2018թ. նոյեմբերի 13-ին ԵՊՀ ԻՄ-ի մասնագիտական կրթության որակի ապահովման (ՄԿՈԱ) բաժինը նախորդ (2017-18) ուստարում արտադրական կամ մանկավարժական պրակտիկա անցած ուսանողների համար կազմակերպել էր հանդիպում-քննարկում:
Ներկա էին ԵՊՀ ԻՄ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Վ. Ցուցուլյանը, ՄԿՈԱ բաժնի աշխատակիցները, պրակտիկաների ղեկավարները, կրթական ծրագրերի պատասխանատուները և պրակտիկա անցած ուսանողները:
Հանդիպման սկզբում ՄԿՈԱ բաժնի վարիչ Մարիետա Ճաղարյանը ներկայացրեց հանդիպման նպատակը, այն է՝ ներկաների քննարկմանը ներկայացնել բաժնի կողմից 2017-18 ուստարվա ընթացքում արտաքին և ներքին շահակիցների շրջանում անցկացված պրակտիկաների կազմակերպումից բավարարվածության հարցման արդյունքները:
Մ.Ճաղարյանը, ներկայացնելով հանդիպման օրակարգը, նշեց, որ մասնաճյուղի ղեկավարությունն առանձնակի նշանակություն է տալիս արտաքին շահակիցների շրջանում պարբերաբար իրականացվող սոցիալական հարցումներին, որոնց արդյունքները թույլ են տալիս ժամանակին ու պատշաճորեն արձագանքել աշխատաշուկայի պահանջների դինամիկային: Վերջին հարցումն անց է կացվել 2017-18 ուստարվա ընթացքում տարբեր մասնագիտությունների ուսանողների մանկավարժական, ուսումնական և արտադրական պրակտիկաների ժամանակ: Արտաքին շահակիցները գնահատել են պրակտիկանտ-ուսանողների մասնագիտական և անձնային որակները՝ տեսական գիտելիքները, գործնական հմտությունները, մասնագիտական խոսքը, ժամանակակից մեթոդներ կիրառելու հմտությունները, վարվեցողությունը, թիմում աշխատելու հմտությունները, նշել են մեր ուսանողների՝ ուշադրության արժանի մասնագիտական առավելությունները և թույլ կողմերը, կատարել հետաքրքիր և կարևոր առաջարկներ:
Նա նշեց, որ մասնակիցներին ներկայացնելով պրակտիկանտ-ուսանողներին արտաքին շահակիցների տված գնահատականները, պրակտիկայի կազմակերպումից և բովանդակությունից ուսանողների և շրջանավարտների բավարարվածության արդյունքները՝ ակնկալում է, որ այդ արդյունքների քննարկումը թույլ կտա վերհանել պրակտիկայի ընթացքում առաջացած խնդիրները, հավաքագրել պրակտիկայի իրականացման գործընթացի բարելավմանն ուղղված առաջարկներ:
Բաժնի մասնագետ Անահիտ Հովսեփյանը ներկայացրեց, որ 2017-18 ուստարվա ընթացքում մասնաճյուղի առկա ուսուցման 243 և հեռակա ուսուցման 357 ուսանողներ արտադրական, մանկավարժական և ուսումնական պրակտիկա են անցել ՀՀ բնական և պատմական հուշարձանների տարածքում, հնավայրերում և թանգարաններում, Տավուշի մարզի դպրոցներում և մանկապարտեզներում, մարզի հյուրանոցներում և սպասարկման ոլորտի տարբեր օբյեկտներում, սոցիալական տարբեր ծառայություններում, Անշարժ գույքի կադաստրի Տավուշի մարզային ստորաբաժանումում, Իջևանի անտառտնտեսությունում և Դենդրոպարկում, «Քարարտ» փակ բաժնետիրական ընկերությունում, «Հույսի կամուրջ» ՀԿ Իջևանի երեխայի զարգացման և սոցիալական աջակցության կենտրոնում, Իջևանի արվեստի դպրոցում:
Ապա նա շնորհանդեսի միջոցով մասնակիցներին ներկայացրեց մասնաճյուղի պրակտիկանտ-ուսանողների մասնագիտական ու անձնային որակների վերաբերյալ արտաքին շահակիցների կարծիք-գնահատականները, նաև դրանց համեմատական վերլուծությունը:
Նշվեց, որ արտաքին շահակիցների կողմից բարձր են գնահատվել պրակտիկանտների տեսական գիտելիքների իմացությունը (հարցվողների 84.9%-ը գնահատել է գերազանց (36,4%) ու լավ (48,5%), գործնական հմտությունները՝ 87,9% (գերազանց՝ 36,4%, լավ՝ 51,5%) և մասնագիտական խոսքը՝ 81,8% (գերազանց՝ 39,4%, լավ՝ 42,4%): Ի լրումն նշվածին՝ փաստվեց նաև, որ բավականին շահակիցներ իրենց գրած բաց կարծիքներում վերոնշյալ հատկանիշները նույնիսկ համարել են նկատելի առավելություն:
