախառնված. սկսած վախից և շփոթմունքից՝ մինչև արիություն և հպարտություն: Մեզնից շատերը հույս չունեին, որ ողջ կմնան, բայց պատրաստ էին ամեն գնով պաշտպանել հայրենիքը: Մենք շուրջ երկու ամիս գտնվում էինք շատ դժվարին պայմաններում՝ համակերպվելով տարբեր զրկանքների հետ՝ հանուն հայրենիքի և մեր ընտանիքների բարօրության: Մեզ բավականին ոգևորեցին, ինչ-որ առումով նաև զարմացրին ազգի այդչափ համախմբումը և ուղարկված օգնությունները:
Պատերազմից հետո սկսել եմ այլ կերպ նայել ինձ շրջապատողներին, մարդկային պարզ և բարդ փոխհարաբերություններին. չես իմանա, թե ով կլինի քո կողքին ամենադժվարին պահին և ինչպես կդրսևորի իրեն:
– Ի՞նչ դասեր կարելի է քաղել Ապրիլյան պատերազմից, և ի՞նչ կպատգամեք մեր երիտասարդներին (մասնավորապես՝ մեր ուսանողներին):
Վ.Պ. –  «Եղի՛ր ուժեղ, ավելի ուժեղ և միշտ ուժեղ, ուժն է  ծնում իրավունքը», ուստի խաղաղությունը պետք է օգտագործենք մեր ռազմական հնարավորություններն առավել ամրապնդելու համար: Պետք է միշտ պատրաստվել, որովհետև ապրելով մի տարածաշրջանում, որտեղ մահմեդական տարրը «տարածաշրջանն առանց հայերի» քաղաքականությունն է վարում, ուղղակի անհրաժեշտություն է ամեն օր, ամեն ժամ համալրել ու ամրացնել շարքերդ: Ես վստահ եմ, որ նման սերունդ ունեցող ազգն անպարտելի է: Սիրենք մեր երկիրը, մեր տունն ու այն ամենը, ինչ մերն է՝ ավելի, ավելի…
Ս.Ա. – Միշտ պետք է պատրաստ լինել պատերազմի: Եթե մենք այնքան ուժեղ լինենք, որ միշտ պատրաստ լինենք պատերազմելու և հակահարված տալու, թշնամին չի հանդգնի հարձակվել:
Պատգամս հետևյալն է. «Չես իմանա, թե երբ կկտրվի քո կյանքի թելը. պետք է լիարժեք ապրես քեզ ընձեռված յուրաքանչյուր օրը և բարին կերտես»:
–  Շնորհակալ ենք ձեզ (ի դեմս ձեզ՝ մեր բոլոր հերոսներին, ազգի քաջ զավակներին), սիրելի՛ Վլադիմիր և Սլավիկ, հայրենիքն մատուցած ծառայության և իհարկե այս տպավորիչ հարցազրույցի համար:

On April 4th, 2019, we had an interview with the participants of April Four-Day War Vladimir Poghosyan, Head of YSUIB Library, lecturer of Armenian History and Social Sciences Department and Slavik Alaverdyan, Inspector of the Department of Professional Orientation and Practice, lecturer of the Department of General Mathematics and Natural Sciences.
– Dear Vladimir and Slavik, where were you performing your military service when the April Four-Day war started?
V.P. – I have performed my military service in the 4th defense region of Artsakh Republic Defense Army, in Askeran military unit. On April 2, 2016 at 3 a.m. the April war, a new phase in the Armenian-Azerbaijani conflict, started. The defenders of our motherland withstood the armed enemy. Along with skillful officers the conscripts fought bravely as heroes. The heavy combats took place in southeastern and northeastern parts of the frontline. It is possible that the enemy was planning to divert Armenian forces to active military operations to those directions in order to weaken the central part of the frontline, but the idea eventually failed.
S.A. – I have performed my military service in the northeastern part of Artsakh, in Martakert. On the night of 2 April, I was in a military unit. At 3:00 am, I was awake. I started listening to the bomber blast. First, I thought it was a regularshooting, which had become more frequent in 2015. However, the votes were intensified, and it became clear that this was something else. We woke everyone up and prepared to join our friends for help. For some time, active artillery did not allow to do it, and only hours later we occupied our positions and fulfilled our combat mission.
By the way, the word “Four-day” is circulating on different platforms, but it is not appropriate, as the combat operations were resumed and the war lasted for more than 4 days.
