2019թ. մարտի 15-ին Տավուշի մարզպետարանում մամուլի ասուլիսի և ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում տեղեկատվական հանդիպման միջոցով ներկայացվեցին մարզում մեկնարկող տեխնոլոգիական կրթական ծրագրի մանրամասները:
Նախ Տավուշի մարզպետարանում կայացավ Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանի, «Գյումրիի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կենտրոն» գիտակրթական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Ամալյա Եղոյանի և ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի տնօրենի պաշտոնակատար Արտակ Ցուցուլյանի համատեղ մամուլի ասուլիսը, որին ներկա էր նաև ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանը:
Մամուլի ասուլիսի ընթացքում ներկայացվեց Տավուշի մարզում մեկնարկող տեխնոլոգիական կրթական ծրագիրը, ընդգծվեց բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի երկարաժամկետ ռազմավարական նշանակությունը Տավուշի մարզի համար:
«Մարզերում բարձր տեխնոլոգիաների զարգացումը դառնալու է դրանց հզորացմանը նպաստող լուրջ քայլ: Սա իրական հնարավորություն է աշխատատեղեր ստեղծելու ՏՏ ոլորտով հետաքրքրված երիտասարդների համար՝ այդպիսով կանխելով նրանց արտագաղթը մարզից և առհասարակ Հայաստանից»,-ասուլիսի ընթացքում շեշտեց ՀՀ Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանը:
Այնուհետև ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ տեղեկատվական հանդիպում, որի ժամանակ ներկայացվեցին Գյումրիի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կենտրոնի (ԳՏՏԿ) կողմից Տավուշի մարզում նախատեսված տեխնոլոգիական կրթական ծրագրի մանրամասները:
Հանդիպմանը ներկա էին Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանը, ԵՊՀ ԻՄ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Արտակ Ցուցուլյանը, ԳՏՏԿ-ի տնօրեն Ամալյա Եղոյանը, ՀԱԵ Տավուշի թեմի առաջնորդ Տեր Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանը, դասախոսներ, ուսանողներ, ուսուցիչներ, աշակերտներ, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ և տեխնոլոգիաներով հետաքրքրված այլ անձինք:
Ս.թ. փետրվարի 22-ին Տավուշի մարզպետարանի, ԳՏՏԿ-ի և ԵՊՀ ԻՄ-ի միջև ստորագրվել էր եռակողմ հուշագիր, որով կողմերը համաձայնության էին եկել միավորել իրենց ջանքերը՝ նպաստելու Տավուշի մարզում տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման գործընթացին: Դրանով ազդարարվել է Իջևանում ԳՏՏԿ-ի կրթական ծրագրի մեկնարկը, որը կիրականացվի Հայ օգնության ֆոնդի համաֆինանսավորմամբ:
ԵՊՀ ԻՄ-ում կայացած հանդիպման ժամանակ Ա.Ցուցուլյանը շնորհակալություն հայտնեց ներկաներին ցուցաբերած հետաքրքրության համար, ներկայացրեց ծրագրի նպատակը, ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ունեցած հնարավորությունները, կոչ արեց ակտիվորեն մասնակցել ծրագրին, ապա խոսքը փոխանցեց Տավուշի մարզպետին:
Հ.Չոբանյանը նշեց, որ ինքը պատրաստ է աջակցել մարզի զարգացմանը նպաստող ծրագրերի իրականացմանը, կարևորեց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների դերը, շեշտեց Տավուշի սահմանամերձ լինելու առավելությունը, որը պետք է ստիպի ստեղծել մասնավորապես անվտանգության ապահովման կիրառական տեխնոլոգիաներ, շնորհակալություն հայտնեց ԳՏՏԿ-ին Տավուշի մարզում գործունեություն սկսելու համար:
Ս.Հովսեփյանն իր խոսքում նշեց, որ թեև Շիրակի մարզից է, բայց հաճախ է լինում Տավուշում (մասնավորապես «Աջակցենք սահմանամերձ բնակավայրերին» նախաձեռնության շրջանակներում) և դրական լիցքեր է ստանում այստեղից ու այլ մարզերում ներկայացնում Տավուշի առավելություններն ու հաջողությունները:
Ա.Եղոյանը ներկայացրեց ԳՏՏԿ-ի և Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնի (ԳՏԿ) հաջողված փորձը Գյումրիում և Վանաձորում, նշեց, որ ծրագրի նպատակը տավուշեցիներին հայրենի բնակավայրում պահելը և արժանապատիվ աշխատանքային միջավայր ստեղծելն է, հույս հայտնեց, որ ծրագրի հաջողության դեպքում ներդրումներ կլինեն մարզում, և կստեղծվի տեխնոլոգիական կենտրոն:
Տեր Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանը գնահատանքի խոսք ասաց ծրագրի ակունքներում կանգնած բոլոր մարդկանց և օրհնեց ծրագրի մեկնարկը:
Այնուհետև Ա.Եղոյանը ներկայացրեց դասընթացների կառուցվածքը, ներկաներին ծանոթացրեց ծրագրի համակարգող, ԵՊՀ ԻՄ-ի «Ինֆորմատիկա և կիրառական մաթեմատիկա» մասնագիտության 2-րդ կուրսի ուսանողուհի Լիանա Ներսիսյանի հետ:
ԳՏՏԿ-ի ուշադրությունը դեպի Տավուշ ուղղելու համար նա շնորհակալություն հայտնեց և խոսքը փոխանցեց ԵՊՀ ԻՄ-ի դասախոս Սլավիկ Ալավերդյանին: Վերջինս նշեց, որ մասնակցել է «Մարզերի հզորացումը բարձր տեխնոլոգիաների խթանմամբ» ՏՏ համապետական երկու համաժողովներին, որոնցից առաջինի շրջանակներում 2017թ. նոյեմբերի 17-ին ներկայացրել է տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման համար Տավուշի մարզի ունեցած ներուժը, և այժմ ուրախ է, որ ընդամենը մեկուկես տարի անց մեկնարկում է այս ծրագիրը, հավելեց, որ ինքը ևս կմասնակցի դասընթացին և կոչ արեց ակտիվորեն ներգրավվել ծրագրում:
Ելույթ ունեցավ նաև նույն համաժողովների մասնակից, Դիլիջանի պետական քոլեջի դասախոս և «Արմաթ» խմբակավար Նարինե Դանելյանը, ով ևս ողջունեց ծրագիրը, նշեց, որ տեղեկանալուն պես անմիջապես գրանցվել է դասընթացին և կոչ արեց Դիլիջանի և մարզի այլ համայնքների բնակիչներին մասնակցել դասընթացին՝ մեջբերելով Տավուշի մարզպետի խոսքը, որ անհրաժեշտության դեպքում մարզպետարանը լուծի մասնակիցների տրանսպորտային խնդիրը:
