2018թ. հոկտեմբերին «Դյուցազնագիրք» դյուցազունների ասոցացիայի կողմից «Դյուցազնագիր» է տրվել Նվեր Ղարիբյանին առ այն, որ նա յուրաքանչյուր ձեռքում բռնած 9.800 կգ կցագնդերով կախ դրությունից մինչև ուսագոտի միաժամանակ բարձրացրել է 45 անգամ 30 վայրկյանում. նույն վարժությունը մեկընդմեջ կատարել է 102 անգամ 40 վայրկյանում: Այդ ռեկորդը գրանցվել է ՀՀ «Դյուցազնագիրք» ռեկորդների ժողովածուում:
Այդ կապակցությամբ հարցազրույց ունեցանք ԵՊՀ ԻՄ-ի արտակարգ իրավիճակների, մարմնակրթության և սպորտի ամբիոնի դասախոս, աշխարհի գավաթի 2-րդ մրցանակակիր (2016), Եվրոպայի եռակի չեմպիոն (2016, 2017, 2018), աշխարհի չեմպիոն (2018), «Դյուցազնագրքի» ռեկորդակիր (2018), ՀՀ միջազգային կարգի սպորտի վարպետ Նվեր Ղարիբյանի հետ.
– Պարո՛ն Ղարիբյան, ԵՊՀ ԻՄ-ի ղեկավարության և ամբողջ անձակազմի անունից Ձեզ սրտանց շնորհավորում ենք հերթական հաղթանակի առթիվ՝ մաղթելով նոր բարձունքներ Ձեր մարզական ու մարզչական կարիերայում, հաղթանակի բերկրանքը վայելելու բազում առիթներ և շնորհակալություն ենք հայտնում հարցազրույցին մասնակցելու համար:
– Ե՞րբ, ո՞ր մարզաձևում եք դիմում ներկայացրել ռեկորդը պաշտոնապես ձևակերպելու համար, և ե՞րբ է տրվել ռեկորդը հավաստիացնող վկայականը՝ «Դյուցազնագիրը», պարո՛ն Ղարիբյան:
– 2018թ. սեպտեմբերի 16-ին «Դյուցազնագիրք» դյուցազունների ասոցացիայի նախագահ Վարդան Թովմասյանի գլխավորած հանձնաժողովի կողմից գրանցվել է համապատասխան ռեկորդը (ուժային վարժությունից) և հոկտեմբերի 10-ին տրվել է հավաստագիրը:
– Որքա՞ն ժամանակ եք նախապատրաստվել այս ռեկորդին հասնելու համար. հերթական հաղթանակը հե՞շտ տրվեց արդյոք աշխարհի գավաթի 2-րդ մրցանակակիր, Եվրոպայի եռակի և աշխարհի չեմպիոն, ՀՀ միջազգային կարգի սպորտի վարպետ Նվեր Ղարիբյանին:
– Այս ռեկորդին հասնելու համար նախապատրաստվել եմ շուրջ երկու տարի: Շատ բարդ էր, քանի որ վարժությունը արագաուժային է, պահանջեց մեծ ջանք ու եռանդ, երկարատև մարզումներ:
– Որպես հաղթական պատվանդանին բազմիցս կանգնած մարզիկ՝ համաձա՞յն եք այն մտքի հետ, թե որքան դժվար է հաղթանակի ուղին, այնքան քաղցր է հաղթանակի բերկրանքը: Ձեր ունեցած բազմաթիվ հաղթանակներից ու ձեռքբերումներից ո՞րն է Ձեզ համար ավելի քաղցր:
– Այո՛, համամիտ եմ, թանկ է այն, ինչը դժվար է ձեռք բերվում, և բարձր արդյունքների հասնելու համար երկարատև ջանքեր են պահանջվում, քրտնաջան աշխատանք, հետևողական մարզումներ: Այդ իսկ պատճառով ցանկացած հաղթանակ թանկ է ինձ համար, քանի որ այդ հաղթանակներին հասնելու համար անցել եմ երկար ու դժվարին ուղի: Ինձ համար շատ կարևոր և սկզբունքային էր ուժային եռամարտի Եվրոպայի առաջնությանը իմ երկրորդ մասնակցությունը (2017թ.). առաջին անգամ Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցեցի 2016 թվականին և անձական քաշով զիջեցի մրցակցիս: Ես խնդիր ունեի ապացուցելու, որ ի զորու եմ հաղթելու, և հաղթեցի՝ դառնալով ուժային եռամարտի՝ Եվրոպայի 2017թ. առաջնության չեմպիոն:
– Մարզական ու մարզչական աշխատանքի հետ կապված՝ ի՞նչ ծրագրեր ունեք առաջիկայում, մարզական ի՞նչ նոր բարձունքներ կան, որոնք կցանկանայիք նվաճել:
– Ցանկացած մարզիկի համար պատիվ է իր մարզական կարիերայի ընթացքում մասնակցել Օլիմպիական խաղերին, սակայն իմ մարզաձևը (ուժային եռամարտ՝ փաուերլիֆտինգ) դեռևս օլիմպիական մրցաձև չէ: Ես մինչև օրս, կարծում եմ, նվաճել եմ բոլոր տիտղոսները (աշխարհի չեմպիոն, Եվրոպայի եռակի չեմպիոն), և չկա այնպիսի մի առաջնություն, որին մեծ ձգտումով կցանկանայի մասնակցել: Մարզչական գործունեության ընթացքում իմ մարզիկները բազմաթիվ մրցաշարերում նվաճել են հաղթողի կոչումը, ունեմ երեք ՀՀ միջազգային կարգի սպորտի վարպետ, երկու ՀՀ սպորտի վարպետ սան, իմ երեք սաները սովորում են Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտում: Մոտ ժամանակներս (2018թ. նոյեմբերի 16-18-ին) իմ մարզիկներից չորսը Հայաստանի ազգային հավաքականի կազմում կմասնակցի Թբիլիսիում կայանալիք ուժային եռամարտի Եվրոպայի առաջնությանը:
– Ձեր այս նոր ձեռքբերումը («Դյուցազնագրքի» ռեկորդակիր դառնալը), պարո՛ն Ղարիբյան, ոչ միայն նշանակալի իրադարձություն է մասնաճյուղի ու մարզաշխարհի համար, այլև ոգեշնչման աղբյուր` մեր ուսանողների ու մարզի երիտասարդների համար: Դարձյալ շնորհավորում ենք, մաղթում նոր հաղթանակներ և հարցազրույցին մասնակցելու համար շնորհակալություն հայտնում Ձեզ:

