2018թ. դեկտեմբերի 1-3-ը ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության տրամադրած դրամաշնորհի շրջանակներում ՀՀ երիտասարդական մայրաքաղաք Իջևանում տեղի ունեցավ «Հռետորական հմտությունների զարգացում» թեմայով դասընթաց, որն իրականացրեց «Հարմոնիա» հոգեբանության հանրային զարգացման կենտրոնը:
Դասընթացին մասնակցում էին Տավուշի մարզի 3 տասնյակ երիտասարդներ, որոնց մեծամասնությունը ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողներ և շրջանավարտներ էին:
Հռետորական հմտությունների զարգացման դասընթացի նպատակն էր նպաստել երիտասարդների հաղորդակցման և հանրային խոսքի հմտությունների զարգացմանը: Երեք օր տևած ինտենսիվ դասընթացի ընթացքում երիտասարդները ծանոթացան հռետորական արվեստի նրբություններին՝ խոսքի զարգացման հնարքներից մինչև հուզմունքի ու վախի հաղթահարման մեթոդներ:
Սեմինարները վարեցին «Հարմոնիա» ՀՀԶԿ-ի նախագահ, ԵՊՀ ԻՄ-ի մանկավարժության և հոգեբանության ամբիոնի դասախոս Աշխեն Մկոյանը, հոգեբան, բազմաթիվ գրքերի հեղինակ Հրաչյա Ամիրյանը և “Mkoyan and Partners Law Firm” իրավաբանական ընկերության կառավարիչ գործընկեր, փորձագետ Սամվել Մկոյանը:
Դասընթացն իրականացվում էր ինտերակտիվ մեթոդներով, յուրաքանչյուր թեմայի ժամանակ մասնակիցները պրակտիկ վարժությունների միջոցով ամրապնդում էին ստացած գիտելիքները: Սեմինարավարներն աշխատում էին մասնակիցներին հնարավորինս շատ և օգտակար գիտելիքներ փոխանցել, որոնք իսկապես կնպաստեն մասնակիցների հմտությունների զարգացմանը։
Մասնակցիները մեծ ոգևորությամբ էին լսում բոլոր խոսնակներին, ներկայացնում էին իրենց տեսակետները և կարծիքները, խոսում էին իրենց ստացած տպավորությունների և գիտելիքների մասին։
Երրորդ օրը մասնակիցները հանդես եկան ելույթներով և տեղում ցուցադրեցին այն բոլոր հմտությունները, որոնք ստացել էին դասընթացի շրջանակում:
«Հարմոնիա» ՀՀԶԿ-ի նախագահ, ծրագրի պատասխանատու Աշխեն Մկոյանը ծրագիրն ամփոփեց հետևյալ խոսքերով. «Դասընթացն ունեցավ ավելի մեծ արձագանքներ, քան մենք սպասում էինք, ինչի համար անչափ ուրախ եմ։ Երիտասարդների զարգանալու անհագ ձգտումը և ոգևորությունը տեսնելով՝ կրկին համոզվեցինք, որ նման ծրագրերը պետք է հաճախակի բնույթ կրեն։ Շնորհավորում եմ մեզ և բոլոր մասնակիցներին՝ կայացած ծրագրի համար»:
Վերջում մասնակիցները ստացան հավաստագրեր:
Ծրագրի ինֆորմացիոն գործընկերներն էին ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողական կառույցները, ՀԵՀ Տավուշի մարզի երիտասարդական կենտրոնը, «Հաջողակ կին» երիտասարդական ՀԿ-ն և «Ստեղծամիտ երիտասարդների միություն» ՀԿ-ն։

On December 1-3, 2018, within the framework of the grant provided by the RA Ministry of Sport and Youth Affairs, a seminar on “Rhetorical Skills Development” was held in Ijevan, the Youth Capital of Armenia, implemented by “Harmony” Psychology Public Development Center.
The seminar was attended by dozens of young people from Tavush region; the majority was YSUIB students and graduates.
The purpose of a rhetorical skill development training course was to contribute to the development of youth communication and public speaking skills. During the three-day intensive training, the young got acquainted with the nuances of rhetorical art, and methods of overcoming excitement and fear.
The seminars were conducted by Ashkhen Mkoyan, President of “Harmony” Development Center, YSUIB lecturer of the Department of Pedagogy and Psychology , psychologist, author of numerous books, Hrachya Amiryan, Managing Partner of “Mkoyan and Partners Law Firm”and expert Samvel Mkoyan.
The seminar was conducted through interactive methods; the participants strengthened their knowledge through practical exercises. The trainers tried to give as much useful knowledge as possible, which would really help to develop the skills of the participants.
The participants listened with great enthusiasm to all the speakers, presented their views and opinions, spoke about their impressions and knowledge.
On the third day, the participants performed speeches and demonstrated all the skills they had gained during the training course.
Ashkhen Mkoyan, President of “Harmony”, the program responsible, summarized the program with the following words: “Responses to our training course are very encouraging, and I am so happy in this connection. Seeing the vigorous aspiration and enthusiasm of youth, we are again convinced that such programs should be frequent. Congratulations to us and all the participants for the successful project”.
At the end of the seminar, the participants received certificates.
The program information partners were YSUIB Student Council, Tavush Region Youth Center, “Lucky Woman” Youth NGO and “Union of Creative Youth” NGO.