Կայացավ մասնաճյուղի՝ 2017-18 ուստարվա շրջանավարտների դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը
2018թ. հուլիսի 10-ին կայացավ «ԵՊՀ» հիմնադրամի Իջևանի մասնաճյուղի՝ 2017-18 ուստարվա առկա և հեռակա ուսուցման 271 շրջանավարտների դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը:
9
Միջոցառմանը նախորդեց Գիտական խորհրդի տարեվերջյան ընդլայնված նիստը, որին մասնակցում էին Գիտխորհրդի անդամները, բուհի վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի անդամներ, Տավուշի մարզպետարանի ներկայացուցիչներ:
Գիտական խորհրդի նիստում քննարկվեցին ԵՊՀ ԻՄ-ի ՄԿՈԱ բաժնի՝ 2017-2018 ուստարվա գործունեությանը, ԵՊՀ ԻՄ-ի՝ 2019թ. ընդունելության մասնագիտությունների ցանկին, ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսումնական աշխատանքային նորմերին, ԵՊՀ ԻՄ-ի կառուցվածքային փոփոխություններին, աշխատողներին
աշխատանքի որոշ տեսակների կատարման համար վճարվող լրավճարների հաշվարկման և վճարման կարգին վերաբերող մի շարք հարցեր:
Նիստի ընթացքում ամփոփվեցին  ԵՊՀ ԻՄ-ի՝ 2017-2018 ուստարվա ամփոփիչ ատեստավորման և ԵՊՀ ԻՄ-ում ստացած կրթությունից շրջանավարտների բավարարվածության գնահատման 2018թ. հարցման արդյունքները:
Գիտխորհրդի նիստից հետո ԵՊՀ ԻՄ-ի բակում հավաքված համալսարանականները (ուսանողներ, շրջանավարտներ, դասախոսներ, աշխատակիցներ) քայլերթով շարժվեցին Իջևանի շատրվանների հրապարակ:
23
Քաղաքի սրտում էլ տեղի ունեցավ մասնաճյուղի՝ 2018թ. առկա և հեռակա ուսուցման շրջանավարտների դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը. շրջանավարտների համար ամենասպասված և ամենանշանավոր օրը դարձավ համաքաղաքային տոն:
11
Տոնական միջոցառումն ուղեկցվում էր ԵՊՀ ԻՄ-ի կիրառական արվեստի ֆակուլտետի շրջանավարտների գունեղ աշխատանքների ցուցահանդեսով  և ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնի (տնօրեն՝ Կարինե Դավթյան) կողմից կազմակերպված գեղեցիկ համերգային ծրագրով:
10
Հանդիսավոր արարողությունը բացվեց աղոթքով ու օրհներգով:
Տավուշի թեմի առաջնորդ Տ. Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանի անունից օրհնության խոսքով ու աղոթքով հանդես եկավ Տեր Սիմեոն քահանա Առաքելյանը՝ շնորհավորելով ԵՊՀ ԻՄ-ի՝ 2018թ. շրջանավարտներին:
12
ՀՀ օրհներգը կատարեց ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնի երգչախումբը (գեղ.  ղեկավար՝ ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Կարեն Սարգսյան, խմբավար՝ Ռուբեն Կարասեֆերյան):
14
Նաիրյան վեհ նազանքով, ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնի աղջիկների պարային համույթի (գեղ. ղեկավար՝ Անի Հարոյան) կատարմամբ քաղաքային բեմահարթակի վրա ալիքվեց «Հայկական պար»-ը:
17
Շրջանավարտներին շնորհավորեց ու բարեմաղթանքներ հղեց մասնաճյուղի տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Վ. Ցուցուլյանը՝ իր շնորհավորական ուղերձում մասնավորապես նշելով.