– In your opinion, what were the causes of the April war, how long it lasted and how it happened?
V.P. – The bases of the April military operations are deeper than we imagine. Since 1994 ceasefire, developments in the legal-political context of the Artsakh issue did not create preconditions for settlement of the territorial issues through constructive negotiations and to resolve the issue on the basis of the principles of self-determination and territorial integrity within the framework of international law. It is noteworthy that Azerbaijani Armed Forces started new accumulations and regroupings beginning from April 2 and reportedly brought 3 artillery brigades and other artillery and general military staff forces to the frontline. As part of elaborated tactics, tank subdivisions were constantly moving, maneuvering and taking new shooting positions along the battle lines of the 4th Defense Region, trying to spread panic among Armenian border defense forces. Evidently, in the central part of the frontline accumulations reached their apogee on April 4. During this the enemy was constantly bringing new forces to the frontline.
On April 4 at 17:30 observers of the artillery subdivision of the 4th Defense Region detected motorcades and artillery batteries along the Akna frontline, near the Azerbaijani villages of Ballar, Sarijali, Chemenli and separated tank columns near the villages of Gharadaghli, Evoghlu and Afatlu as well as fire positions of artillery batteries in the outskirts of Afatlu, Evoghlu, Gharadaghli, Mahrizlu, Sarijali villages. At 18:00, the central artillery military unit and divisions of the 4th Defense Region of the NKR Defense Army opened salvo fire against those accumulations. Artillery subdivisions of the central defense region of the Defense Army played a key role here. The central artillery subdivisions managed to suppress the above mentioned brigades and destroy the command center of the brigade with a combined slavo fire.
S.A. – The main cause of the war, in my opinion, is the unscrupulous self-deception of the military-political leadership of Azerbaijan that they have the advantage over us, and the distortion of history, the misleading of their own people, and the unjustified ambitions.
The active actions lasted April 2-5, some places on April 6, and then on April 27-28, for the second time the Armenian artillery detachments engaged in artillery shootings and completely fulfilled the combat mission.. .The role of artillery is invaluable.
I will tell the deeds of my military unit staff. The largest group was focused on our direction, and in the first case, an unprecedented attack was expected in the case of successful adversaries. In the morning of April 2, the captain Armenak Urfanyan, junior sergeant Robert Abajyan, Qyaram Sloyan and Andranik Zohrabyan were killed in battle for the defense of one of our units. Under the order of the commander of the military unit, Colonel Samvel Grigoryan, three groups were rushed to the position. Lieutenant Colonel Aram Hayryan, Edik Maloyan and his subordinates, spies and tankers were distinguished by their actions. During the protection and resettlement of our positions, our servicemen have resisted the enemy more than 20 times.
– What did you feel during the war days and what changed in you after the war?
V.P. – Faith and trust, boundless faith in a friend and a commander. The war has changed every approach, breaking the stereotype of the commander, officer.
Forgetting every negative and bad phenomenon, our soldiers and officers were able to solve all of the problems. The combat operations not only consolidated, but also became the pledge of existence of a pan-national united army because every Armenian, regardless of his position, was doing his best to help the soldier standing in the trench.
S.A. – The feelings were different and mixed, from fear and confusion to bravery and pride. Many of us did not have hope that they would survive, but they were ready to defend their homeland at all costs. We spent about two months in very difficult conditions, adapting to various deprivations, for the sake of the homeland and the welfare of our families. We were very excited and surprised by some of the nation’s consolidation and their aid.
After the war, I have begun to look differently at the people around me, at simple and complex human relationships: you do not know who will be next to you at the most difficult moments.
– What teaches the April Four-Day War and what will you tell our young people (in particular our students)?
V.P. – “Be strong, stronger and always stronger, power is the right,” so we must use power to further strengthen our military capabilities. It is always necessary to be ready, because living in a region where the Muslim pursues the policy of “without Armenians in the region” is just a matter of daily replenishment and strengthening of our powers. I am convinced that a nation with such a generation is invincible. Let’s love our country, our home and all that is ours, love more and more…
S.A. – Always be ready for war. If we are strong and ready for war and rebuff, the enemy will not attack.
My message is the following: “You do not know when your life’s thread will be cut off: you must live a full life every day “.
– Thank you (particularly, all our heroes, brave sons of the nation), dear Vladimir and Slavik, for the homeland service and of course, for this impressive interview.