«Հաջողության բանաձև». հարցազրույց ԵՊՀ ԻՄ-ի շրջանավարտ Թագվոր Մանթաշյանի հետ
2019թ. ապրիլի 16-ին հարցազրույց ունեցանք ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի՝ 2008թ. շրջանավարտ, «Արարատբանկ» ԲԲԸ «Իջևան» մասնաճյուղի կառավարիչ Թագվոր Արայիկի Մանթաշյանի հետ:
– Ծնվել եմ 1987 թվականին Իջևան քաղաքում:
– Ծնողներս մասնագիտությամբ ճարտարագետներն են, հայրս՝ էլեկտրաարդյունաբերության, մայրս՝ սննդի արդյունաբերության ոլորտներում: Եղբայրս՝ Վաղինակ Մանթաշյանը, ավարտել է ԵՊՀ ԻՄ-ի բնական գիտությունների ֆակուլտետի «Կիրառական մաթեմատիկա և ֆիզիկա» մասնագիտության բակալավրիատը, այժմ աշխատում է որպես ճարտարագետ:
– Նախադպրոցական տարիքում երազում էի դառնալ կռունկավար, ավելի ուշ՝ օդաչու:
– Ավարտել եմ Իջևանի թիվ 5 միջնակարգ դպրոցը: 2008 թվականին ավարտել եմ ԵՊՀ ԻՄ-ի բնական գիտությունների ֆակուլտետը և ստացել բակալավրի աստիճան: 2010 թ.-ին ավարտել եմ ԵՊՀ ֆիզիկայի ֆակուլտետը՝ ստանալով մագիստրոսի աստիճան:
– ԵՊՀ ԻՄ-ում ստացած կրթությունը իմ գիտելիքների և հմտությունների հիմքն է: Մասնավորապես ճշգրիտ գիտությունների ուսումնասիրությունը տվեց մտքի ճկունություն, արագ կողմնորոշվելու ունակություն և ռացիոնալ մտածողություն:
– Աշխատանքային փորձս սկսվել է «Արարատբանկ» ԲԲԸ «Իջևան» մասնաճյուղում՝ նախ որպես վարկային մասնագետ, ապա կառավարչի տեղակալ և այժմ որպես կառավարիչ:
– Հանս Վերներ Ռիխտերի «Մի սպանաներ» վեպն է, որը ես կարդացի զինվորական ծառայության ժամանակ:
– Եթե չնշեմ մասնագիտական գրականությունը, ապա Բուկեր Վաշինգտոնի “Up from Slavery” գիրքն է:
– Երաժշտության նախընտրելի ոճ չունեմ: Սիրելի երգերի ցանկը բազմազան է: Կառանձնացնեմ ուկրաինական և լեհական ժողովրդական երգերը, որոնք վերջին շրջանում սկսել եմ լսել մեծ հաճույքով:
ԽՍՀՄ ֆիլմերից կառանձնացնեմ «Հարսնացուն հյուսիսից», «Մենք ենք, մեր սարերը» ֆիլմերը, իսկ ժամանակակից ֆիլմերից՝ «Իններորդ վաշտ», «Փախուստ Շոուշենկից», «Հրով և սրով» ֆիլմերը:
– Նախընտրում եմ ֆուտբոլ:
– Հայաստանում՝ Լաստիվերը, Դադիվանքը, Տաք ջուրը՝ Իստիսուն (Արցախն էլ է Հայաստան): Արտերկրում շատ չեմ եղել: Այցելածս վայրերից կնշեմ Մցխեթան, Մոսկվան, Տուապսեն: Կցանկանայի տեսնել Հռոմը, Յելոուսթոուն պարկը:
– Ազնվությունը, հայրենասիրությունը, պարկեշտությունը:
– Կարգախոսներով չեմ առաջնորդվում:
– Երբեք չես իմանա, թե որ իրավիճակում ինչպես կվարվես:
– Վախերի մասին չեմ մտածել:
– Չեմ ափսոսում:
– Խնդրին բազմակողմանի և խորը նայելը, փորձն ու նախադեպը, ռիսկերի ճիշտ գնահատումը:
– Ընտանիքս, հարազատներս և ընկերներս:
– Աշխատասիրությունը, նպատակասլացությունը, ինքնակրթությամբ զբաղվելը, դժվարություններից չվախենալը:
– Խորհուրդներ շատ եմ ստացել: Դժվարանում եմ առանձնացնել մեկը: Յուրաքանչյուրից մի օգտակար բան եմ քաղել:
– Երիտասարդներին՝ մասնավորապես ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողներին, խորհուրդ կտամ օգտագործել ամեն մի պահ՝ նոր բան սովորելու համար, դասապրոցեսից քաղել առավելագույնը: Սրընթաց փոխվող աշխարհում գիտելիքն ու ինֆորմացիան առաջնային են, ուստի անհրաժեշտ է անընդհատ ինքնակրթվել: Սիրելի՛ ուսանողներ, մի՛ վախեցեք սխալվել, քանի որ չի սխալվում նա, ով ոչինչ չի անում:

On April 16th, 2019, we had an interview with YSU Ijevan Branch graduate of 2008 academic year, manager of “Ararat Bank” OJSC Ijevan Branch, Tagvor A. Mantashyan.
– I was born in 1987, in Ijevan.
– Tell us please a little bit about your family.
– My parents are engineers, my father, in the fields of electronics, mother, in the field of food industry. My brother Vaghinak Mantashyan graduated from YSUIB Faculty of Natural Sciences, Bachelor’s of the Department of Applied Mathematics and Physics, now works as an engineer.
– At the age of pre-school, I dreamed of becoming crane-driver, later a pilot.
– I have left Ijevan # 5 Secondary School. In 2008, I graduated from YSUIB Faculty of Natural Sciences and got a bachelor’s degree. In 2010, I graduated from YSU, Master of the Faculty of Physics.
– What role did YSU IB education have in your life?
– YSUIB education is the basis of my knowledge and skills. Particularly, the study of accurate sciences has given the flexibility of thought, the ability to orient rapidly, and rational thinking.
– My work experience started at Ijevan Branch of “Ararat Bank” OJSC, first as a credit specialist, then deputy manager and now as a manager.
– Hans Werner Richter’s novel, which I read during my military service.
– If I do not mention a book from the specialized literature, then “Up from Slavery” by Booker Washington.
– I do not have a preferred style of music. The list of favorite songs is varied. I will mention Ukrainian and Polish folk songs, which I recently started to listen with great pleasure.
From the USSR films, I will mention “A Bride from the North”, “We are Our Mountains” and among modern movies “The Ninth Company”, “The Shawshank Redemption”.
– I prefer football.
– In Armenia, Lastiver, Dadivank, Dzermadzur, Istisu (Artsakh is also Armenia). I have not been abroad a lot. From the places I visit, I will mention Mtskheta, Moscow, Tuapse. I would like to see Rome, Alestone Park.
– Honesty, patriotism, decency.
– Do you have favorite quote or slogan?
– I’m not guided by slogans.
– You will never know what you’ll do in different situations.
– I do not think of fears.
– I do not regret.
-Looking at the problem profoundly, my experience and precedent, the correct assessment of risks.
– My family, my relatives and friends.
– Hard Work, dedication, self-development.
– I’ve got a lot of advice. I find it difficult to mention one. I have benefited from each one of them.
– Young people, especially YSUIB students, I would recommend using every single moment to learn something new, to get the maximum of the classes. In a rapidly changing world, knowledge and information are of paramount importance, so it is necessary to constantly self-develop. Dear students do not be afraid to make a mistake, because the only man who never makes a mistake is the man who never does anything.