Վերջում Ամալյա Եղոյանը պատասխանեց ներկաներին հուզող տարաբնույթ հարցերին, նշեց, որ առաջիկայում կլինի ծրագրի տեխնիկական մանրամասների վերաբերյալ հանդիպում և հորդորեց ուշադիր լինել նորություններին:
Դասընթացներին ծանոթանալու և գրանցվելու համար անհրաժեշտ է անցնել հետևյալ հղումով, իսկ հարցերի դեպքում զանգահարել 077-65-99-55 հեռախոսահամարով:
Դիմումների ընդունման վերջնաժամկետն է 2019թ. մարտի 25-ը ներառյալ, դասընթացը կմեկնարկի 2019թ. ապրիլի 1-ից:

On March 15th, 2019, the details of the technology educational program launched in Tavush Region were presented at the press conference in Tavush Administrative Region and YSU Ijevan Branch.
Firstly, Governor of Tavush Region Hayk Chobanyan, Executive Director of “Gyumri Information Technologies Center” Amalya Eghoyan and Acting Director of YSU Ijevan Branch Artak Tsutsulyan held a joint press conference in Tavush Administrative Region. The conference was attended by Sofya Hovsepyan, member of RA National Assembly
On the agenda were the technology educational program launched in Tavush region, the strategic significance of high-tech industry for Tavush region.
“The development of high technologies in the regions will become a serious step in strengthening them. This is a real opportunity to create jobs for IT-interested youngsters; thereby preventing migration from the region and from Armenia in general,” underlined Hayk Chobanyan, the Governor of Tavush region.
Then, YSU Ijevan Branch hosted a meeting to present the details of the technology educational program implemented by Gyumri Information Technologies Center (GITC) in Tavush region.
The meeting was attended by Tavush Region Governor Hayk Chobanyan, Acting Director of Ijevan Branch of “Yerevan State University” Foundation Artak Tsutsulyan, Director of GITC Amalya Yeghoyan, Primate of Tavush Diocese Bagrat Bishop Galstanyan, Member of RA National Assembly Sofya Hovsepyan, lecturers, students, teachers, pupils, media representatives and others interested in technology.
On February 22, 2019, a trilateral memorandum was signed between Tavush Administrative Region, GITC and YSU Ijevan Branch. The parties agreed to unite their efforts in promoting the development of information and communication technologies in Tavush Region. This is the start of GITC educational program in Ijevan, co-funded jointly by the Fund of Armenian Relief.
During the meeting, A. Tsutsulyan expressed his gratitude for the interest, then introduced the purpose of the program, the opportunities available at YSU Ijevan Branch, and urged all those interested to take part in the program.
H. Chobanyan expressed his willingness to support the implementation of programs promoting the development of the region, highlighted the role of information technologies, emphasized the importance of being bordering region, the necessity of using applied technologies specifically for security, thanked GITC for starting activities in Tavush region.
S. Hovsepyan mentioned in her speech that although she was from Shirak region, she frequently visited Tavush (in particular within the framework of “To Support Border Settlement Residents” initiative) and received positive impressions in Tavush and shared the advantages and achievements of Tavush in other regions.
A. Yeghoyan introduced the successful experience of GITC in Gyumri and Vanadzor, noting that the program aimed to keep the Tavush residents in their homeland and to create a decent working environment, hoping that in case of success of the project, further investments would be made in the field and technological center would be opened in Tavush.
Bishop Bagrat Galstanyan expressed his gratitude to everyone and blessed the launch of the project.
Afterwards, A. Yeghoyan introduced the program structure and the program coordinator, Liana Nersisyan, 2nd-year student of YSUIB “Informatics and Applied Mathematics” Faculty.
She expressed special gratitude to YSU Ijevan Branch lecturer Slavik Alaverdyan, who called GITC attention to Tavush Region. The latter mentioned that he took part in two national IT conferences “Empowering Regions through High-Tech”, the first held on November 17, 2017, where he presented the potential of Tavush region for the development of the technology sector and he was so pleased that after a year and a half, the program launched and added that he would also participate in the training and called for active involvement in the program.
The participant of the same conference, lecturer at Dilijan State College, “Armath” employee Narine Danielyan, welcomed the program, mentioning that she immediately applied to take part in the program and quoting Tavush Region Governor’s words, if necessary, Tavush Administrative region should solve the transportation problem of the participants.
At the end of the meeting, Amalya Yeghoyan answered participants’ questions and mentioned that there would be a meeting on the technical details of the program and encouraged to follow the news.