«Արցախի երիտասարդ գիտնականների և մասնագետների միավորում» (ԱԵԳՄՄ) հասարակական կազմակերպությունը Երևանի պետական համալսարանի և Ստեփանակերտի Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանի հետ համատեղ 2019 թվականի սեպտեմբերի 12-15-ն Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտում կազմակերպում է «Հայոց պետականության անցյալը, ներկան ուապագան» միջազգային երիտասարդական 4-րդ գիտաժողովը:
Գիտաժողովին կարող են մասնակցել Արցախի, Հայաստանի և արտասահմանյան բուհերի ու գիտահետազոտական կենտրոնների ասպիրանտները/հայցորդները, երիտասարդ գիտնականներն ու մասնագետները (մասնակիցը պետք է լինի մինչև 35 տարեկան, բացառությամբ Կազմակերպության կողմից հրավիրյալ գիտնականների):
Գիտաժողովի ոլորտներն են՝
- իրավագիտություն,
- քաղաքագիտություն,
- միջազգային հարաբերություններ,
- պատմություն,
- տնտեսագիտություն,
- սոցիոլոգիա,
- մանկավարժություն,
- հոգեբանություն,
- բանասիրություն և այլն:
Գիտաժողովի շրջանակներում քննարկվելիք թեմաներն են`
- Պետականության ամրապնդման տեսական և գործնական հիմնահարցերը,
- Հայաստան – Արցախ – Սփյուռք փոխհարաբերությունները և համահայկական հիմնախնդիրները,
- Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների սոցիալ-տնտեսական զարգացման արդի մարտահրավերները,
- Արցախի Հանրապետության ինքնորոշման, կազմավորման և միջազգային ճանաչման հիմնահարցերը,
- Ղարաբաղյան հակամարտության ծագումը և կարգավորման գործընթացը,
- Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը և Թուրքիայի իրավական պատասխանատվությունը,
- Հետխորհրդային տարածաշրջանի ճանաչված և չճանաչված երկրների հասարակական-քաղաքական զարգացումներն ու հիմնախնդիրները,
- Սահմանադրականության հաստատման հիմնախնդիրները ճանաչված և չճանաչված պետություններում,
- Հայ մեծերի ժառանգության մերօրյա ընկալումը և իմաստավորումը:
Հոդվածը պետք է համապատասխանի նշված թեմաներից որևէ մեկին:
Գիտաժողովի լավագույն աշխատանքները տպագրվելու են ՀՀ ԲՈԿ–ի ընդունելի հանդեսների ցանկումընդգրկված «Գիտական Արցախ» պարբերականում:
Մասնակցության համար անհրաժեշտ է մինչև 2019թ. հուլիսի 31-ը լրացնել մասնակցության հայտը և ուղարկել armstatehoodconf@gmail.com էլեկտրոնային փոստին: Հայտի հետ միաժամանակ պարտադիրպետք է ուղարկել նաև`
- գիտական հոդվածը,
- գիտական ղեկավարի կարծիքը կամ համապատասխան ամբիոնի երաշխավորագիրը (միայն գիտական աստիճան չունեցողների համար` սկանավորված տարբերակով):
Գիտաժողովի աշխատանքային լեզուներն են՝ հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն:
Գիտաժողովի աջակիցներն են` ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը, «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ն և «Վալլեքս գարդեն հոթել» ՓԲԸ-ն:
Գիտաժողովի տեղեկատվական գործընկերներն են` Արցախի հանրային հեռուստատեսությունը, Հայկական տեղեկատվական կենտրոնը, «Наша среда» online և «Արցախպրես» լրատվական գործակալությունները և «Ազատ Արցախ» հանրապետական թերթը:
Աշխատանքներին ներկայացվող տեխնիկական պահանջներն են.
