2018թ. դեկտեմբերի 15-ին «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ Գիտական խորհրդի նիստ՝ Ա. Վ. Ցուցուլյանի նախագահությամբ:
Գիտխորհրդի նիստում քննարկվեցին օրակարգով նախատեսված հետևյալ հարցերը.
- ԵՊՀ ԻՄ-ի՝ 2017-2018 ուսումնական տարվա գործունեության վերաբերյալ
տնօրենի հաշվետվությունը (զեկուցող՝ Ա. Ցուցուլյան): - Հաղորդում 2018 թ.-ի բակալավրի ընդունելության արդյունքների մասին (զեկուցող՝ Ա. Դավթյան):
- ԵՊՀ ԻՄ-ի պրակտիկանտ-ուսանողների վերաբերյալ արտաքին շահակիցների կարծիքի ուսումնասիրության արդյունքների (2017-2018 ուստարի) մասին (զեկուցող՝ Մ. Ճաղարյան):
- Ընթացիկ հարցեր.
4.1. ԵՊՀ ԻՄ-ի հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտ, բ.գ.թ. Հ. Վանյանի դոցենտի գիտական կոչում ստանալու համար սահմանված գործընթացին մասնակցելու հարցը (զեկուցող՝ Մ. Աթոյան):
4.2. ԵՊՀ ԻՄ-ի հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտ, բ.գ.թ. Ա. Սարհատյանի դոցենտի գիտական կոչում ստանալու համար սահմանված գործընթացին մասնակցելու հարցը (զեկուցող՝ Մ. Աթոյան):
4.3. ԵՊՀ ԻՄ-ի հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտ, բ.գ.թ. Լ. Թումանյանի դոցենտի գիտական կոչում ստանալու համար սահմանված գործընթացին մասնակցելու հարցը (զեկուցող՝ Մ. Աթոյան):
4.4. ԵՊՀ ԻՄ-ի հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտ, բ.գ.թ. Կ. Պողոսյանի դոցենտի գիտական կոչում ստանալու համար սահմանված գործընթացին մասնակցելու հարցը (զեկուցող՝ Մ. Աթոյան):
4.5. ԵՊՀ ԻՄ-ի ընդհանուր տնտեսագիտության ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ. Գ. Ավետիսյանի դոցենտի գիտական կոչում ստանալու համար սահմանված գործընթացին մասնակցելու հարցը (զեկուցող՝ Մ. Աթոյան):
4.6. ԵՊՀ ԻՄ-ի կառուցվածքային փոփոխությունների մասին (զեկուցող՝ Ա. Ցուցուլյան):
Գիտական խորհրդի նիստում հավանություն տրվեց ԵՊՀ ԻՄ-ի՝ 2017-2018 ուսումնական տարվա գործունեության վերաբերյալ տնօրենի հաշվետվությանը, և ԵՊՀ ԻՄ-ի՝ 2017-18 ուստարվա գործունեությունը գնահատվեց բավարար:
Մասնաճյուղի՝ 2018 թ.-ի բակալավրի ընդունելության արդյունքները և ԵՊՀ ԻՄ-ի պրակտիկանտ-ուսանողների վերաբերյալ արտաքին շահակիցների կարծիքի ուսումնասիրության արդյունքները (2017-2018 ուստարի) ընդունվեցին ի գիտություն:
Հաշվի առնելով, որ ԵՊՀ ԻՄ-ի հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտներ, բանասիրական գիտությունների թեկնածուներ Հ. Վանյանի, Ա. Սարհատյանի, Լ. Թումանյանի, Կ. Պողոսյանի և ԵՊՀ ԻՄ-ի ընդհանուր տնտեսագիտության ամբիոնի դոցենտ, տնտեսագիտական գիտությունների թեկնածու Գ. Ավետիսյանի գիտամանկավարժական գործունեության տվյալները լիովին համապատասխանում են ՀՀ կառավարության 2001 թ. հուլիսի 9-ի «Հայաստանի Հանրապետությունում գիտամանկավարժական կադրերին պրոֆեսորի և դոցենտի գիտական կոչումներ շնորհելու մասին» N 615 որոշման 2-րդ՝ «Դոցենտի գիտական կոչում շնորհելը» բաժնի բ. ենթակետի, ինչպես նաև այդ հարցում նորմատիվային այլ փաստաթղթերի պահանջներին, ղեկավարվելով Երևանի պետական համալսարանի Իջևանի մասնաճյուղի կանոնադրության 21-րդ կետի 16-րդ ենթակետով և Երևանի պետական համալսարանի Իջևանի մասնաճյուղի գիտական խորհրդի կանոնակարգի 4-րդ կետի 16-րդ ենթակետով՝ Երևանի պետական համալսարանի Իջևանի մասնաճյուղի գիտական խորհուրդը որոշեց.
