ԵՊՀ ԻՄ-ում կայացավ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված հանրապետական գիտաժողով
2019թ. մայիսի 11-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված հանրապետական գիտաժողովը, որը կազմակերպել էր Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնը:
Նախ՝ հյուրերը դիտեցին ԵՊՀ ԻՄ-ի կիրառական արվեստի ֆակուլտետի նախասրահում ցուցադրված աշխատանքները, ապա տեղի ունեցավ գիտաժողովի հանդիսավոր բացումը:
Հանդիսավոր բացմանը ներկա էին մարզի տարբեր ոլորտների, հոգևոր, մարզային ու քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչներ, Տավուշի թեմի հոգևոր առաջնորդ գերաշնորհ տեր Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանը, Տավուշի փոխմարզպետ Թաթուլ Ստեփանյանը, Իջևան քաղաքի ավագանու անդամներ, Մեծ Բրիտանիայից ժամանած հյուրեր, ԵՊՀ ԻՄ-ի վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ և ուսանողներ, դպրոցների տնօրեններ և ուսուցիչներ, արվեստի, բանկային ոլորտի, ՀԿ-ների, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ, քաղաքացիներ:
Գիտաժողովին մասնակցում էին գիտաշխատողներ, պրոֆեսորներ, դոցենտներ Մայր բուհից և Իջևանի մասնաճյուղից, ՀՀ ԳԱԱ Մ.Աբեղյանի անվան գրականության, ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտներից, ՀՀ ԳԱԱ Շիրակի հայագիտական հետազոտությունների կենտրոնից, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտից, Վանաձորի պետական համալսարանից:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան ԵՊՀ ԻՄ հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, բ.գ.թ., դոցենտ Վաչագան Ավագյանը, Տավուշի թեմի հոգևոր առաջնորդ գերաշնորհ տեր Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանը, ԵՊՀ ԻՄ-ի տնօրենի պաշտոնակատար, ֆ.մ.գ.թ., դոցենտ Արտակ Ցուցուլյանը, ՀՀ ԳԱԱ Մ.Աբեղյանի անվան գրականության ինստիտուտի տնօրեն, բ.գ.դ. Վարդան Դևրիկյանը: Նրանք ողջունեցին գիտաժողովի մասնակիցներին և բոլոր ներկաներին, կարևորեցին հոբելյանական նման միջոցառումների կազմակերպումը՝ գրողների կյանքի և ստեղծագործության նորանոր կողմերի բացահայտման և դրանք հանրությանը ճանաչելի դարձնելու իմաստով, բարի ընթացք մաղթեցին գիտաժողովի աշխատանքներին:
Այնուհետև Կիրառական արվեստի ֆակուլտետի դահլիճում զեկուցումներով հանդես եկան՝
1. ՀՀ ԳԱԱ Մ.Աբեղյանի անվան գրականության ինստիտուտի Հովհ. Թումանյանի կյանքի և գործի տարեգրության խմբի բաժնի վարիչ, բ.գ.դ. Վլադիմիր Կիրակոսյանը («Թուման­յանա­գի­տութ­յան արդի խնդիրները»),
2. ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետի ակադ. Հր. Թամրազյանի անվան հայ գրակ. պատմ. ամբիոնի վարիչ, բ.գ.դ., պրոֆեսոր Սամվել Մուրադյանը («Ժողովրդական մի նյութի թումանյանական մշակման առթիվ»),
3. Բ.գ.թ., դոցենտ Խաչատուր Վարդանյանը («Ընկերական նվիրվածության անհուն գեղեցկություն (Լևոն Շանթ-Հովհաննես Թումանյան)»),
4. «Տավուշ» հայրենակցական միության նախագահ, մ.գ.թ., պրոֆեսոր Լավրենտի Միրզոյանը (Գիտական հաղորդում):
Վ.Դևրիկյանը և Լ.Միրզոյանը նաև ԵՊՀ ԻՄ-ի գրադարանին նվիրեցին իրենց գրքերից:
Ապա գիտաժողովի աշխատանքները շարունակվեցին լսարաններում՝ երեք բաժանմունքներում:
Առաջին բաժանմունքում (նիստի նախագահ` Վաչագան Ավագյան) ներկայացվեցին հետևյալ զեկուցումները.
