Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի «Թվապատում» ամենամյա լրագրողական մրցույթի «Ես եմ մեդիան» խորագիրը ուսանողների համար է, ովքեր, չլինելով լրագրող, ստեղծում, տարածում, կամ ուղղակի ակտիվորեն սպառում են մեդիան, ովքեր ասելիք ունեն տարածվող ինֆորմացիայի, թվային ազդեցության նոր հարթակների ու միջոցների, հին ու նոր մեդիաների այսօրվա ուղերձների մասին։
Դու մեդիան ես, երբ ականջակալներումդ հետաքրքիր զրույց, երաժշտություն, պատմություն լսելով քայլում ես, երբ Ֆեյսբուքում գրառում ես անում, իսկ հետո այն տարածում են ընկերներդ, երբ նկար ես դնում Ինստագրամում, որին նմանակում են հետևորդներդ, երբ Յություբում պատմում ես քո օրվա մասին, ցուցադրում ես զգեստապահարանդ, կիսվում վախերով ու խնդիրներով, իսկ մարդիկ պատասխանում են իրենց կյանքի պատմություններով՝ մեկնաբանություններում։ Դու մեդիան ես, երբ դիտում, լսում, կարդում ու տարածում ես այս բոլորը։
Մրցույթի այս տարվա թեմաներն են`
- Մեդիան իմ ականջակալներում
- Youtube․ ավանդական մեդիայի իմ այլընտրանքը
- Վիրտուալ ինքնություն․ ես՝ էկրանի այս ու այն կողմում
- Կասկածի՛ր, ստուգի՛ր, մտածի՛ր տարածելուց առաջ
Մրցույթին մասնակցել կարող են ՀՀ բոլոր միջին և բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների բոլոր ֆակուլտետների ուսանողները։ Դիմելու համար պետք է մինչև հուլիսի 31-ը ներառյալ contest@mediainitiatives.am էլ. փոստի հասցեին ուղարկել`
- ինքնակենսագրություն (նշելով մասնակցի կոնտակտային տվյալները, ուսումնական հաստատությունը, ֆակուլտետն ու կուրսը),
- մրցութային աշխատանքը հետևյալ ձևաչափերից մեկով՝
- էսսե/անձնական պատմություն (մինչև 3 էջ)
- Լուսանկար կամ ֆոտոպատմություն
- Տեսանյութ/աուդիոնյութ (նամակին կցել ֆայլը կամ ուղարկել նյութի հղումը)
- Մուլտիմեդիա պատմություն
Հաղթողներին կընտրի մասնագիտական անկախ ժյուրին: Արդյունքները կամփոփվեն սեպտեմբերին՝ «Թվապատում» մրցույթի մրցանակաբաշխության ընթացքում։ 3 լավագույն աշխատանքները կհրապարակվեն Media.am կայքում, իսկ հեղինակները կստանան մրցանակներ և վկայագրեր:
Հարցերի դեպքում դիմել Լուսինե Գրիգորյանին (010 583620, ներքին համարը՝ 110, lgrigoryan@mediainitiatives.am):
«Ես եմ մեդիան» մրցույթի նախորդ տարիների հաղթած աշխատանքները կարող եք կարդալ Media.am կայքի Vox populi բաժնում:
Մրցույթն անցկացվում է Ամերիկայի ժողովրդի աջակցությամբ՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության միջոցով իրականացվող «Մեդիան քաղաքացիների տեղեկացված մասնակցության համար» ծրագրի շրջանակում:

Organized by the Media Initiative Center “Tvapatum Investigation”, “I am the Media”, is for students who are not journalists, create, disseminate, or directly exploit the media, who say they have something to say about spreading information, new platforms and resources, old and about today’s messages of new media.
You are the media when you are talking, listening to stories your headphones on, when you post on your Facebook account and then share it with your friends when you place a picture in Instagram, imitating your followers when you tell about your day in Youtube, sharing your wardrobe, sharing your fears and problems, and people are telling their stories and make comments. You are the media when you watch, hear, read and distribute all this.
This year’s topics are the following:
- Media on my headphones
- my alternative of traditional media
- Virtual identity. I’m on this or that side of the screen
- Suspect, check it out before sharing it
The students of all faculties of all secondary and higher education institutions of Armenia are eligible for the competition. You must submit the following documents to contest@mediainitiatives.am until July 31.
- autobiography (indicating the participant’s contact details, educational institution, faculty and course);
- competition work in one of the following formats:
- essay / personal history (up to 3 pages)
- Photo or photo story
- Video / audio (attach a file to the letter or send a link to the item)
- Multimedia History
The professional jury will select the winners. The results will be summed up in September during the “Tvapatum” competition. The 3 best works will be published on Media.am and the authors will receive awards and certificates.
If you have any questions, feel free to contact Lusine Grigoryan (010 583620, internal number: 110, lgrigoryan@mediainitiatives.am).
You can read the works of previous years in the “I am the Media” contest in the Vox Populi section of Media.am.
The competition is being held with the support of the American people within the framework of the USAID Media for Citizens Awareness Contest, implemented through the United States Agency for International Development (USAID).