2019թ. մարտի 13-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ այցելեցին «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամի հավաքագրման և ներգրավման ղեկավար Գոռ Նազարյանը և հավաքագրման մասնագետ Անժելա Ավագյանը:
Հանդիպմանը ներկա էին ԵՊՀ ԻՄ-ի տնօրենի օգնական, Արտաքին կապերի բաժնի վարիչ Արման Եգանյանը, նույն բաժնի՝ շրջանավարտների և արտաքին շահակիցների հետ տարվող աշխատանքների համակարգող Էրինե Ղարայանը, ավարտական կուրսերի մի քանի տասնյակ ուսանողներ:
Ներկայացվեցին կրթական հիմնադրամի նպատակը և առաքելությունը, ծրագրին մասնակցելու առավելությունները և նվազագույն պահանջները, դիմելու կարգը և ընտրության փուլերը, այնուհետև հիմնադրամի ներկայացուցիչները պատասխանեցին ներկաների հարցերին, տրամադրեցին տեղեկատվական նյութեր և այցեքարտեր:
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ն իրականացնում է Առաջնորդության զարգացման երկամյա ծրագիր, որը միտված է բացահայտելու մասնակիցների մասնագիտական և առաջնորդական ներուժը՝ միաժամանակ նպաստելով գյուղական համայնքների զարգացմանը:
Հավաքագրելով և վերապատրաստելով համալսարանների շրջանավարտներին ու երիտասարդ մասնագետներին՝ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը նրանց գործուղում է Հայաստանի մարզային այն դպրոցներ, որտեղ կա ուսուցչի կարիք։
Ծրագիրն արդեն ունի 42 շրջանավարտ (կրթության դեսպան), իսկ այժմ 102 մասնակիցներ աշխատում են ՀՀ 6 մարզերի և Արցախի 85 դպրոցներում՝ դասավանդելով 11703 աշակերտի:
Ծրագրին կարող են դիմել բոլորը՝ անկախ մասնագիտությունից։ Առաջնահերթ պահանջն է 2019թ. հուլիս ամսվա դրությամբ բակալավրի աստիճանի առկայությունը:
Կարող են դիմել նաև հանրակրթական դպրոցում դասավանդվող առարկաներին մոտ մասնագիտություն ունեցող և անգամ մանկավարժի որակավորում չունեցող անձինք. հիմնադրամը վճարում է մանկավարժության մագիստոսի աստիճանի ձեռքբերման համար ուսման վարձը:
Ծրագրի մասնակիցները, բացի այդ, ստանում են.
- մասնագիտական աճի հնարավորություն,
- մարզային համայնքների զարգացմանը նպաստելու հնարավորություն,
- դրամական աջակցություն,
- նորարար մտքերը և նախագծերը իրականացնելու հարթակ,
- առաջնորդության հմտությունների զարգացման հնարավորություն,
- գաղափարակից մարդկանց հետ կապերի հաստատում,
- կարիերայի զարգացման հնարավորություն:
Ընտրությունը նախատեսում է մի քանի փուլ, որից հետո ընտրված մասնակիցներն անցնելու են 5 շաբաթ տևողությամբ վերապատրաստում (ամառային դպրոց):
Հանդիպման մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերը վերաբերում էին համայնքի ընտրությանը, դրամական աջակցության չափին, մանկավարժի որակավորում ստանալուն և ընտրության չափանիշներին:
Նշվեց, որ համայնքների ընտրությունը կախված է դասավանդվող առարկայի պահանջարկից, իսկ դրամական աջակցության չափը սահմանվել է հետազոտությունների ու հարցումների հիման վրա, և բավականացնում է կենցաղային, տրանսպորտային և այլ ծախսեր հոգալուն:
Սոցիալական փոփոխության հասնելու այս հաջողված ծրագիրն ունի ավելի քան 25 տարվա պատմություն և կիրառվում է աշխարհի շուրջ 50 երկրում, որոնք համախմբվել են «Teach For All» («Կրթություն բոլորի համար») միջազգային ցանցի ներքո։
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է գրանցվել՝ լրացնելով առցանց հայտադիմումը:
Դիմելու վերջնաժամկետներն են մարտի 31-ը և ապրիլի 30-ը:
Ծրագրի մասին այլ տեղեկություններ կարող եք իմանալ հետևյալ հղումով, ինչպես նաև գրելով apply@teachforarmenia.org էլեկտրոնային հասցեին:

On March 13th, 2019, YSU Ijevan Branch hosted Gor Nazaryan, manager of Recruitment and Acquisition Team at Teach for Armenia, and Angela Avagyan, Recruitment Specialist.
The meeting was attended by Assistant to YSUIB Director, Head of External Relations Department Arman Yeganyan, and the coordinator of the work with graduates and external stakeholders Erine Gharayan, dozens of graduating students.
On the agenda were the purpose and mission of the Foundation and the benefits of the program and the minimum requirements, application procedures and selection stages.
Then the representatives of “Teach for Armenia” Foundation answered students ‘questions and provided information materials and business cards.
Teach for Armenia educational foundation offers a two-year Leadership Development Program aimed at providing access to an excellent education for all children across the country. Through teacher leadership, Teach for Armenia helps to ensure that educational excellence and opportunity reaches every child across Armenia.
Teach for Armenia recruits the most committed and exceptional candidates from Armenia and the Diaspora. They are trained to become leaders and teachers and placed in underserved schools and communities as Teach for Armenia Fellows. Fellows are then placed in communities based on their educational and professional experiences and according to the needs of our partner schools. Fellows will live and work full-time as teachers in public schools throughout their two-year commitment. Fellows also lead Community Development Projects in their local areas, working with their neighbors to identify the needs of the community, create business opportunities, and boost the local infrastructure.
The program already has 42 graduates (education ambassador), and now 102 participants work in 6 regions of Armenia and 85 schools of Artsakh, teaching 11,703 students.
Anyone can apply to the program regardless of their profession.
Required qualifications
The initial requirements to be part of fellowship:
- Bachelor’s degree achieved by July 2019 or graduated
- Fluent knowledge of Armenian language
Those who have a profession corresponding to the subjects taught at the general school and even have no qualifications of a pedagogue can also apply to the program. The Foundation pays the tuition fee for obtaining Master’s degree.
The advantages of fellowship:
- Personal and professional growth
- Development of leadership skills
- MA degree in teaching (if the applicant has no teaching degree)
- Opportunity to contribute in the community development
- A platform for innovative and creative idea implementation
- Local and International Network (TFA is part of “Teach for All” community)
- Financial aid (Salary from school & financial aid from TFA)
- Career development opportunities
The selection envisages several stages, the selected participants will have a 5-week training (summer school).
The meeting participants were interested in such questions as community selection, size of money support, qualification of pedagogues and selection criteria.
It was mentioned that the choice of communities depends on the demand of teaching subjects and the amount of financial support is based on conducted research and surveys, and is enough for covering household, transportation and other expenses.
This successful program of social change has more than 25 years of history and is being applied in over 50 countries around the world, which are co-organized under the “Teach for All” international network.
To participate in “Teach for Armenia” program, you need to fill in the following online application.
Deadline for Applications: March 31 and April 30
For additional information about the program, please visit the following link or feel free to send an email to apply@teachforarmenia.org