2019թ. հունվարից նախաձեռնել ենք «Հաջողության բանաձև» թեմայով հարցազրույցների շարք «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի Իջևանի մասնաճյուղի տարբեր տարիների շրջանավարտների հետ, ովքեր հասել են որոշակի հաջողությունների:
Իր հիմնադրումից մինչև օրս մասնաճյուղը տվել է շուրջ 6000 շրջանավարտներ, որոնցից շատերն արդյունավետ կերպով աշխատում են հասարակական կյանքի տարբեր ոլորտներում, պետական և հանրային կառույցներում, բուհական և բանկային համակարգում և այլն: Նրանք՝ որպես բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներ, հայրենասեր ու պատասխանատու քաղաքացիներ, կարող են օրինակ ծառայել իրենցից կրտսերների, մեր ներկա և ապագա ուսանողների, ընդհանրապես տարածաշրջանի երիտասարդների համար, մոտիվացնել նրանց կյանքում հասնելու ինչ-որ հաջողությունների, գրանցելու առաջընթաց:
2019թ. հունվարի 17-ին հարցազրույց ունեցանք ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի՝ 1999թ. շրջանավարտ, ԵՊՀ ԻՄ-ի գիտքարտուղար, Գիտակազմակերպական բաժնի վարիչ, Ընդհանուր մաթեմատիկայի և բնագիտության ամբիոնի դոցենտ, ֆ.մ.գ.թ. Մհեր Սերգեյի Աթոյանի հետ:
– Ծնվել եմ 1976թ. նոյեմբերի 1-ին Տավուշի մարզի Սևքար գյուղում:
– Պատմեք, խնդրում եմ, Ձեր ընտանիքի (ծնողների, կնոջ/ամուսնու, զավակների) մասին:
– Ուսուցիչների ընտանիքի զավակ եմ. մայրս՝ Ծովինար Մխիթարյանը, ֆիզիկայի ուսուցչուհի է, հայրս՝ Սերգեյ Աթոյանը, ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչ է, քույրս և եղբայրս նույնպես ԵՊՀ ԻՄ-ի շրջանավարտներ են: Կինս՝ Գայանե Ավետիսյանը, ևս մասնաճյուղի շրջանավարտ է՝ մասնագիտությամբ տնտեսագետ: Ունեմ երեք երեխա՝ 1 տղա, երկու աղջիկ:
– Ես փոքր հասակից հետաքրքրվել եմ բնության հետ կապված երևույթներով:
– 1989-1993 թթ. ուսանել եմ Երևանի Անանիա Շիրակացու անվան ազգային ճեմարանում:
1994-1996 թթ. ծառայել եմ ՀՀ զինված ուժերում:
1999 թվականին կարմիր դիպլոմով ավարտել եմ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի բնական գիտությունների ֆակուլտետը, ստացել ֆիզիկայի բակալավրի աստիճան:
1999-2001 թթ. ուսանել եմ ԵՊՀ-ի մագիստրատուրայում և ստացել ֆիզիկայի մագիստրոսի աստիճան:
2001-2005 թթ. եղել եմ ԵՊՀ-ի ֆիզիկայի ֆակուլտետի ասպիրանտ, մասնագիտացումը` «Կիսահաղորդիչների և դիէլեկտրիկների ֆիզիկա» (Չափայնորեն քվանտացված համակարգեր և նանոկառուցվածքներ): 2005թ. մայիսի 21-ին 049 մասնագիտական խորհրդի որոշմամբ ստացել եմ ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան: 2018 թվականին ՀՀ ԲՈՀ-ի որոշմամբ ստացել եմ դոցենտի գիտական կոչում:
– Այդ տարիներին ԵՊՀ ԻՄ-ի բացումը Տավուշի մարզում որոշիչ դեր է խաղացել իմ կյանքում:
– 1999-2000 թթ. աշխատել եմ Աշտարակի ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտում, որպես ավագ լաբորանտ զբաղվել եմ լազերային բյուրեղների աճով:
2004-2007 թթ. աշխատել եմ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում որպես ասիստենտ:
2007-2009 թթ. եղել եմ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի բնական գիտությունների ֆակուլտետի փոխդեկան:
2008-2013 թթ. եղել եմ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի բնական գիտությունների ֆակուլտետի ընդհանուր ֆիզիկայի ամբիոնի վարիչ:
2013-2014 թթ. եղել եմ ԵՊՀ ԻՄ-ի տնօրենի օգնական:
2014 թ.-ից ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի գիտական քարտուղարն եմ:
2017 թ.-ից ԵՊՀ ԻՄ-ի գիտակազմակերպական բաժնի վարիչն եմ:
-Օսկար Ուայլդի «Դորիան Գրեյի դիմանկարը» վեպը: Ընդհանրապես նախընտրում եմ կարդալ հոգեբանական և փիլիսոփայական գրքեր:
– Մարկ Մենսոնի «Թքած ունենալու նուրբ արվեստը» գիրքը:
– Ի՞նչ երաժշտություն եք նախընտրում, և ո՞րն է Ձեր սիրած երգը:-
-Ըստ տրամադրության՝ լսում եմ տարբեր երաժշտություն:
– Հայկական ֆիլմերից՝ «Մենք ենք, մեր սարերը», արտասահմանյան ֆիլմերից՝ «Ավատար»-ը:
– Սիրում եմ սպորտով զբաղվել. նախընտրում եմ սեղանի թենիս և շախմատ:
– Միշտ կարոտում եմ հայրենի գյուղիս բնաշխարհը, որքան էլ հաճախ այցելեմ այնտեղ:
– Ազնվություն, աշխատասիրություն, պարտաճանաչություն, ներելու ունակություն:
– Վարվիր դիմացինիդ հետ այնպես, ինչպես կցանկանաս, որ քեզ հետ վարվեն:
– Չեմ դավաճանի:
– Վախենում եմ ժամանակի մեջ չտեղավորվել:
– Ափսոսում եմ չարածներիս համար:
– Իրավիճակն օբյեկտիվ վերլուծելու ցանկությունը, ուրիշների սխալներից դասեր քաղելու սովորությունը և վճռականությունը:
– Ընտանիքս և ընկերներս:
– Նպատակասլացություն + կարգապահություն + աշխատասիրություն + ազնվություն + իրավիճակը սթափ գնահատելու կարողություն = հաջողություն:

“FORMULA FOR SUCCESS”: INTERVIEW WITH YSUIB GRADUATE MHER ATOYAN
From January 2019, YSU Ijevan Branch has initiated a series of interviews on “Formula for Success” with the graduates of various years of Ijevan Branch of “Yerevan State University” Foundation, who have reached certain achievements.
