ԵՊՀ ԻՄ-ի գրադարանում կայացավ Վարդգես Դավթյանի գրքերի շնորհանդես-քննարկումը
2019թ. ապրիլի 15-ին ԵՊՀ իջևանի մասնաճյուղի գրադարանում տեղի ունեցավ ամերիկաբնակ գրող Վարդգես Դավթյանի՝ վերրջին տարիներին հրատարակած գրքերի շնորհանդեսը, որը կազմակերպվել էր Տավուշի մարզային և ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի գրադարանների համատեղ նախաձեռնությամբ:
Ներկա էին Տավուշի մարզային գրադարանի աշխատակիցները, ԵՊՀ ԻՄ-ի վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի անդամներ, ուսանողներ, հյուրեր:
Շնորհանդեսի բացման խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի գրարանի վարիչ Վլադիմիր Պողոսյանը. «Այսօր հեռահայաց փորձ կատարենք հաղորդակցվել, անդրադառնալ գրող, հրապարակախոս, հոգեբույժ Վարդգես Դավթյանի գրական վաստակին: Վարդգես Դավթյանը, լինելով մասնագիտությամբ բժիշկ, հոգեբույժ, փորձ կատարեց իր մասնագիտական հայացքներին տալ գեղարվեստական կերպավորում և հանձնել թղթին: Գրող Վարդգես Դավթյանը տպագրվում է 1988 թվականից («Անդրանիկ Մեհրաբյան, Երևան, 1988, «Հոգեբույժը հրավիրում է զրույցի», Երևան, 1992, «Մտավորականը և նևրոզը», Երևան, 1994, «Ինչու խելագարվեց Անուշը», Երևան, 1994 և այլն): Հատկապես ուշագրավ են Վարդգես Դավթյանի ամերիկյան շրջանի ստեծագործություններն ու գրքերը («Կանգնեցեք աշխարհ, ես ուզում եմ իջնել», Լոս Անջելես, 2002, «Ամերիկահայ տղամարդկանց պերճանքն ու թշվառությունը», Լոս Անջելես, 2004, «Լեգիտիմ կատակներ լրջանալու պահին», Լոս Անջելես, 2012, «Հեքիաթներ Ամերիկայի մասին», Լոս Անջելես, 2017, «Մտորումներ թամբի վրա», Երևան, 2016, «Կնքամայրը», Լոս Անջելես, 2017)»:
Տավուշի մարզային գրադարանի տնօրեն Ա.Ղուկասյանը իր խոսքում կարևորեց Վարդգես Դավթյան գրողի և ընթերցողի կապի անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ ընթերցողը Վարդգես Դավթյանի ստեղծագործությունների միջոցով հայտնվում է Ամերիկայի հայ իրականության մեջ, գիտակցում հայապահպանության և ազգային արժեքների կորստյան վտանգը:
Վարդգես Դավթյանի «Հեքիաթներ Ամերիկայի մասին» աշխատությունը գրականագիտական վերլուծության ենթարկեց ԵՊՀ ԻՄ-ի հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտ Աիդա Սարհատյանը. «Վարդգես Դավթյան արձակագիրը նոր անուն է մեր  գրականության մեջ. նա իր ստեղծագործությունների ժողովածուներով ընթերցողի առաջ նոր գույներով ու բովանդակությամբ է ներկայացնում օվկիանոսից այն կողմ գտնվող մի երկիր, որ շատերի համար երկիր դրախտավայր է, խորհրդանիշն ազատության ու հարստացման, ոմանց համար հուսախաբությամբ  ու հուսալքությամբ, նաև   կարոտաբաղձությամբ լեցուն  օտար մի աշխարհ,  ոմանց համար էլ մայր հայրենիքում ծայր աղքատության մեջ թողած ընտանիքը  ոտքի կանգնեցնելու  միջոց,  սոցիալական ծանրագույն վիճակից դուրս բերող  հույսի ու հավատի ճառագայթ…
Ահա «Հեքիաթներ Ամերիկայի մասին» հոգեբանական ճեպանովելները, որոնք ճանաչողական ու դաստիարակչական արժեք են ներկայացնում… Պայծառ չեն գույները, պատկերներից լույս չի ճառագում… բարին չի հաղթում չարին, անիրական ու հնարովի  դեպքեր ու դեմքեր  չկան: Հերոսներին  կյանքը նետել է  Ամերիկա, ու  թեև հիվանդ ու միայնակ, բայց  ապրում են  նրանք լավ ապրելու հեռանկարով՝  կարոտ մարդկային սիրո ու ջերմության…»:
«Մտորումներ թամբի վրա» աշխատությանն անդրադարձավ ԵՊՀ ԻՄ-ի հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտ Ալիսա Հասանյանը՝ իր խոսքում շեշտելով. «Ինձ համար շատ հետաքրքիր է ճեպանովելի ժանրը: Հեղինակն իր ապրածը, զգացածը, տարիների նստվածքը հետաքրքիր կերպով վերարտադրել է իր փոքրիկ ակնարկ-զրույցներում, որոնք ավանդականի, գեղեցիկի, մարդկային նուրբ արդյունքների ինքնատիպ հյուսվածք են: Ակնառու է այն ուժեղ հոգեվերլուծությունը, որով նա բացահայտում է իր հերոսներին, նրանց ներաշխարհը: Հեղինակի հոգում յուրովի են բեկվում մեր ժամանակների հասարակական-քաղաքական իրողությունները, որոնք գեղարվեստական վերարտադրությամբ յուրօրինակ ակնարկներն են: Օրերի և տարածության հեռվից նա հոգով իր բնաշխարհի հետ է ու պահպանում  է հոգու մեջ եղած հայկականն ու ավանդականը: Լավ է, որ «Երկիր դրախտավայր»-ի բնակչին «Ապակե գազանանոցը» չի կլանել… Ասում են՝ հիշողությունը սրտի երգ է, որի ձայնը չի լսվում. երգում ես ինքդ քեզ համար. Դավթյանի գրքերում լսում ես այդ երգը…»:
