2019թ. մարտից սկսվել են Տավուշի մարզի հանրակրթական դպրոցների աշակերտների ճանաչողական այցերը ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ:
Մարտի 13-ին մասնաճյուղի հյուրերը Աչաջրի Հրանտ Թամրազյանի անվան միջնակարգ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտներն էին: Այցը նախաձեռնել էր Աչաջրի համայնքային զարգացման կամավորական խմբի ղեկավար, «ՏՄՄ» 3-րդ կուրսի ուսանողուհի Դիանա Սարդարյանը:
Մարտի 14-ին ԵՊՀ ԻՄ այցելեցին Իջևանի վարժարանի 11-րդ դասարանի աշակերտները՝ ֆիզիկայի ուսուցչուհի Նառա Խաչատրյանի ուղեկցությամբ:
ԵՊՀ ԻՄ-ի մասնագիտական կողմնորոշման և պրակտիկայի կազմակերպման բաժնի տեսուչ Սլավիկ Ալավերդյանը հյուրերին ներկայացրեց մասնաճյուղի պատմությունը և մասնագիտությունները, ծանոթացրեց գրադարանին, լսարաններին, համակարգչային սրահներին, Անգլերենի ռեսուրս կենտրոնին, մարզադահլիճին, Կիրառական արվեստի ֆակուլտետի արվեստանոցներին և բուհի պատերը զարդարող արվեստի գործերին:
Աչաջրի դպրոցի աշակերտները եղան նաև Տավուշի տուրիզմի զարգացման և հետազոտության կենտրոնում, որի ներկայացուցիչները նրանց համար կազմակերպեցին քաղաքային տուր:
Վարժարանի աշակերտներն էլ ներկա եղան ֆիզիկայի դիտարժան փորձերի, որոնք իրականացրին ԵՊՀ ԻՄ-ի ընդհանուր մաթեմատիկայի և բնագիտության ամբիոնի ասիստենտ, ֆ.մ.գ.թ. Ալեքսան Մարգարյանը և նույն ամբոնի դասախոս Գեղամ Գուլակյանը:

On March 13th, the Branch hosted the 12th graders of Achajur Secondary School after Hrant Tamrazyan. The visit was initiated by Diana Sardaryan, third-year student of “Elementary Pedagogy and Methodology” Department, head of Achajur Community Development Volunteer Group.
On March 14th, YSU Ijevan Branch hosted the 11th graders of Ijevan College, accompanied by physics teacher Nara Khachatryan.
Slavik Alaverdyan, Inspector of YSUIB Department of Professional Orientation and Practice, introduced the history and professions available at the Branch, library, classrooms, computer halls, English Resource Center, gym, Applied Arts Studios and artwork decorating the walls of the university.
Achajur school students also visited Tavush Tourism R&D Center, whose representatives organized a city tour for them.
Ijevan College students enjoyed the spectacular physics experiments, conducted by YSUIB Assistant of General Mathematics and Natural Sciences Department, PhD Alexan Margaryan and Gegham Gulakyan, lecturer of the same Department.