ԵՊՀ ԻՄ-ՈՒՄ ԿԱՅԱՑԱՎ «ԲԻԶՆԵՍ ՀՄՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ» ԹԵՄԱՅՈՎ ԴԱՍԸՆԹԱՑԸ
DSCN5222 2018թ. դեկտեմբերի 13-ին և 14-ին ԵՊՀ ԻՄ-ի հանդիսությունների դահլիճում կայացավ «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Բոթլինգ Քամփնի Արմենիա» ընկերության «Երիտասարդների զարգացում» եռամյա ծրագրի շրջանակներում IAB Բիզնեսի Միջազգային Ակադեմիայի կողմից իրականացվող «Բիզնես հմտություններ» թեմայով երկօրյա դասընթացը:
Դասընթացին մասնակցում էին Տավուշի մարզի ավելի քան 60 երիտասարդներ, այդ թվում՝ ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողներ և շրջանավարտներ:
Դասընթացը վարեցին ԵՊՀ ԻՄ-ի աշխատակիցները՝ Տնտեսագիտության ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար, Ընդհանուր տնտեսագիտության ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ. Գայանե Ավետիսյանը, նույն ամբիոնի ասիստենտ Անժելա Ալեքսանյանը, դասախոսներ Հռիփսիմե Հայրապետյանը, Արփինե Եգանյանը և Մարիետտա Աթաբեկյանը, Ընդհանուր մաթեմատիկայի և բնագիտության ամբիոնի դասախոս Սլավիկ Ալավերդյանը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ Սլավիկ Ալավերդյանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց ԵՊՀ ԻՄ-ի շրջանավարտների և արտաքին շահակիցների հետ տարվող աշխատանքների համակարգող Էրինե Ղարայանին՝ մասնակցիների հայտագրումն իրականացնելու համար, ներկայացրեց «Երիտասարդների զարգացում» եռամյա ծրագիրը, IAB Բիզնեսի Միջազգային Ակադեմիայի գործունեությունը, «Բիզնես հմտություններ» դասընթացի մոդուլները և դասընթացավարներին:
Դասընթացն ուղեկցվեց տեսական նյութով, հարցադրումներով և քննարկումներով, թեստերի ու անհատական առաջադրանքների կատարումով և խմբային աշխատանքներով:
Առաջին օրը կայացան «Նախագծերի կառավարում», «Ժամանակի կառավարում» և «Բանակցություններ» մոդուլները: Մասնակիցները ծանոթացան նախագծերի առանձահատկություններին և սահմանափակումներին, կենսափուլերին և կառավարման գործընթացներին, աշխատանքի բաժանման կառուցվածքին (WBS), Գանտի աղյուսակին, ժամանակի արդյունավետ օգտագործման սկզբունքներին, առաջադրանքներն ըստ առաջնահերթությունների դասակարգման Էյզենհաուերի մատրիցային, բանակցությունների տեսակներին, բանակցային գործընթացի փուլերին: Մասնակիցները խմբերով ներկայացրին իրենց կազմակերպության համար ամանորյա միջոցառումների ծրագրի կառուցվածքը, լրացրին Էյզենհաուերի մատրիցան:
Երկրորդ օրվա սկզբում քննարկվեցին առաջին օրվա ձեռբերումները, հաջորդիվ կայացան «Ֆինանսների կառավարում», «Բիզնես պլան» և «Վաճառքի հմտություններ» մոդուլները: Ներկայացվեցին շուկան և ներքին շուկան, կազմակերպության տնտեսական ցիկլը, հիմնական հաշվապահական հասկացությունները, ֆինանսական արդյունքների գնահատումը, ֆինանսների գործառույթները, բիզնես նպատակների SMART ձևաչափը, բիզնես պլանի կառուցվածքը, պրոդուկտը, հաճախորդների շարժառիթները, մրցակիցների դերը: Խմբերն իրենց տրամադրված իրերից պատրաստեցին ապրանքներ և ներկայացրին դրանց յուրահատկությունները և մրցակցային առավելությունները:
Դասընթացի ժամանակ դահլիճ այցելեց նաև ԵՊՀ ԻՄ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Արտակ Ցուցուլյանը:
Վերջում դասընթացավարները շնորհակալություն հայտնեցին երիտասարդներին մասնակցության համար, կոչ արեցին մանրամասն ուսումնասիրել տրամադրված ուղեցույցները և հետևել ծրագրի գործունեությանը՝ հետագայում բիզնես գաղափարներ ներկայացնելու համար:

On December 13th and 14th,2018,at YSUIB event-hall, a 2-day seminar on “Business Skills” was held, implemented by IAB International Academy of Business, within the framework of the three-year “Youth Empowered” program of “Coca-Cola Hellenic Bottling Company Armenia”.
The seminar was attended by more than 60 young people from Tavush region, including YSUIB students and graduates.
The seminar was conducted by YSUIB staff, namely, Acting Dean of the Faculty of Economics, Associate Professor of the Department of General Economics, Ph.D. Gayane Avetisyan, Assistant of the same Department Anzhela Aleksanyan, lecturers Hripsime Hayrapetyan, Arpine Yeganyan and Marietta Atabekyan, lecturer of the Department of General Mathematics and Natural Sciences Slavik Alaverdyan.
Slavik Alaverdyan made an opening speech. He thanked Erine Gharayan, coordinator of the work with graduates and External stakeholders, for the participants’ registration, presented “Youth Empowered” three-year program, the activity of IAB International Academy of Business, the modules and trainers of “Business Skills” seminar.
The seminar was accompanied by theoretical materials, questions and discussions, tests and individual assignments and group work.
The agenda of the first day was the Project Management, Time Management and Negotiations. The participants got acquainted with project specificities and restrictions, lifestyle and management processes, WBS, Gantt charts, principles of timely use, the Eisenhower matrix, time management tool, negotiation types and stages. The participants presented the structure of the New Year event program for their organization and completed the Eisenhower matrix.
During the second stage of the seminar, the achievements of the first day were discussed, followed by “Financial Management”, “Business Plan’, and “Sales Skills” Modules. The market and the internal market, the organization’s economic cycle, key accounting concepts, financial outcomes assessment, financial functions, SMART format of business purposes, business plan structure, product, motivation of customers, and the role of competitors were presented. The groups created new products using the given objects and presented their peculiarities and competitive advantages.
Acting Director of YSUIB Artak Tsutsulyan also visited the hall during the seminar.
At the end of the seminar, the trainers thanked the young for their participation and advised them to study the provided guidelines and follow the project activities to present business ideas in the future.
The same seminar will be held for another group of young people of Tavush region in 2019, at the end of January.