2018թ. դեկտեմբերի 7-ին՝ Սպիտակի երկրաշարժի 30-րդ տարելիցին, ԵՊՀ ԻՄ-ի վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի մի խումբ ներկայացուցիչներ՝ տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Վ. Ցուցուլյանի գլխավորությամբ, Իջևանի Սբ. Ներսես Շնորհալի եկեղեցում մասնակցեցին 1988-ի ավերիչ երկրաշարժի զոհերի հիշատակին նվիրված հոգեհանգստյան արարողությանը, որն իրականացվեց Տավուշի թեմի առաջնորդ Տեր Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանի հանդիսապետությամբ:
Սրբազանին որպես աղոթակից սպասավորում էին արժանապատիվ Տեր Հայրեր՝ Տեր Սիմեոն, Տեր Թորգոմ և Տեր Արշավիր քահանաները:
Երկրաշարժի զոհերի հոգիների հանգստության համար կատարված արարողությանը ներկա էին Տավուշի մարզի տարբեր ոլորտների բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, քաղաքացիներ:
1988թ. դեկտեմբերի 7-ին ՀՀ հյուսիսային շրջաններում` գլխավոր Կովկասյան լեռնաշղթայի առանցքից մոտավորապես 150 կմ դեպի հարավ, տեղի ունեցավ ավերիչ երկրաշարժ, որը հետագայում անվանվեց Սպիտակի երկրաշարժ: Դրա հետևանքով զանգվածային վնասվածքների և փլուզումների ենթարկվեցին հազարավոր շինություններ, զոհվեցին տասնյակ հազարավոր մարդիկ:
Այն տեղի է ունեցել Գրինվիչի ժամանակով ժամը 7 անց 41 րոպեին (տեղական ժամանակով` 11 անց 41րոպե, 22.7 վրկ.): Ուժգնությունը էպիկենտրոնում գնահատվել է 10 բալ: Երկրաշարժը ընդգրկել է ՀՀ տարածքի մոտ 40%-ը, ուր ապրում էր 1մլն. մարդ: Ավերման գոտին, որտեղ երկրաշարժի ուժգնությունը կազմել է 8 բալ և ավելին, ընդգրկել է երեք հազար քառ. կմ տարածություն: Տուժել են 21 քաղաք և շրջան, 342 գյուղ: Անօթևան են մնացել 514 հազար մարդ: Տարբեր աստիճանի վնասվածքներ են ստացել մոտ 20000 մարդ, զոհերի թիվը կազմել է 25000 մարդ: Զոհեր շատ են եղել հատկապես Գյումրիում (մոտ 15-17 հազար) և Սպիտակում (4 հազ) մարդ:
Ավերվել է ՀՀ-ի ամբողջ բնակֆոնդի 17%-ը, դադարել են գործել 170 արդյունաբերական ձեռնարկություն, մեծ վնաս է հասցվել գյուղերին և ագրոարդյունաբերական համալիրին, ինչպես և պատմաճարտարապետական հուշարձաններին:
Անսպասելի աղետը հանկարծակիի է բերել ծայրահեղ իրավիճակում գործելու կոչված կազմակերպություններին և ծառայություններին: Կազմակերպված փրկարարական աշխատանքները հունի մեջ են մտել 2-3 օր հետո: Ազգաբնակչության և փրկարարների ջանքերով փլատակներից, զոհված կամ կենդանի, հանվել է ավելի քան 45000 մարդ, հոսպիտալացվել 12500 մարդ:

On December 7th, 2018, a group of representatives of YSUIB administrative and professorial staff, headed by acting director A. V. Tsutsulyan paid tribute to the victims of the 1988 earthquake.
At Nerses Shnorhali Church, the Primate of the Diocese of Tavush, Bishop Bagrat Galstanyan together with Holy Simeon, Holy Torgom and Holy Arshavir served a mass in remembrance of the victims.
High-ranking representatives of different spheres of Tavush region, citizens, were present at the ceremony for the victims of the earthquake.
On 7 December, 1988, a devastating earthquake (later called Spitak earthquake)in northern Armenia killed 25,000 and left over 500,000 homeless. It took less than a minute, but the consequences were devastating.
A 10 magnitude near the epicenter devastating earthquake took place in 40% of the territory of Armenia at 7.41.22.7 GMT (11.41.22.7 local time). The epicenter by the records of seismographs has the following coordinates: latitude 40.92°N, longitude 44.23°E. The depth of the hypocenter, measured by various methods and means, varies from 2.5km to 10-15km. It is natural as the earthquake source as a spatial, geological body came out to the earth’s surface at the Dzorashen-Halavar area and in subsurface it extended at least about 15-20km depths. The magnitude of the earthquake was 7.0. The intensity at the epicenter was 10 value on MSK-64 intensity scale.
The earthquake hit 40 % of the territory of Armenia, densely populated region with 1 ml people. The affected area, where the intensity of the earthquake was > 8, involved 30002 km area. 21 towns and 342 villages were destructed, 514.000 people were left without shelter, 20.000 people were injured and 12500 people were hospitalized. Number of victims was about 25.000. Particularly in Gyumri (15.000-17.000) and in Spitak (4000) number of victims was more than anywhere else.
17% fund of dwellings were destroyed, the work of 170 industrial companies were halted, the great losses were caused to villages and agro industrial complexes as well as to the architectural, historical and cultural monuments, 917 public buildings were destroyed.
The unexpected disaster took unawares the organizations and agencies that were called to work in emergency. The rescue activities were systemized only two or three days later. From the first second the earthquake strike, the population carried out restless rescuing works. Anyhow the absence of their experience and sometimes the lack of basic knowledge on actions in emergency caused real difficulties for the efficiency of rescue operations. Even there were cases when the public unawareness brought to life losses. Also there was a need of rescue equipment.
With the efforts of population and the rescuers 45.000 dead or alive people were brought out from the rubble and 12.5000 people were hospitalized.