2019թ. ապրիլի 5-ին և 6-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ այցելեցին Հովքի միջնակարգ և Իջևանի ավագ դպրոցների աշակերտները:
Հյուրերին դիմավորեց ԵՊՀ ԻՄ-ի մասնագիտական կողմնորոշման և պրակտիկայի բաժնի տեսուչ Սլավիկ Ալավերդյանը, ներկայացրեց մասնաճյուղի պատմությունը, նրանց ծանոթացրեց ֆակուլտետներին, լսարաններին, արվեստանոցներին և լաբորատորիաներին:
Հովքի միջնակարգ դպրոցի աշակերտները մասնակցեցին Կիրառական արվեստի և Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետներում ընթացող որոշ դասերի:
Իջևանի ավագ դպրոցի աշակերները ներկա եղան քիմիայի դիտարժան փորձերի, որոնք իրականացրին ԵՊՀ անօրգանական և անալիտիկ քիմիայի ամբիոնի դոցենտ, ք.գ.թ. Ռոբերտ Ադամյանը, ԵՊՀ ԻՄ-ի ընդհանուր մաթեմատիկայի և բնագիտության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, ք.գ.թ., դոցենտ Գևորգ Սիմոնյանը և նույն ամբոնի դոցենտ, ք.գ.թ. Հմայակ Իսախանյանը:
Փորձերից հետո ԵՊՀ ԻՄ-ի գրադարանում տեղի ունեցավ Ռոբերտ Խաչիկի Ադամյանի «Անօրգանական քիմիա: Անցումային շարքի տարրեր» գրքի առաջին հատորի (2 գրքով) ներկայացումը: Գիրքը ներկայացրին և ելույթ ունեցան ԵՊՀ ԻՄ-ի տնօրենի պաշտոնակատար, ֆ.մ.գ.թ., դոցենտ Ա.Ցուցուլյանը, Գ.Սիմոնյանը, Հ.Իսախանյանը և ուրիշներ:

On April 5th and 6th, 2019, YSU Ijevan Branch hosted the students of Hovk Secondary School and Ijevan High School.
Slavik Alaverdyan, Inspector of YSU Ijevan Branch Professional Orientation and Practice Department, warmly welcomed the guests, introduced the history of the Branch and the faculties, classrooms, art studios and laboratories.
The students of Hovk Secondary school took a part in some of the classes in the faculties of Applied Arts and Humanities.
The students of Ijevan High School attended the spectacular experiments of chemistry conducted by YSU Associate Professor, Department of Inorganic and Analytical Chemistry, PhD Robert Adamyan, Acting Head of YSUIB Department of General Mathematics and Natural Sciences, Associate Professor, PhD Gevorg Simonyan and Associate Professor of the same Department, PhD Hmayak Isakhanyan.
After the experiment, the presentation of the first volume of Robert Adamyan’s book entitled “Inorganic Chemistry” was held at YSUIB Library. Acting Director of YSUIB, Associate professor, PhD A. V. Tsutsulyan, G. Simonyan, H. Isakhanyan and others introduced the book and delivered a speech.