Վերջին՝ «Կնքամայրը» գրքին անդրադարձավ Տավուշի մարզային գրադարանի աշխատակից, ԵՊՀ ԻՄ-ի շրջանավարտ Լիանա Բազինյանը:

On April 15th, 2019, YSU Ijevan Branch Library hosted the presentation of the books published by the Armenian-American writer Vardges Davtyan, at the initiative of Tavush regional and YSU Ijevan Branch libraries.
The event was attended by the members of Tavush Regional Library, members of the administrative and professorial staff of Ijevan Branch of Yerevan State University, students and guests.
Vladimir Poghosyan, Head of YSU Ijevan Branch Library, made an opening speech, particularly mentioning “Today, we’ll try to touch upon the writer, publicist, psychiatrist Vardges Davtyan’s literary merit. Vardges Davtyan, as a doctor, a psychiatrist, made an attempt to give artistic figure to his professional views and hand over to the paper. Writer Vardges Davtyan has published books since 1988 (“Andranik Mehrabyan, Yerevan, 1988,”Psychiatrist Invites to an Interview”, Yerevan, 1992,”The Intellectual and Neurosis “, Yerevan, 1994,” Why Anush Was Distorted “, Yerevan, 1994, etc.). Vardges Davtyan’s works of American stage worth mentioning are: “Stop The World, I Want quit”, Los Angeles, 2002, “Desire and Despair of Armenian-Americans“, “Legitimate jokes at the moment of seriousness”, Los Angeles, 2012 , “Fairy Tales about America”, Los Angeles, 2017, “Reflections on the Saddle”, Yerevan, 2016, “Godmother“, Los Angeles, 2017).
Director of Tavush Regional Library A. Ghukasyan highlighted in her speech the necessity of the connection between Vardges Davtyan and the reader, noting that owing to Vardges Davtyan’s works the reader appears in the American Armenian reality, become conscious of the loss of national identity and national values.
Aida Sarhatyan, Associate Professor of the Department of Armenian Language and Literature of YSUIB, made a literary analysis of Vardges Davtyan’s “Fairy Tales about America”. “Vardges Davtyan is a new name in our literature: he presents the reader a collection of his works in new colors and introduces a country beyond the ocean, for some people a country of paradise, a symbol of freedom and enrichment, for some a country of despair and discouragement, and for some, a world full of faith, to help a family left behind in poverty, a ray of hope and faith out of the heavy social conditions…
“Here are “Fairy-tales about America” psychological novels that have cognitive and educational values … There are no bright colors, the light does not illuminate the images … The Good does not win over the Evil, there are no unreal and imaginary cases and figures. The heroes somehow appear in America, and though they are ill and alone, but live with the hope, longing for human love and affection … “
Alisa Hasanyan, Associate Professor of the Department of Armenian Language and Literature of YSUIB, touched upon the novel “Reflections on the Saddle”. “The genre for me is very interesting. The author has written his experiences, feelings, and years of excitement excitingly in his narrative hints. The author owing to strong psychoanalysis reveals his heroes, their inner world. The social-political realities of our time are being revolted in the spirit of the author, which are unique hints of artistic reproduction. Regardless the distance from the motherland, the author preserves the Armenian spirit and the traditional in his soul.
At the end of the event, Liana Bazinyan, YSUIB graduate, worker of Tavush regional library, made the literary analysis of “Godmother” book.