15
«Սիրելի՛ ուսանողներ, շրջանավարտներ, աշխատակիցներ, ծնողներ, իջևանցիներ, հյուրեր, մեծ է ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ներդրումը տարածաշրջանի գիտական, մշակութային և հասարակական կյանքի կազմակերպման գործում: Զգալի է մասնաճյուղի ներկայությունը մարզում և հանրապետությունում, որովհետև նրա շրջանավարտները ևս ստացել են այն անհրաժեշտ գիտելիքները, ունեն պրակտիկ մասնագիտական որակավորումներին համապատասխան այն որակները, որոնցով պատրաստ են մրցակցելու այսօրվա տնտեսության, կրթության, քաղաքականության և մշակույթի ասպարեզներում:
Շնորհավորում եմ ձեզ, սիրելի՛ շրջանավարտներ, ցանկանում, որ դուք շարունակեք բարձր պահել ԵՊՀ-ի բարձր անունը, որը դուք կրելու եք հետագայում: Մենք ձեզ ընդամենը սովորեցրել ենք սովորել և կցանկանանք, որ դուք ամբողջ կյանքի ընթացքում շարունակեք ինքնազարգանալ և հիշել, որ ձեր հարազատ օջախը ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղն է, որտեղ ձեզ միշտ ուրախ են դիմավորելու, խորհուրդներ տալու  և, ինչու չէ, նաև խորհուրդներ ու առաջարկություններ ստանալու: Շնորհակալություն»:
«Հայաստան» երգով հանդես եկավ ԵՊՀ ԻՄ-ի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի 2-րդ կուրսի ուսանողուհի Մերի Պետրոսյանը:
16
Ապա տեղի ունեցավ դիպլոմների հանդիսավոր հանձնումը:
Նախ գերազանց առաջադիմությամբ շրջանավարտներին պարոն Ցուցուլյանը հանձնեց կարմիր դիպլոմները, ապա, ըստ ֆակուլտետների և մասնագիտությունների, դիպլոմները տրվեցին շրջանավարտներին:
20
Շնորհավորական խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի 2018թ. շրջանավարտ, Ուսանողական խորհրդի նախկին նախագահ Իսկուհի Շաղբաթյանը:
Մասնաճյուղի շրջանավարտներին իրենց երաժշտական ու պարային կատարումներով շնորհավորեցին՝
• ԵՊՀ Մշակույթի կենտրոնի մեներգիչներ Արծրուն Խանգելդյանը, Արևիկ Պռազյանը, Տաթև Թիլիքյանը, Անի Քոչարյանը («Համալսարա՛ն, դու մեր տունն ես»),
• ԵՊՀ Մշակույթի կենտրոնի մեներգչուհի Մանա Ասիկյանը («Հայաստան»),
• Իջևանի մշակույթի պալատի սան Ջուլիա Մեյրոյանը («Միշտ ժպտա»),
• Իջևանի մշակույթի պալատի սան Գոռ Հարությունյանը («Ջամայկա»),
• ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնի երգչախումբը (“Let my people go”),
• ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի 2-րդ կուրսի ուսանողուհի Զինա Ոսկանյանը («Իմ մոլորակ»),
• Իջևանի արվեստի դպրոցի պարային համույթը (գեղ. ղեկավար՝ Ֆլորա Ասոյան, «Քոչարի»),
• ԵՊՀ Մշակույթի կենտրոնի մեներգչուհի Անի Քոչարյանը («Արև»),
• ԵՊՀ Մշակույթի կենտրոնի մեներգիչ Արծրուն Խանգելդյանը («Ով սիրուն սիրուն»),
• ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնի աղջիկների պարային համույթը («Սայաթ-Նովա»),
• ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնի երգչախումբը (մենակատարներ՝ Անուշիկ Մարոզյան և Վահե Մովսեսյան, կոմպոզիտոր՝ Արամ Սաթյան – «Հայրենիք իմ սուրբ»):
21
ԵՊՀ ԻՄ-ի՝ 2018թ. շրջանավարտներին նվիրված համաքաղաքային միջոցառումը բարձր մակարդակով վարեցին ԵՊՀ Մշակույթի կենտրոնի «Համալսարանական» թատրոն-ստուդիայի սաներ, Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի 3-րդ կուրսի ուսանողուհի Կարինե Սիմոնյանը և Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլետի 2-րդ կուրսի ուսանող Գառնիկ Առաքելյանը:
13
Տոնական օրը եզրափակվեց Տավուշի գողտրիկ բնության գրկում՝ Ենոքավանի «Ապագա տուր» հյուրանոցային համալիրի տարածքում կազմակերպված երաժշտական-պարային երեկույթով:

On July 10 of 2018, the solemn ceremony of diploma awarding to 271 graduates of Ijevan Branch of YSU Foundation of 2017-18 Full-time and Part-time learning was held.
