2019թ. մարտի 7-ին ԵՊՀ ԻՄ-ի տնօրենի պաշտոնակատար, Ընդհանուր մաթեմատիկայի և բնագիտության ամբիոնի դոցենտ, ֆ.մ.գ.թ. Արտակ Ցուցուլյանը և Մասնագիտական կողմնորոշման և պրակտիկայի կազմակերպման բաժնի տեսուչ Սլավիկ Ալավերդյանը այցելեցին Գառնիկ Անանյանի անվան Իջևանի ավագ դպրոց:
Դպրոցի տնօրեն Գայանե Էդիլյանը համալսարանականներին ներկայացրեց 12-րդ դասարանի աշակերտներին:
Այնուհետև պարոն Ցուցուլյանը հանդես եկավ մաթեմատիկային նվիրված ակնարկային դասախոսությամբ, որի ընթացքում աշակերտներին ներկայացրեց կյանքում և տարբեր ոլորտներում մաթեմատիկայի դերն ու կիրառությունները, թվարկեց այն մասնագիտությունները, որոնց համար անհրաժեշտ են մաթեմատիկական գիտելիքներ:
Նա մասնավորապես անդրադարձավ անտիկ շրջանից հայտնի հետաքրքրաշարժ խնդիրներին (Շրջանի մակերեսի, Երկրագնդի շառավղի հաշվարկ), ապացուցման մեթոդներին (հակասող ենթադրություն, մաթեմատիկական ինդուկցիա) և մաթեմատիկական մոդելներին:
Վերջում ԵՊՀ ԻՄ-ի ներկայացուցիչներն աշակերտներին ծանոթացրին ԵՊՀ ԻՄ-ի՝ 2019թ. առկա ընդունելության մասնագիտություններին և անհրաժեշտ քննություններին, պատասխանեցին աշակերտներին հետաքրքրող հարցերին և հույս հայտնեցին ապագայում նրանց տեսնել արդեն ուսանողի կարգավիճում:

On March 7th, 2019, Acting Director of Ijevan Branch of “Yerevan State University” Foundation, Associate Professor of the Department of General Mathematics and Natural Sciences, PhD Artak Tsutsulyan and Slavik Alaverdyan, Inspector of Professional Orientation and Practice Department visited Ijevan high school after Garnik Ananyan.
The school director Gayane Edilyan introduced the 12th graders to the university representatives.
Then Mr. Tsutsulyan delivered a lecture on mathematics. He presented the role and applications of mathematics in various fields of life and listed the professions needed mathematical knowledge.
He particularly touched upon the fascinating problems of the ancient period (Surface Area of the Earth, Earth Curvature Calculation), methods of proof (contradictory hypothesis, mathematical induction) and mathematical models.
At the end of the lecture, the University representatives introduced YSUIB Full-time training program specialties of 2019 academic year and required examinations, answered the students’ questions and hoped to see them in the future as a student.