2018թ. նոյեմբերի 15-ին «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի Իջևանի մասնաճյուղի կիրառական արվեստի ֆակուլտետի «Դիզայն» մասնագիտության երկրորդ կուրսի ուսանողները՝ Տուրիզմի կառավարման և մշակութաբանության ամբիոնի դասախոս Անի Կոստանդյանի ղեկավարությամբ, «Մշակութաբանություն» դասընթացի շրջանակներում ճանաչողական այց կատարեցին Դիլիջանի երկրագիտական թանգարան-պատկերասրահ:
Այցելության նպատակն էր ամրապնդել բրոնզեդարյան մշակույթի, մարդու և նրա կենցաղի, արհեստների, հոգևոր ընկալումների վերաբերյալ (ծիսական անոթներ, դամբարանային նյութ և այլն) ուսանողների գիտելիքներն ու պատկերացումները:
Թանգարան-պատկերասրահում ուսանողները ծանոթացան բրոնզեդարյան գտածոներին, ազգագրական նյութին, տարբեր նկարիչների (այդ թվում՝ Հովհաննես Այվազովսկու) տեխնիկային:
Համալսարանականների խումբն այցելեց նաև Թուֆենկյան «Հին Դիլիջան» համալիր, ծանոթացավ քաղաքի հին ճարտարապետությանը:

YSU IJEVAN BRANCH SECOND-YEAR STUDENTS OF “DESIGN” FACULTY VISITED THE GEOLOGICAL MUSEUM AND ART GALLERY OF DILIJAN
image (1)
On November 15th of 2018, 2nd year students of “Design”  Faculty of Applied Arts of Ijevan Branch of “Yerevan State University” foundation under the supervision of Ani Kostandyan, lecturer of Tourism Management and Cultural Studies Department, made a cognitive visit to Dilijan Geological Museum and Art Gallery within the framework of “Culturology” course.
The purpose of the visit was to deepen students’ knowledge and understanding of Bronze Age culture, human and lifestyle, traditions, spiritual perceptions (ritual vessels, tombstones, etc.).
In Dilijan museum and art gallery, the students got acquainted with Bronze Age artifacts, ethnographic material, techniques of various artists (including Hovhannes Aivazovsky).
The University group also visited Tufenkian “Old Dilijan” complex and got acquainted with the old architecture of the city.