1. «Ոչ մի շաբաթ առանց Թումանյանի. Հովհ. Թումանյանի կյանքի ու ստեղծագործության ներ­կա­յաց­ման նոր ձևաչափը» (ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետի ակադ. Հր. Թամրազյանի անվան հայ գրակ. պատմ. ամբիոնի դոցենտ, բ. գ. թ. Հայկ Համբարձումյան),
2. «Հովհաննես Թումանյանի խաղերը ժամանակի հոլովույթում» (ՀՀ ԳԱԱ Մ. Աբեղյանի անվան գրականության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, բ.գ.թ. Եվա Մնացականյան),
3. «Թումանյանի «Եդեմական ծաղիկը»` հեքիաթի ազգային և միջազգային տարբերակների համապատկերում» (ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետի ակադ. Հր. Թամրազյանի անվան հայ գրակ. պատմ. ամբիոնի դոցենտ, բ.գ.թ. Նվարդ Վարդանյան),
4. «Անխելք մարդու թեման Հովհաննես Թումանյանի հեքիաթներում» (ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատողներ բ.գ.թ. Էսթեր Խեմչյան, բ.գ.թ. Մարինե Խեմչյան),
5. «Ռուսական հեքիաթների թումանյանական թարգմանությունը» (ԵՊՀ ԻՄ-ի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի անգլերեն լեզվի և գրականության ամբիոնի ասիստենտ, բ.գ.թ. Քրիստինե Դադյան),
6. «Հովհ. Թումանյանի քնամուտի ստեղծագործությունները որպես բանահյուսական բացառիկ ժանյակ» (ՀՀ ԳԱԱ Շիրակի հայագիտական հետազոտությունների կենտրոնի գիտաշխատող Հասմիկ Մատիկյան),
7. «Հովհաննես Թումանյանի և Արշակ Չոպանյանի առնչություններից» (ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետի ակադ. Հր. Թամրազյանի անվան հայ գրակ. պատմ. ամբիոնի դոցենտ, ԵՊՀ ԻՄ-ի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, բ.գ.թ. Վաչագան Ավագյան):
Երկրորդ բաժանմունքում (նիստի նախագահ՝ Վահան Աղաբաբյան)  զեկուցումներով հանդես եկան՝
1. ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետի ակադ. Հր. Թամրազյանի անվան հայ գրակ. պատմ. ամբիոնի դոցենտ, բ.գ.թ. Արշալույս Գալստյանը («Թումանյանը «Մշակ» լրագրի գնահատականներում (1870-1890 թթ.)»),
2. ՀՀ ԳԱԱ Մ. Աբեղյանի անվան գրականության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, բ.գ.թ. Նունե Մկրտչյանը («Հովհաննես Թումանյանը հասարակական գործիչ»),
3. «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի գիտաշխատող, կրթական ծրագրերի բաժնի վարիչ Քրիստինե Նաջարյանը («Հովհաննես Թումանյանի որբախնամ գործունեությունը»),
4. ԵՊՀ ԻՄ հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտ, բ.գ.թ. Վահան Աղաբաբյանը («Մեծերը Ամենամեծի մասին»),
5. ԵՊՀ ԻՄ-ի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի ասիստենտ, բ.գ.թ. Ալիսա Հասանյանը («Անդրադարձ Հ.Թումանյանի «Սասունցի Դավիթ» պոեմի գեղարվեստական առանձնահատկություն­ներին»),
6. ԵՊՀ ԻՄ-ի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի ասիստենտ, բ.գ.թ. Մուշեղ Սարուխանյանը («1915 և Հ.Թումանյան»):
Երրորդ բաժանմունքում (նիստի նախագահ՝ Լուսինե Թումանյան)  զեկուցումներ ներկայացրին՝
1. Վանաձորի պետական համալսարանի հայոց լեզվի ամբիոնի դասախոս Լիլիթ Պետրոսյանը («Գրիգոր Նարեկացու նորաբանությունների արտահայտությունը Հովհաննես Թումանյանի ստեղծագործություններում»),
2. ԵՊՀ ԻՄ-ի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտ, հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար, բ.գ.թ. Կարինե Պողոսյանը («Հարադրությունները Հ.Թումանյանի ստեղծա­գոր­ծության մեջ»),
3. ԵՊՀ ԻՄ-ի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտ, բ.գ.թ. Աիդա Սարհատյանը («Շարահյուսական կառույցները Հ.Թումանյանի ստեղծագործության մեջ»),
4. ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի տպագիր և հեռարձակվող լրատվամիջոցների ամբիոնի դոցենտ, բ.գ.թ. Անահիտ Բրուտյանը («Ամենայն հայոց բանաստեղծը՝ հայոց համալսարանի ստեղծման հարցի շուրջ»),