From its foundation up to now, the Branch has  around 6,000 graduates, many of its graduates  work effectively in various spheres of public life, in state and public institutions, in the university and banking system, and more. They, as highly qualified professionals, are patriotic and responsible citizens, can serve an example for younger generation, our current and future students, young people in the region, to motivate them to reach greater achievements in their lives and register progress.
On January 17,2019,  we had an interview with YSU Ijevan Branch graduate of 1999 year, YSUIB Scientific Secretary, Head of Organizational Department, Associate Professor of the Department of General Mathematics and Natural Sciences, Ph.D Mher S. Atoyan.
We would like to know your birth date and place.
– I was born in 1976, on November 1, in Sevkar village of Tavush region.
Tell us a little bit about your family (parents, wife / husband, children).
– I’m a son of teachers. My mother Tsovinar Mkhitaryan is a physics teacher, and my father, Sergey Atoyan, is a physical education teacher, and my sister and brother are YSUIB graduates. My wife Gayane Avetisyan is also a Branch graduate, an economist by profession. I have three children, a boy and two daughters.
• What was your childhood dream?
– From childhood I was interested in nature-related phenomena.
What education did you receive?
– 1989-1993, I studied at the National lyceum after Anania Shirakatsi in Yerevan.
-1993-1994 and in 1996-1999 I graduated with honors from YSU Ijevan branch of Natural Sciences and got a bachelor of physics.
1994-1996 served in the RA Armed Forces.
from 1999 to 2001 I studied at YSU and got a Master’s Degree in Physics.
From 2001 to 2005 I was a post-graduate student of YSU Faculty of Physics, specialization in “Physics of Semiconductors and Dielectrics” (Measured quantum systems and nanostructures). In 2005, by the decision of 049 professional council on May 21, I received a degree of Candidate of Physical and Mathematical Sciences. In 2018, I was awarded the title of associate professor by the decision of the RA Higher Qualification Commission.
What role did YSUIB education have in your life?
– In those years, the opening of YSUIB in Tavush played a decisive role in my life.
What work experience do you have?
– In 1999-2000 I worked in the Ashtarak Institute for Physical Research as a senior laboratory assistant with the growth of laser crystals.
2004-2007 I worked as an assistant at YSU Ijevan branch.
2007-2009 I worked as the Deputy Dean of the Faculty of Natural Sciences, YSU Ijevan Branch.
2008-2013, the head of YSUIB Department of General Physics of Natural Sciences.
2013-2014,  assistant to YSUIB Director.
Since 2014,  Scientific Secretary of YSU Ijevan Branch.
Since 2017,  the Head of the Scientific-organizational department of YSUIB.
What is your favorite book?
– The novel by Oscar Wilde “The Portrait of Dorian Gray. In general, I prefer to read psychological and philosophical books.
What is the last book you read?
– Mark Manson’s book, “The subtle art of not giving a f*ck”.
What kind of music do you prefer and what is your favorite song?
– It depends on the mood, I listen to different music.
What is your favorite movie?
– From Armenian films, “We are Our Mountains”, foreign movies, “Avatar”.
Do you have a favorite sport?
– I love sports. I prefer table tennis and chess.
What is your favorite place in Armenia and abroad?
– I always miss the nature of my native village, no matter how often I visit there.
Honesty, hard-working, diligence, ability to forgive.
– Do you have favourite quote?
Treat others the way you want to be treated.
I will not betray.
• What are you afraid of?
I’m afraid not to keep on time.
• Why are you sorry?
I’m sorry for the things i have not done.
The desire to analyze the situation objectively, the habit and the determination to learn from others’ mistakes.
My family and friends.
Purpose + discipline + hard-working + honesty + ability to soberly assess the situation = success.
– What is the most valuable advice you have received?
“Whatever you do, you will do it yourself”.
– What is the main message that you would like to give to young people (in particular, YSUIB students)?