In October of 2018, “Dyucaznagirq” Association awarded Nver Gharibyan “Dyucaznagir” that he had lifted 9,800 kg of hanging hooks in each hand and rose 45 times in 30 seconds at the same time: performing the same exercise 102 times in 40 seconds. This record was registered in RA “Dyucaznagirq” Book of Records.
In this connection, we interviewed Never Gharibyan, YSUIB Faculty of Emergency Situations, Athletics and Sports, World Cup 2nd prize winner (2016), European champion (2016, 2017, 2018), world record holder (2018), “Dyucaznagirq” record holder (2018 ), master of sport of the international class of Armenia.
–Mr. Gharibyan, on behalf of YSUIB Directorate and on behalf of university staff, we sincerely congratulate you on the occasion of your victory, wishing you new achievements in your sports and coaching career, numerous occasions to enjoy the victory, and thank you for participating in the interview.
– Mr. Gharibyan, we would like to know When and for which sport did you apply for the official registration of your record and when you receive the record certificate “Dyucaznagir”?
– In 2018, On September 16, the corresponding record was registered by “Dyucaznagirq” Association committee headed by Vardan Tovmasyan and on October 10, I received the certificate.
-How long have you been preparing for this record? Whether the next victory easily won by World Cup 2nd prize winner, three-time European champion and world-class sports master Nver Gharibyan?
– I have been preparing for this record for about two years. It was very complicated because the exercise requires speed and power, great effort and energy, long-term training.
– As a sportsman winning many times, do you agree that the more difficult the path of victory, the sweeter the joy of victory. Which of your numerous victories and achievements is more valuable to you?
– Yes, I agree, what is difficult to achieve is expensive and endless efforts, hard work and trainings are required to achieve high results. Any victory is valuable to me, as I have passed a long and difficult way to achieve those victories. My second participation in the European Powerlifting Championship (2017) was very important for me.
For the first time I took part in the European Championship in 2016 and lost to my opponent. I had a problem to prove that I was able to win, and I won, becoming a champion, in Europe Powerlifting Championship of 2017.
–What future plans do you have with regard to sports and coaching work, what are the new achievements that you would like to win?
– It is a privilege for any athlete to take part in the Olympics during his sporting career, but my sport (powerlifting) is not yet an Olympic sport. So far, I think, I have won all the titles (world champion, three-time European champion), and there is no such a championship that I would like to participate in. During my coaching career, my athletes won in many competitions, I have three Armenian sportsmen of international class, two Armenian sports master, three of my pupils study at the Armenian State Institute of Physical Culture and Sports. In the nearest future (November 16-18, 2018) four of my athletes will participate in the European Powerlifting Championship in Tbilisi as part of the Armenian national team.
– Your new achievement (becoming a record holder of “Dyucaznagirq”), Mr. Gharibyan, is not only a significant event for the branch and the sport world, but also a kind of inspiration for our students and youth of the region.
Once again, we congratulate you and wish you new victories and thank you for taking part in the interview.