5. Իջևանի թիվ 3 հիմնական դպրոցի ուսուցչուհի Հասմիկ Գրիգորյանը («Քաջ Նազար» հեքիաթի թումանյանական մշակումները»),
6. Իջևանի Մ.Մարտիրոսյանի անվան թիվ 5 հիմնական դպրոցի հայոց լեզվի և գրականության ուսուցչուհի Սիրանուշ Ղուշչյանը («Թումանյան անհատը իր նամակներում»),
7. ԵՊՀ ԻՄ-ի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի օտար լեզվի և գրականության ամբիոնի ամբիոնի դոցենտ Էմմա Թեմրազյանը Թումանյանական մի փոխադրության մասին»):
Բաժանմունքներում անցկացված քննարկումներից հետո մասնակիցները տեղափոխվեցին ԵՊՀ ԻՄ-ի խորհրդակցությունների սենյակ, որտեղ նախատեսված էր իրականացնել հավաստագրերի հանձնումը և գիտաժողովի փակումը:
Ամփոփելով գիտաժողովի արդյունքները՝ պարոն Ցուցուլյանը գոհունակություն ու շնորհակալություն հայտնեց գիտաժողովի կազմակերպիչներին, բոլոր մասնակիցներին և հատկապես Երևանից ժամանած գիտաշխատողներին ու պրոֆեսորներին, ովքեր իրենց մասնակցությամբ ոչ միայն խոշոր ներդրում ունեցան գիտաժողովի կայացման գործում, այլև իրենց ներկայությամբ իսկ մեծապես ոգևորեցին սահմանամերձ մարզի ուսանողներին՝ նրանց զգացնել տալով, որ կենտրոնից (մայրաքաղաք Երևանից) հեռու գտնվելով՝ իրենք ուշադրության կենտրոնում են:

On May 11, 2019, YSU Ijevan Branch hosted a republican conference dedicated to Hovhannes Tumanyan’s 150th anniversary organized by the Armenian Language and Literature Department.
First, the guests enjoyed the works of students of the Faculty of Applied Arts of YSUIB, then the solemn opening of the conference took place.
The opening ceremony was attended by representatives of different spheres of the region, provincial and urban authorities, the Primate of Tavush diocese, Bishop Bagrat Galstanyan, deputy governor of Tavush Tatul Stepanyan, guests from Great Britain, representatives of administrative and professorial staff of YSUIB and students, directors and teachers of schools, art, banking, NGO, mas media representatives, and citizens.
The conference was attended by researchers, professors, associate professors from YSU and Ijevan Branch of YSU, the Institute of Archeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, Shirak Center for Armenian Studies, Armenian Genocide Museum-Institute, Vanadzor State University.
The Head of the Department of Armenian Language and Literature of Ijevan Branch of Yerevan State University, PhD, Associate Professor Vachagan Avagyan, Primate of Tavush Diocese, Bishop Bagrat Galstanyan, Acting Director of Ijevan Branch of Yerevan State University, PhD, Associate Professor Artak Tsutsulyan, Director of the Institute of Literature after M. Abeghyan, NAS RA Vardan Devrikyan made an opening speech. They warmly welcomed the participants of the conference, conveyed gratitude for organising such jubilee event and wished good luck to the work of the conference.
Then, at the Faculty of Applied Arts, reports were delivered by
- Hovhannes Hovhannisyan Institute of Literature of NAS RA Head of the Tumanyan Chronicles of Life and Work, PhD Vladimir Kirakosyan (“Modern Problems of Tumanyan Studies”),
- Head of YSU Department of Armenian Philology after Tamrazyan, Professor Samvel Muradyan ( Tumanyan Studies of a Folk Material)
- PhD, Associate Professor Khachatur Vardanyan (“Endless Beauty of Friendship (Levon Shant-Hovhannes Tumanyan)”),
- President of “Tavush” Compatriotic Union, PhD, Professor Lavrenti Mirzoyan (Scientific Report).
- Devrikyan and L. Mirzoyan also donated their books to YSUIB Library.
Then the work of the conference continued in classrooms, in three departments.
