Կայացավ Նաիրա Փիրումյանի «Տերևը» գրքի քննարկումը
2018թ. նոյեմբերի 30-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի գրադարանում տեղի ունեցավ հանդիպում Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դասախոսների, «Հայոց լեզու և գրականություն» մասնագիտության ուսանողների և ժամանակակից գրող, ԵՊՀ ԻՄ-ի շրջանավարտ Նաիրա Փիրումյանի ու գրականագետ, գրաքննադատ Անի Փաշայանի հետ:
Հանդիպման նպատակն էր քննարկել Նաիրա Փիրումյանի «Տերևը» ժողովածուի պատմվածքները:
Բացման խոսքով հանդես եկան ԵՊՀ ԻՄ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Վ. Ցուցուլյանը, Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար Վ. Վ. Ավագյանը:
Զեկուցումներ ներկայացրին, հետաքրքիր և ազդեցիկ ելույթներ ունեցան «ՀԼԳ» մասնագիտության ուսանողները (Լուսինե Մելքումյան, Աննա Դովլաթբեկյան, Մանե Եգանյան, Գոհար Մխիթարյան և ուրիշներ), Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դասախոսները:
«Տերևը» ժողովածուի պատմվածքներից մեկի՝ «30 սմ»-ի մասին ինքնատիպ զեկուցումով հանդես եկավ Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտ, բ.գ.թ. Աիդա Սարհատյանը՝ ընդգծելով պատմվածքում հեղինակի պատկերավոր, պարզ ու հստակ լեզուն՝ փիլիսոփայական խորքերով, անպաճույճ պատմելաձևը, ինքնակենսագրական բնույթը, մարդկային հոգու դրամատիկ հույզերով հագեցվածությունը. «Առաջին զգացումը, որ ապրում է ընթերցողը Նաիրա Փիրումյանի պատմվածքների ժողովածուն  ընթերցելիս, պատկերավոր, պարզ ու հստակ լեզուն է՝ փիլիսոփայական խորքերով… Ինքնակենսագրական բովանդակություն ունի… «30 սմ» պատմվածքը։ …Սահուն է հեղինակի լեզուն, պատմելաձևը՝ անպաճույճ. հիվանդանոցային կյանքի դրվագները լի  սիրով, բնական գույնով. պատմվածքն ասես նովելների մի փունջ է՝ մարդկային հոգու դրամատիկ հույզերով հագեցած. ահա Հորդանանից եկած գեղեցկուհի Սաբահի և պարսկահայ Ռազմիկի սիրո դրաման. կյանքը նրանց չէր կարող միացնել, որովհետև տարբեր էին կրոնները, կամ Կոստյայի և սիրունիկ Դաշայի սերը, որը ընդհատվել էր տղայի ծնողների պահանջով։ Սեղմ, բայց գունագեղ վրձնահարվածներով են կերտվել նաև մյուս հերոսների լիարյուն դիմանկարները… Իսկ ամենահետաքրքիրը աղջկա ցավոտ սիրո պատմությունն է, նրա և Թոդորի սիրո,  որ երանելիության չափ ցանկալի էր, անհնարին ու անհավանական լինելու չափ իրական, իսկ նրանց համբույրները՝ հեղված արցունքներով…»:
Զեկուցումների ընթերցումից հետո ուսանողները գրքի հեղինակ Նաիրա Փիրումյանից և գրականագետ Անի Փաշայանից ստացան գրքի ստեղծագործական պատմությանը, ընդհանրապես ստեղծագործական պրոցեսին, ժամանակակից գրականությանը և գրողներին վերաբերող իրենց հարցերի պատասխանները:

On November 30th,2018, YSU Ijevan Branch Library hosted a meeting with the lecturers of the Department of Armenian Language and Literature, students of the “Armenian Language and Literature” specialty and contemporary writer, YSUIB graduate Naira Pirumyan, and literary critic Ani Pashayan.
The purpose of the meeting was to discuss the short stories of Naira Pirumyan’s “the leaf” collection.
YSUIB Acting Director A. V. Tsutsulyan, Head of the Department of Armenian Language and Literature V. Avagyan made an opening speech.
The lecturers and students of “Armenian language and literature” specialty (Lusine Melkumyan, Anna Dovlatbekyan, Mane Yeganyan, Gohar Mkhitaryan and others), presented interesting and influential speeches.
Lecturer of the Department of Armenian Language and Literature, Ph.D., Associate Professor of the Department of Armenian Language and Literature, Aida Sarhatyan gave a unique report on one of the short stories of “The leaf” collection, “30cm”, emphasizing the author’s figurative, straightforward and clear language, the philosophical depths, the tactless storyline, the autobiographical character, the saturation of the human soul with dramatic emotions. “The first feeling that the reader lives while reading Naira Pirumian’s short stories is a figurative, straightforward, clear language, with philosophical depths … “30cm” story has autobiographical content … The author’s language is fluent, the storyline is tough. Episodes of hospital life are full of love and natural color. The story is like a bunch of novels filled with dramatic emotions of the human soul. Here is a drama of love of Sabah from Hordanan and the love of Persian-Armenian Razmik. Life could not connect them because of different religions or the love of Kostya and the lovely Dasha, which was interrupted by the boy’s parents request. The colorful portraits of other heroes were also created with a small, but colorful brush … The most interesting thing is the story of a girl’s painful love, Todor’s love that was desirable, impossible and incredible to be true, and their kisses flooded with tears … “
Afterwards, Naira Pirumyan, the author of the book and literary critic Ani Pashayan, answered students’ questions about the history of the book, modern literature and writers in general.