2019թ. մայիսի 6-7-ին ՀՀ ԿԲ-ի «Իմ ֆինանսների ամիսը» ծրագրի շրջանակներում ԵՊՀ ԻՄ-ում կայացավ «Ֆինանսներ բոլորի համար» երկօրյա դասընթացը, որը վարեց ՀՀ կենտրոնական բանկի թրեյներ, ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի շրջանավարտ Սոնա Ղևոնդյանը:
Դասընթացի նպատակն էր մասնակիցներին տրամադրել ֆինանսական տարբեր հասկացությունների վերաբերյալ տեղեկատվություն:
Ներկայացվեց, որ ՀՀ կենտրոնական բանկը ֆինանսական մյուս կառույցների հետ համատեղ քայլեր է ձեռնարկում մարդկանց ֆինանսական գրագիտության մակարդակը բարձրացնելու ուղղությամբ: Արդեն ավանդական դարձած՝ «Իմ ֆինանսների ամիսը» ծրագիրն այս տարի իրականացվում է 7 թեմաների շուրջ՝ կարևոր տնտեսական ցուցանիշներ, բյուջեի կառավարում, խնայողություններ, պարտք, գնումներ, իրավունքների պաշտպանություն և զեղծարարություններից, խարդախություններից պաշտպանություն: Այդ ամենը կատարվում է տարաբնույթ միջոցառումների՝ տնտեսական խաղերի, ինտերակտիվ մրցույթների, շրջագայությունների միջոցով: Ֆինանսական ոլորտում կրթական այդ ծրագիրը շարունակական բնույթ է կրում:
Դասընթացավարը նշեց, որ ֆինանսական կրթության ազգային ռազմավարությունը գործում է 2014 թվականից: Իրականացվող միջոցառումներն էլ ուղղված են գիտելիքի, վերաբերմունքի և վարքագծի փոփոխությանը: Այդ կապակցությամբ մեջբերվեց ՀՀ կենտրոնական բանկի սպառողների շահերի պաշտպանության և ֆինանսական կրթման կենտրոնի ղեկավար Արմենուհի Մկրտչյանի խոսքը, թե ամենադժվար բաղադրիչը վերաբերմունքը և վարքագիծը փոփոխելն է: Գիտելիք տալը դեռևս բավարար չէ, որ մարդիկ փոխեն իրենց վարքագիծը. «Մեր խնդիրն է, որ որոշումներ կայացնելիս մարդը իրազեկ լինի, հասկանա, որ եթե մի բանկում վարկի տոկոսադրույքները բարձր են, չպետք է վերցնի կամ պետք է դիմի այլ կազմակերպություն»:

On May 6-7, 2019, within the framework of CBA “Month of My Finance” program, YSU Ijevan Branch hosted two-day training on “Finances for All”, conducted by YSU Ijevan Branch graduate, CBA trainer Sona Ghevondyan.
The training aimed to provide information on various financial concepts.
It was mentioned that the Central Bank of Armenia jointly with other financial institutions takes steps to raise the level of financial literacy of the people. This year,” the Month of My Finance” program, which has already become a tradition, has been implemented on 7 topics: key economic indicators, budget management, savings, debt, purchases, protection of rights and fraud, fraud protection. All this is done through various events, economic games, interactive competitions, tours. This educational program in the financial sector is continuous.
The trainer mentioned that the National Strategy for Financial Education has been functioning since 2014. The implemented activities are aimed at changing knowledge, attitudes and behaviors. According to Armenuhi Mkrtchyan, Director of CBA Consumer Protection and Financial Education Center, the most difficult component is changing the attitudes and behaviors. Knowledge is not enough to make people change their behavior. “Our task is that when making decisions, a person will be aware that if the interest rates on a bank are high, one should not take or apply to another organization.”