Հաշվի առնելով կրթության և գիտության ոլորտում տեղի ունեցող պարբերական զարգացումն ու առաջընթացը և աշխատաշուկայում մրցակցային պայքարի ժամանակակից մարտահրավերը՝ առանձնապես կարևորվեցին դասավանդման ժամանակակից մեթոդներին (հատկապես մանկավարժական պրակտիկայի տեսանկյունից) և տեղեկատվական տեխնոլոգիաներին ուսանողների տիրապետելու ունակությունները։ Ներկայացնելով արտաքին շահակիցների տված գնահատականները՝ նշվեց, որ հարցմանը մասնակցած շահակիցների 75,8%-ը պրակտիկանտների՝ դասավանդման ժամանակակից մեթոդներին տիրապետելու կարողությունները գնահատել է գերազանց (39,4%) և լավ (36,4%) գնահատականներով, իսկ տեղեկատվական տեխնոլոգիաներին տիրապետելու մակարդակը շահակիցների 81,8%-ը գնահատել է բարձր (գերազանց՝ 48,5%, լավ՝ 33,3%):
Ա.Հովսեփյանը, ներկայացնելով մասնագիտական գործընթացին ստեղծագործաբար մոտենալու մեր պրակտիկանտ-ուսանողների ունակություններին արտաքին շահակիցների 84%-ի տված բարձր գնահատականները, փաստեց, որ այդ հատկանիշը դրսևորվում է գործատուների հետ հենց առաջին հանդիպումների ժամանակ:
Ապա ներկայացվեցին պրակտիկանտների՝ թիմում աշխատելու հմտություններին (84,8%), վարվեցողության և էթիկայի նորմերը պահպանելու ունակություններին (93․9%) տրված գնահատականները, որոնք նույնպես բարձր էին, որակական հատկանիշներ, որոնք անհրաժեշտ են ինչպես գործատու-ուսանող հարաբերություններում, այնպես էլ հասարակության մեջ ուսանողի դերակատարության ըմբռնման համար: Պրակտիկաների կազմակերպման գործընթացը արտաքին շահակիցները գնահատել են բարձր (4.72 միջին գնահատական)։
Ներկայացված յուրաքանչյուր արդյունքի շուրջ տեղի էր ունենում բուռն քննարկում, որին ակտիվորեն մասնակցում էին նաև ուսանողները՝ ազատ արտահայտելով իրենց տեսակետները և անհամաձայնությունը արտաքին շահակիցների տված որոշ գնահատականների վերաբերյալ։
Զեկուցողը ներկայացրեց նաև ըստ արտաքին շահակիցների մասնաճյուղի պրակտիկանտների առավելություններն ու ուժեղ կողմերը՝ մասնավորապես առանձնացնելով այդ կարծիքներից մասնագիտական բարձր պատասխանատվությունը, պարտաճանաչությունը, աշխատասիրությունը, ուշադրությունը, լսելու ունակությունը, մասնագիտորեն ճիշտ ձևակերպված խոսքը, նորին ու առավելագույնին ձգտելու ցանկությունը, խորը գիտելիքները, մասնագիտական գրականությունից տեղին օգտվելու հմտությունները, ճիշտ և հետաքրքիր հարցադրումներ կատարելու ունակությունները, ստեղծագործական կարողությունները:
Վերոնշյալ դրական հատկանիշների հետ միասին արտաքին շահակիցները նշել էին նաև մեր ուսանողների որոշ մասնագիտական թերություններ և բարելավմանն ուղղված առաջարկներ (փորձ ձեռք բերելու նպատակով ավելի հաճախ ներգրավվեն տարբեր պրակտիկ աշխատանքներում, փոխեն մոտեցումները ուսման նկատմամբ և սովորեն սովորեցնելով, արդեն իսկ մտածեն լավ մանկավարժ դառնալու մասին, դրա համար ձեռք բերեն ավելի շատ գիտելիքներ ու մեթոդական հմտություններ և այլն):
Հարցման մասնակիցները կատարել էին նաև այսպիսի առաջարկներ՝ երկարացնել պրակտիկայի տևողությունը կամ դարձնել ավելի հաճախակի, ավելի հստակ պլանավորել և կազմակերպել պրակտիկայի գործընթացը, ուսանողներին նախապատրաստել նոր մեթոդներով աշխատելուն և հետո ուղարկել պրակտիկայի վայրեր, այդ գործընթացում ներգրավել մի քանի մասնագետներ։
Ապա ներկայացվեցին 2017-18 ուստարվա մայիսին բաժնի կողմից մասնաճյուղի I-III կուրսերի ուսանողների շրջանում անցկացված առցանց հարցման շրջանակներում պրակտիկայի կազմակերպման գործընթացին ուսանողների տված գնահատականները մասնաճյուղի կտրվածքով, ապա ըստ ֆակուլտետների։ Որոշ գործընթացներին տված ուսանողների գնահատականները համեմատվեցին արտաքին շահակիցների տված գնահատականների հետ, որը նույնպես դարձավ բուռն քննարկման առարկա։
Հանդիպմանը ներկա պրակտիկաների ղեկավարները որոշեցին արդյունքները քննարկել ֆակուլտետներում, վերհանել խնդիրները և պրակտիկայի գործընթացի բարելավվմանն ուղղված առաջարկությունները ներկայացնել ՄԿՈԱ բաժին։
Վերջում հանդիպմանը մասնակցող ուսանողներին բաժանվեցին հարցաթերթեր, որոնց միջոցով նրանք գնահատեցին հանդիպման արդյունավետությունը։

On November 13th 2018, YSUIB Professional Education Quality Assurance Department organized a meeting-discussion with students who passed industrial or pedagogical internship in the previous (2017-18) academic year.