Համակարգչային շարվածքը՝ MS Word 2003-2010 ծրագիր:
Էջի ֆորմատը՝ B5 (176*250 մմ), լուսանցքները բոլոր կողմերից` 20 մմ:
Ծավալը՝ 7-20 էջ` ներառյալ ամփոփագրերը:
Տեքստի տառատեսակը՝ հայերեն՝ Arian AMU (տառատեսակը կարող եք բեռնել այստեղից), ռուսերեն և անգլերեն՝ Times New Roman:
Հոդվածի ներկայացման լեզուն՝ հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն:
Առաջին էջի վերին տողում (մեջտեղում) 13 pt տառաչափով, գլխատառերով, թավ (Bold) գրվում է հոդվածի վերնագիրը:
Մեկ տող բաց թողնելով տողի մեջտեղում 12 pt տառաչափով, գլխատառերով, թավ (Bold) տրվում են հեղինակ(ներ)ի Անուն Ազգանուն(ներ)ը:
Մեկ տող ներքև տողի մեջտեղում 12 pt տառաչափով, շեղատառ (Italic) տրվում է աշխատավայրը, բուհը կամ գիտահետազոտական կենտրոնը, ֆակուլտետը, գիտական աստիճանը, կոչումը, քաղաքը և երկիրը: Մեկ տող ներքև տողի մեջտեղում 12 pt տառաչափով տրվում է հեղինակի էլեկտրոնային փոստի հասցեն:
Մեկ տող բաց թողնելով 12 pt տառաչափով, շեղատառ (Italic), թավ (Bold) ներկայացվում է հոդվածի ամփոփագիրը (аннотация, abstract), որտեղ 120-170 բառի սահմաններում պետք է արտացոլվեն հետազոտության նպատակները, խնդիրները, մեթոդները, ինչպես նաև հեղինակի հիմնական եզրահանգումները:
Ամփոփագիրը պետք է իրենից ներկայացնի ինքնուրույն տեքստ, որը կնկարագրի հետազոտության հիմնական արդյունքներն առանց հոդվածն ընթերցելու:
Ամփոփագրում պետք չէ բառացիորեն կրկնել հոդվածի նախադասությունները:
Մեկ տող բաց թողնելով անհրաժեշտ է գրել «Բանալի բառեր» և նշել 7-10 բանալի բառեր:
Մեկ տող բաց թողնելով անհրաժեշտ է ներկայացնել աշխատանքի հիմնական տեքստը, որի տառաչափը 12 pt է, տողերի հեռավորությունը՝ 1:
Տեքստը պետք է հավասարեցված լինի երկու կողմերից (Alignment: Justify): Պարբերությունները սկսել 1 սմ խորքից՝ TAB-ի կիրառմամբ:
Աղյուսակները պետք է համարակալվեն և ունենան վերնագրեր:
Դիագրամները, սխեմաները, գծագրերը և լուսանկարները պետք է լինեն հստակ, տպագրության համար պիտանի:
Հոդվածի լեզվից տարբերվող մյուս 2 լեզուներով ամփոփագրերը պարտադիր են, որոնք պետք է լինեն հոդվածի սկզբնական մասի (վերնագրից մինչև բանալի բառերը ներառյալ) թարգմանությունը և տրվում են հիմնական տեքստից հետո:
Հղումները պարտադիր են. տրվում են տողատակում, աճման կարգով՝ 10 pt տառաչափով, տողերի հեռավորությունը՝ 1:
Հղման տեքստը պետք է հավասարեցված լինի երկու կողմից (Alignment: Justify):
Պարբերություններն սկսել 1 սմ խորքից՝ TAB-ի կիրառմամբ: Հղման մեջ պետք է ներկայացված լինեն օգտագործված աշխատանքի հեղինակի ազգանունը և անվան առաջին տառը (Bold), այնուհետև աշխատանքի վերնագիրը, հատորը, հրատարակության վայրը, տարեթիվը և էջը:
Անցնելով այս հղմամբ` կարող եք ծանոթանալ հոդվածի ձևավորման օրինակին:
Նշված չափորոշիչներին չհամապատասխանող հոդվածները չեն քննարկվելու:
Երևան-Ստեփանակերտ-Երևան ուղևորափոխադրումը կազմակերպվելու է ԱՆՎՃԱՐ: Կեցության և սննդի ծախսերը հոգում են մասնակիցները կամ գործուղող կազմակերպությունը:
Գիտաժողովի տեղեկատվական նամակ, ք.Ստեփանակերտ, 12-15.09.2019թ.
