«Հաջողության բանաձև». հարցազրույց ԵՊՀ ԻՄ-ի շրջանավարտ Ջուլիետա Ճաղարյանի հետ
2019թ. փետրվարի 7-ին հարցազրույց ունեցանք ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի՝ 2006թ. շրջանավարտ, «Յունիբանկ» ԲԲԸ «Իջևան» մասնաճյուղի կառավարիչ Ջուլիետա Սամվելի Ճաղարյանի հետ:
– Ծնվել եմ 1985 թվականին Սևքար գյուղում:
Պատմեք, խնդրում եմ, Ձեր ընտանիքի (ծնողների, ամուսնու, զավակների) մասին:
– Հայրս՝ Սամվել Ճաղարյանը, 29 տարի (սկսած 23 տարեկանից) եղել է Սևքարի միջնակարգ դպրոցի տնօրենը, մայրս՝ Անահիտ Դավթյանը, գյուղապետարանում աշխատել է որպես գլխավոր տնտեսագետ: Ես ամուսնացած եմ, ունեմ երկու զավակ. որդիս ութ տարեկան է, դուստրս՝ հինգ, ամուսինս ապահովագրական ընկերությունում հայցեր կարգավորող մասնագետ է:
– Ես, խղճից թույլ մարդ լինելով, փոքր հասակում երազում էի դառնալ դատապաշտպան, որպեսզի կարողանամ օգնել դժվարին իրավիճակներում հայտնված մարդկանց:
– 2002-2006 թթ. սովորել եմ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի «Տեսական տնտեսագիտություն» մասնագիտության բակալավրիատում: 2006-2008 թվականներին սովորել եմ ԵՊՀ մագիստրատուրայում՝ «Դրամաշրջանառություն, ֆինանսներ, բանկային գործ» մասնագիտացմամբ:
– ԵՊՀ ԻՄ-ում ստացած կրթությունը առաջնային, հիմնական դեր է խաղացել իմ կյանքում: Իմ հարազատ բուհն ինձ շատ բան է տվել՝ ոչ միայն որակյալ կրթություն, այլև հոգևոր ու բարոյական դաստիարակություն, ինձ շատ է խրախուսել: Առաջին անգամ այդտեղ է ինձ վստահվել դրսևորելու լիդերության հատկանիշներ. նշանակվել եմ կուրսի ավագ, որին շատ մեծ պատասխանատվությամբ էի մոտենում: Առաջին անգամ ԵՊՀ ԻՄ-ում է օրինակելի վարքի և առաջադիմության համար ինձ տրվել շնորհակալագիր, որով շատ էի ոգևորվել: Թեև մասնաճյուղում սովորել եմ վճարովի հիմունքներով, բայց բարձր առաջադիմության համար ինձ տրվել է ուսման վարձի փոխհատուցում, անվճար հիմունքներով էլ սովորել եմ ԵՊՀ մագիստրատուրայում:
– Ուսանողական տարիներից՝ 3-րդ կուրսից, աշխատել եմ «Վորլդ Վիժն» միջազգային բարեգործական կազմակերպությունում (ՄԲԿ)՝ որպես տարածքային դիտորդ: 2008-ից աշխատում եմ «Յունիբանկ» ԲԲԸ «Իջևան» մասնաճյուղում՝ որպես գլխավոր մենեջեր, 2017թ. մարտից կառավարիչն եմ:
– Վիկտոր Հյուգոյի «Թշվառները» վեպը:
– Ժամանակի սուղ լինելու պատճառով գեղարվեստական գրքեր շատ չեմ հասցնում կարդալ, անընդհատ ընթերցում եմ մասնագիտական գրականություն, հետևում օրենսդրության փոփոխություններին:
– Նախընտրում եմ ռուսական շանսոն:
Սիրում եմ խորիմաստ ֆիլմեր: Նույն ֆիլմը երկրորդ անգամ չեմ դիտում: Հավանում եմ, օրինակ, «Ծովահենները» ֆիլմը:
– Լող: Մարտական մարզաձևեր չեմ սիրում:
– Հայաստանում՝ իմ Իջևանը, արտասահմանում ինձ շատ է գրավում «Սիրո քաղաք» Փարիզը:
– Մարդասիրությունը, երախտապարտ լինելու, իր ունեցածը գնահատելու հատկությունները, ազնվությունը: Չեմ ընդունում երկերեսանի մարդկանց:
– Նայած իրավիճակին՝ ունեմ նախընտրելի մի քանի ասույթ, ինչպես «Ով ռիսկի չի դիմում, նա շամպայն չի խմում», «Ուրիշի համար փոս փորողն ինքն է մեջն ընկնում», «Գեղ կանգնի, գերան կկոտրի», «Այն աղբյուրը, որից ջուր ես խմում, քար մի՛ գցիր»:
– Որևէ մեկի իրավունքները չեմ ոտնահարի, գողություն, անազնվություն չեմ անի, ապերախտ չեմ լինի:
– Մենակությունից:
– Ափսոսում եմ, որ ծնողներիս չեմ կարող վերադարձնել այն, ինչ իրենք են ինձ տվել:
– Ժամանակը. հապշտապ որոշումներ չեմ կայացնում, սպասում եմ, կշռադատում, հետո նոր կայացնում: Որոշում կայացնելիս էլ առաջնային նշանակություն եմ տալիս մարդկայնության գործոնին:
– Ընտանիքս և իմ ստացած դաստիարակությունը:
– Աշխատասիրությունը, նվիրումը գործին, պատասխանատվության բարձր զգացումը:
– Հայրս ինձ միշտ ասում էր. «Հույսդ միշտ քեզ վրա դի՛ր. ձեռքդ դի՛ր ծնկիդ և վե՛ր կաց»:
– Մեր երիտասարդներին՝ ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողներին, խորհուրդ կտամ, որ, բնականաբար, լավ սովորեն, որովհետև առանց սովորելու, առանց պարտաճանաչության և պատասխանատվության զգացումի (թե՛ ուսման և թե՛ աշխատանքի նկատմամբ) չեն կարող գտնել իրենց տեղը կյանքի ոչ մի բնագավառում: Մարդ պիտի ձգտում ունենա և հասնի դրան իր արժանիքների շնորհիվ:

On February 7th, 2019, we had an interview with YSU Ijevan Branch, graduate of 2008 academic year, director of “Ijevan” branch of “Unibank” OJSC Julieta S. Tchagharyan.
– I was born in 1985, in Sevkar village.
– Tell us about your family (parents, husband, children).
– My father, Samvel Tchagharyann, (from the age of 23) was the director of the Sevkar secondary school, my mother, Anahit Davtyan, worked as a chief economist at the village administration. I am married, I have two children. My son is eight years old, my daughter is five, my husband is an insurance regulator.
– Being exceedingly compassionate person, I dreamed to become a lawyer in order to help people who were in difficult situations.
– 2002-2006, I studied at YSU Ijevan branch of “Theoretical Economics” bachelor’s degree. From 2006 to 2008, I studied at YSU Master Degree, “Money Circulation, Finance, Banking” specialization.
– YSUIB education has played a vital role in my life. My native university has given me a lot, not only high-quality education, but also spiritual and moral upbringing, and my university encouraged me a lot. For the first time, I demostrated my leadership qualities there. For the first time at YSUIB I was given a certificate for exemplary behavior and progress, which excited me a lot. Although I studied at the Branch on a paid basis, but I was given a partly compensation of tuition fee for my high academic achievement, later on, I enrolled in a free system of education at YSU Master’s degree.
–What work experience do you have?
– Since the third year of my studies, I worked in the World Vision Armenia Organization (CBC) as a regional observer. Since 2008, I have been working in Ijevan branch of “Unibank” OJSC as a General Manager, Since 2017, March, I work as the bank director.
– Victor Hugo’s “Les Miserables” novel.
– Because of the shortage of time, I do not manage to read fiction books very often, mainly I read the professional literature, follow the legislative changes.
– I prefer Russian chanson.
– I love meaningful movies. I can not see the same film for the second time. I like, for example, “The Pirates”.
– Swimming: I do not like powersports.
– In Armenia, my favourite place is Ijevan, what refers to abroad, I adore the “City of Love”, Paris.
– Humanism, gratefulness, honesty. I do not like double-edged people.
– Depending on the situation, I have some preferred quotes, such as “Those who do not risk, do not drink champagne”, “He who digs a pit for others, falls in himself”, “Do not throw a stone into the water you drink”.
-What will you never do?
– I will not violate anyone’s rights, I will not steal, I will not disappoint.
– I am afraid of loneliness.
– I’m sorry that i can not return what my parents have given me.
– Time. I do not make hasty decisions, I wait, think and then make a new decision. When making a decision, I attach importance to the factor of humanity.
– My family and my upbringing.
– Work, devotion to the work, high sense of responsibility.
– My dad always said, “Always put your hope in yourself. put your hand on your knees and stand up. “
– I would advise YSUIB students, to be well-educated, because without education, they can not find their place in life, without their sense of responsibility (both in education and work). Every person must have ambitions and endeavour to achieve his/her goals.