The meeting was attended by Acting Director of YSUIB A. V. Tsutsulyan, workers of the department, the internships’ supervisors, Education Program Officers, and the interns.
At the beginning of the meeting, the head of Professional Education Quality Assurance Department Marieta Chagharyan presented the purpose of the meeting, that is, to present the results of the satisfaction survey conducted by the Department during internships among external and internal stakeholders during 2017-18 academic years.
Chagharyan, presenting the agenda of the meeting, noted that the regular social survey among external stakeholders was of paramount importance for the branch directorate, whose results helped to keep up with the dynamics of labor market demands. The last survey was conducted during the 2017-18 academic year in pedagogical, educational and industrial internships of students of different specializations. External stakeholders assessed the professional and personal qualities of the interns-students, theoretical knowledge, practical skills, vocabulary, skills to apply modern methods, behavioral skills, teamwork skills, highlighted our students’ worthy professional advantages and weaknesses, making interesting and meaningful suggestions.
She put forward that presenting the results of the external stakeholders’ satisfaction from internships and interns-students and the results of the discussion would help to identify the problems that have arisen during the internship, to make suggestions for improving the internships.
The Department specialist Anahit Hovsepyan presented that in 2017-18 academic year, 243 students of Full-time learning and 357 of Part-time learning, passed industrial, pedagogical and educational internships in the natural and historical monuments of Armenia, in the places and museums, Tavush Region schools and kindergartens, region’s hotels and various objects of social services, Tavush regional department of real estate cadastre, Ijevan forestry and Dendropark, “Karart” closed Joint-Stock company, “Bridge of Hope” NGO Ijevan Children’s Development and Social Support Center, Ijevan Art School.
Then, she introduced via presentation the opinions and assessment of the external stakeholders on the professional and personal qualities of the branch interns, as well as their comparative analysis.
It was noted that external stakeholders were highly assessed the theoretical knowledge of interns (84.9% of respondents rated excellent (36.4%) and good (48.5%), practical skills, 87.9% (excellent, 36.4 %, good, 51.5%) and professional speech, 81.8% (excellent, 39.4%, good, 42.4%). In addition, it was also stated that in their open written opinions, many stakeholders considered the mentioned features a noticeable advantage.
Taking into consideration the periodic development and advancement in the field of education and science and the challenge of competitive struggle in the labor market, the modern teaching methods (especially from pedagogical internship) and information technology skills were particularly highlighted.
Introducing the external stakeholder assessment, it was noted that 75.8% of the respondents assessed the ability of interns to master modern teaching methods excellent (39.4%) and good (36.4%) points, and the level of information technology knowledge 81.8% respondents assessed high (excellent, 48.5%, good, 33.3%).
Hovsepyan, presenting the high assessments of 84% of the external stakeholders to the creative approach of our interns to the professional process, stated that feature was manifested in the first meetings with employers.
Then, teamwork skills (84.8%), and behavioral and ethical norms (93.9%) were also highly assessed, qualitative features needed both in employer-student relationships and in society understanding the student’s role. External stakeholders assessed the process of internship organization high (4.72 average point).
There was a heated discussion around each of the presented results, with students actively expressing their views and disagreement on some of the external stakeholder assessment.
The reporter also presented the advantages and strengths of interns according to external stakeholders’ opinion, in particular by distinguishing such features as high professionalism, responsibility, hard work, attention, ability to listen, professionally correct speech, and desire for new and maximum, profound knowledge, ability to make use of professional literature, ability to ask right and interesting questions, creative abilities.
External stakeholders, along with the positive characteristic features, also mentioned some of our students’ professional drawbacks and suggestions for improvement (often involve in different practical work to gain experience, change attitudes towards learning and to learn by teaching, already thinking about becoming a good educator, acquire more knowledge and methodological skills, etc.).
The survey participants also made such suggestions as: extend the duration of the internship, or make it more frequent, plan and organize the internship more clearly, prepare students to work with new methods, and then send them to internship places, involve several professionals in that process.
Then, the students’ assessment of the internship process in the online survey conducted by the Department among I-III course students of the branch in May 2017-18 academic years was also presented. Students’ assessment of some of the processes was compared with external stakeholders’ assessment, which also became a subject of heated discussion.
The internships’ supervisors decided to discuss the results in the faculties, to identify the problems and to present the recommendations for improving the internship process.
At the end of the meeting, the students were distributed questionnaires to assess the effectiveness of the meeting.