Գիտաժողովի կազմկոմիտեի նախագահ՝ «Արցախի երիտասարդ գիտնականների և մասնագետների միավորում» ՀԿ հիմնադիր նախագահ, Արցախի պետական և Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանների դասախոս, ի.գ.թ., դոցենտ Ավետիք Համլետի Հարությունյան:

By the initiative of the Union of Young Scientists and Specialists of Artsakh and with the support of the Ministry of Sport and Youth Affairs of the Republic of Armenia and Mesrop Mashtots University the forth international youth conference «The past, present and future of Armenian Statehood» will be organized in Stepanakert on 12-15 September, 2019. The conference is open for PhD students, young scientists and professionals (between the ages of 18-35 years old, except for the scientists invited by the Organization) from various higher educational institutions and scientific-research centers of Armenia, Artsakh and abroad.
The spheres of the papers: social sciences such as Legal Studies, Political Science, International Relations, History, Psychology, Journalism and Economics are welcomed.
To participate please fill in the application form and send it to armstatehoodconf@gmail.com together with your paper, scanned version of your academic supervisor’s agreement or a recommendation from a relevant chair (only for those not holding PhD degree) by 31 July, 2019.
The working languages of the conference are Armenian, Russian and English.
The research paper should correspond to the title of the conference.
The best papers will get published in the collection of separate issues according to the criteria of RA HQC.
The requirements for paper submission are as follows: the paper should be between 4-7 pages in Word 97-2003, formatting – A5 (148*210 mm), margins from all sides-18mm. They should be written in Times New Roman for English and Russian and Arial AMU for Armenian (the font can be downloaded from here).
On the top line of the first page include article heading capitalized and centralized: font -11pt, bold. A line below to the right write the name (names) and surname (surnames) of the author (authors): font -10pt. A line below to the right writes the higher educational institution or scientific center, faculty, the status (a bachelor degree, a magistracy, postgraduate study): font- 9pt, italics). A line below include e-mail address of the author: font 9pt. From the next line include the academic degree, rank, name and surname of the research supervisor: font 9pt, italics. Then one line below include main text: font- 10pt, line spacing-1. The text has to be justified on both sides (Alignment: Justify). Begin the paragraph with 1 cm using the TAB.
References are obligatory: insert references at the bottom font 8 pt, line spacing- 1. The text of the reference has to be justified on both sides (Alignment: Justify). The surname and the first letter of the name of the author of the used work (Bold letters), and then the name of work, the place of the edition, year, the page of the used information have to be presented.
Summaries in Armenian, Russian and English are obligatory. Include article heading one line below of the main text in the center of the line with capital letters, font 10pt and bold (Bold). A line below the name (names) and surname (surnames) of the author (authors) are written in the center font 10pt. One line below write “keywords” and give 4-6 keywords. One line below submit the short summary of the thesis with about 60-80 words (the main points, essence, aim, tasks, results).
Surfing this reference you can get acquainted with the example of report formation.
Articles inappropriate to above-mentioned requirements will not be considered.
Hаrutyunyan Avetik Hamlet,
Chairman of the organizing committee of the conference,
The founder and chairman of the Union of Young Scientists and Specialists of Artsakh, PhD in Legal Studies, Associate Professor, Lecturer at the Department of Legal Studies in Artsakh State University and the University of ”Mesrop Mashtots”.