The event was preceded by an annual meeting of the Scientific Council, attended by members of Scientific Council, members of the administrative and professorial staff of the University, representatives of Tavush regional administration.
During the meeting, the results of YSU IB 2017-2018 final certification and graduates satisfaction assessment of 2018 academic year were summarized.
After the meeting of the Scientific Council, YSU IB universitarians (students, graduates, lecturers, staff members) gathered in YSU Ijevan Branch yard, marched to Ijevan fountains square.
In the heart of the city, the solemn ceremony of diploma awarding to 271 graduates of Ijevan Branch of YSU Foundation of 2017-18 Full-time and Part-time learning was held.
The most anticipated and significant day for students became a city holiday.
The festive event was accompanied by a colorful works exhibition of YSU IB Faculty of Applied Arts graduates and a beautiful concert organized by YSU Cultural Center (Director, Karine Davtyan).
The solemn ceremony was opened with prayer and hymn.
Primate of Tavush Diocese, on behalf of Bishop Bagrat Galstanyan, Bishop Simon Arakelyan delivered a blessing and prayer, congratulating YSU IB graduates.
The national anthem of the Republic of Armenia was performed by YSU Cultural Center choir (art director, RA Honored Art Worker Karen Sargsyan, conductor Ruben Karaseferyan).
The dance group of YSU cultural center performed a beautiful Armenian dance on the stage (art director Ani Haroyan).
Acting Director of YSU IB A. V. Tsutsulyan in his congratulatory speech, particularly mentioned:
“Dear students, graduates, employees, parents, Ijevan population and guests, YSU Ijevan Branch makes a great contribution to organizing the scientific, cultural and public life of the region. The presence of the branch in the region and in the republic is noticeable because its graduates have acquired the necessary knowledge; have the qualities corresponding to their professional qualifications, ready to compete in today’s economy, education, politics and culture.
I congratulate you, dear graduates, and want you to continue to keep the high reputation of YSU IB, which you will bear later. We have just taught you to study and wish that you continue throughout the life your self-development and remember that YSU Ijevan branch is your home, where we are always happy to advise you and, why not, also get your advice and suggestions. Thank you. “
Mary Petrosyan, a 2nd year student of the Faculty of Humanities of the Yerevan State University Ijevan Branch, performed “Armenia” song.
Then the solemn ceremony of diploma awarding took place.
First of all, A. V. Tsutsulyan awarded the graduates with honored diplomas and then graduates according to the faculties and specialties.
YSU Ijevan branch graduate of 2018 academic year, former Student Council Chairman Iskuhi Shakhbatyan delivered a congratulatory speech.
YSU IB graduates received congratulations with their musical and dance performances from:
- Artsrun Khangeldyan, Arevik Prazyan, Tatev Telikian, Ani Kocharyan (YSU Cultural Center soloists)
- Soloist of YSU Cultural Center Manana Asikyan (“Armenia”)
- Julia Meyroyan: Ijevan Culture House (“Always Smile”),
- Gor Harutyunyan: Ijevan Culture House (“Jamaica”),
- YSU Cultural Center choir (“Let my people go”),
- Zina Voskanyan, 2nd year student of YSU Ijevan Branch, Faculty of Humanities (“My Planet”),
- Ijevan Art School dance ensemble (artistic director, Flora Asoyan, “Kochari”),
- YSU Cultural Center soloist Ani Kocharyan (“Sun”),
- Artsrun Khangeldyan, YSU Cultural Center soloist (“Oh, lovely”),
- YSU Cultural Center girls dance ensemble (Sayat-Nova),
- YSU Cultural Center Choir (soloists: Anushik Marozyan and Vahe Movsesyan, composer, Aram Satyan – “My Holy Motherland “)
YSU IB 2018 academic year diploma awarding ceremony was held by YSU Cultural Center “Hamalsaranakan” theater-studio, 3rd year student of the Faculty of Journalism Karine Simonyan and 2nd year student of the Faculty of International Relations Garnik Arakelyan.
The festive day ended with a musical-dance party organized in the nature of Tavush, in the territory of “Apaga tour” hotel in Yenokavan.