Կայացավ «Կրթական հետազոտությունները բուհական  համակարգում» դասընթացը
2019թ. մայիսի 10-ին և 11-ին ԵՊՀ   Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ «Կրթական հետազոտությունները բուհական համակարգում» թեմայով վերապատրաստման դասընթացը, որը վարեց Կրթական հետազոտությունների և խորհրդատվությունների կենտրոնի հիմնադիր տնօրեն, կրթության  փորձագետ Մարինա Գալստյանը:
Դասընթացի նպատակն էր կրթական հետազոտությունների վերաբերյալ մասնակիցներին տրամադրել բազային գիտելիքներ, ինչպես նաև ձևավորել հետազոտություններ  իրականացնելու  գործնական  հմտություններ:
Վերապատրաստման դասընթացին մասնակցում էին ԵՊՀ ԻՄ-ի վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ, Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման բաժնի անդամները:
Դասընթացը  բաղկացած էր 2 մոդուլից՝
Մոդուլ I.  ԿՀԿ/ Կրթական հետազոտությունների հայեցակարգը,
Մոդուլ II. ԿՀՊ/Կրթական հետազոտությունները պրակտիկայում:
Դասընթացի առաջին օրը մասնակիցները ծանոթացան կրթական հետազոտությունների պատմությանը, զարգացման փուլերին, տեսամեթոդաբանական հիմքերին, հետազոտությունների տեսակներին, ինչպես նաև կրթական հետազոտություններում հանդիպող էթիկական խնդիրներին և դրանցից խուսափելու համար էթիկական սկզբունքներին: Դասընթացի ժամանակ քննարկվեցին նաև բուհի համար արդիական մի շարք հարցեր, որոնք կարող են հիմք ծառայել հետագա կրթական հետազոտությունների համար (բուհի դիմորդների թվի փոփոխությունների վրա ազդող գործոնները, բուհի շրջանավարտների մասնագիտական հմտությունների նկատմամբ գործատուների գոհունակությունը և այլն):
Երկրորդ օրը մասնակիցները ծանոթացան կրթական հետազոտությունների իրականացման փուլերի հաջորդականությանը, պլանավորման համար անհրաժեշտ քայլերին, ինչպես նաև ստացան նախնական գիտելիքներ կրթական հետազոտությունների ժամանակ կիրառվող մեթոդների (խմբային քննարկում, հարցազրույցներ, դիտարկում և այլն) վերաբերյալ: Մասնակիցները նաև հնարավորություն ունեցան իրականացնելու գործնական աշխատանք խմբերով՝ 1.մշակելով կրթական հետազոտության ծրագրի նախնական հայեցակարգեր (ուսանողների գոհունակությունը պրակտիկաներից), 2. միասնական ընդունելության քննությունների արդիականությունը ըստ տարբեր շահագրգիռ կողմերի գնահատականի, 3. աշխատաշուկայի պահանջարկի ուսումնասիրություն՝ Տավուշի մարզի օրինակով:

On May 10 and 11, 2019, YSU Ijevan Branch hosted a training course entitled “Educational Research in the Higher Education System”, conducted by Marina Galstyan, Expert in the field of education, Founder and Director of the Educational Research and Consulting Center.
The training course aimed to provide participants with basic knowledge on educational research, as well as formulate practical skills in research.
The training was attended by the representatives of the administrative and professional staff of YSUIB, members of the Professional Education Quality Assurance Department.
The training course consisted of two modules:
- Module I. SCO / Educational Research Concept,
- Module II. CCP / Educational Research in Practice.
On the first day of the training, the participants got acquainted with the history of educational research, development stages, methodological bases, types of research as well as ethical issues encountered in educational research and ethical principles to avoid them. During the training, a number of topical issues for the University were discussed, which could serve as a basis for further educational research (factors influencing the change in the number of university applicants, employers ‘satisfaction with the graduates’ professional skills, etc.).
On the second day, the participants got acquainted with the sequence of educational research stages, the steps needed for planning, as well as the preliminary knowledge on methods used in educational research (group discussions, interviews, etc.). Participants also had the opportunity to carry out practical work groups: 1. Developing the preliminary concepts of the educational research program (students’ satisfaction with internships); 2. relevance of unified entrance examinations by different stakeholders; 3. labor market demand survey by example of Tavush Region.