The following reports were delivered at the first Department (Vachagan Avagyan, Head of the Department):
- “No week without Tumanyan. The new format of presenting Tumanyan’s life and writing “(YSU Faculty of Armenian Philology, Department of History of Armenian Literature named after H. Tamrazyan, PhD. Hayk Hambardzumyan)
- “Hovhannes Tumanyan’s plays in Time Story” (Eva Mnatsakanyan, senior researcher at the M. Abeghyan Institute of Literature of NAS RA),
- “Tumanyan’s” Edem flower in the context of national and international versions of tale”, Nvard Vardanyan, docent of the Faculty of Armenian Philology, Department of the Armenian Literature after H. Tamrazyan.
- “The theme of a foolish man in Hovhannes Tumanyan’s tales” (senior researchers of the Institute of Archeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, Ester Khemchyan, PhD Marine Khemchyan)
- “Tumanyan translation of Russian fairy tales” (Assistant of the Department of English Language and Literature of the Faculty of Humanities of Ijevan Branch of Yerevan State University, Kristine Dadyan),
- “Tumanyan’s works as an exclusive lore of folklore “(researcher at Shirak Center for Armenian Studies NAS RA Hasmik Matikyan),
- “Similarities of Tumanyan and Chopanyan” Vachagan Avagyan, Associate Professor at the Department of History of Armenian Philology, YSUIB Faculty of Armenian Philology, Acting head of YSUIB Department of Armenian Language and Literature, Department of Humanities.
The second Department (Head of the Department, Vahan Aghababyan)
- Academician of YSU Faculty of Armenian Philology named after Tamrazyan, Associate Professor, PhD Arshaluys Galstyan (“Tumanyan in the” Mshak “(1870-1890) ratings)
- Nune Mkrtchyan, senior researcher at the Literature Institute named after M. Abeghyan (Hovhannes Tumanyan as a public figure)
- Kristine Najaryan, researcher at the Armenian Genocide Museum-Institute, a head of educational programs department (Hovhannes Tumanyan’s orphan work)
- Associate Professor of the Department of Armenian Language and Literature, Faculty of Humanities, YSU Ijevan Branch Vahan Aghababyan (“The Great Thinkers about the Greatest”),
- Assistant Professor, Department of Armenian Language and Literature, Faculty of Humanities, Yerevan State University Ijevan Branch Alisa Hasanyan (“The Artistic Peculiarities of H. Tumanyan’s Sasuntsi Davit”),
- Assistant Professor, Department of Armenian Language and Literature, Faculty of Humanities, Yerevan State University Ijevan Branch Mushegh Sarukhanyan (“1915 and H. Tumanyan”).
The third Department (Headed by Lusine Tumanyan)
- Lilit Petrosyan, lecturer of the Department of Armenian Language at Vanadzor State University (“The Expressions of Grigor Narekatsi’s Narrative in Hovhannes Tumanyan’s Works”),
- Associate Professor of the Department of Armenian Language and Literature, Faculty of Humanities, Dean of the Faculty of Humanities, PhD. Karine Poghosyan (“Links in H. Tumanyan’s Work”),
- Associate Professor of the Department of Armenian Language and Literature, Faculty of Humanities, Yerevan State University Ijevan Branch, PhD. Aida Sarhatyan (“The literary structures in H. Tumanyan’s work”),
- Associate Professor of the Department of Printed and Broadcasting Media at YSU Faculty of Journalism, PhD. Anahit Brutyan (“The All-Armenian Poet about the Creation of the Armenian University”),
- Hasmik Grigoryan, Teacher of the Basic School N3 in Ijevan (Tumanyan “The Brave Nazar” Fairy Tales),
- Siranush Ghushchyan, a teacher of the Armenian language and literature at the school N 5 after M. Martirosyan in Ijevan (“Tumanyan in his letters”),
- Associate Professor of the Department of Foreign Language and Literature of the Faculty of Humanities of Yerevan State University Ijevan Branch, Emma Temrazyan (“About Tumanyan Paraphrase”).
After the discussions, the participants moved to YSUIB consultation room to pass the certificates and close the conference.
Summing up the results of the conference, Mr. Tsutsulyan conveyed his contentment and gratitude to the organizers of the conference, all the participants and especially researchers and professors from Yerevan, who not only made a major contribution to the fulfilment of the conference, but also greatly inspired the students from the border region, away from the center (capital Yerevan).