- Երաշխավորել ԵՊՀ ԻՄ-ի հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտներ, բանասիրական գիտությունների թեկնածուներ Հ. Վանյանին, Ա. Սարհատյանին, Լ. Թումանյանին, Կ. Պողոսյանին և ԵՊՀ ԻՄ-ի ընդհանուր տնտեսագիտության ամբիոնի դոցենտ, տնտեսագիտական գիտությունների թեկնածու Գ. Ավետիսյանին՝ դոցենտի գիտական աստիճան ստանալու համար:
- Միջնորդել ԵՊՀ գիտական խորհրդին՝ ԵՊՀ ԻՄ-ի հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտներ, բանասիրական գիտությունների թեկնածուներ Հ. Վանյանին, Ա. Սարհատյանին, Լ. Թումանյանին, Կ. Պողոսյանին և ԵՊՀ ԻՄ-ի ընդհանուր տնտեսագիտության ամբիոնի դոցենտ, տնտեսագիտական գիտությունների թեկնածու Գ. Ավետիսյանին շնորհել դոցենտի գիտական կոչում և համապատասխան առաջարկով դիմել ՀՀ ԲՈԿ:
Գիտական խորհրդի նիստում որոշվեց ԵՊՀ ԻՄ-ի կառուցվածքային փոփոխությունների նախագիծը ներկայացնել ԵՊՀ-ի ռեկտոր Ա. Հ. Սիմոնյանի հաստատմանը:

On December 15th, 2018, Academic Council Session was held at Ijevan branch of “Yerevan State University” Foundation headed by A. V. Tsutsulyan.
- Director’s report on YSUIB annual activities of 2017-2018 academic year (reporter: A. Tsutsulyan)
- Report on the results of Bachelor’s Admission of 2018 (Reporter: A. Davtyan)
- Report on the results of the survey of external stakeholders’ opinion on YSUIB interns (2017-2018)
(reporter: M.Chagharyan)
- Current Issues
- The issue of H. Vanyan’s participation,(PhD,lecturer of Armenian Language and Literature Department),in Associate Professor title awarding process.(Reporter, M. Atoyan).
- The issue of A. Sarhatyan’s participation,(PhD,lecturer of Armenian Language and Literature Department), in Associate Professor title awarding process.(Reporter, M. Atoyan).
- The issue of K. Poghosyan’s participation, (PhD, lecturer of Armenian Language and Literature Department),in Associate Professor title awarding process.(Reporter, M. Atoyan).
- The issue of G. Avetisyan’s participation, (PhD, lecturer of General Economics),in Associate Professor title awarding process.(Reporter, M. Atoyan).
- Report on YSUIB structural changes
(reporter: A. Tsutsulyan)
At Academic Council Session, the director’s report on YSUIB activities of 2017-2018 academic year, and the activities of YSUIB of 2017-18, were evaluated as satisfactory.
The results of bachelor’s degree admission of 2018 and the results of the survey of external stakeholders’ opinions on YSUIB interns (2017-2018 academic year) were taken into consideration.
Taking into account that the pedagogical activitites of candidates of philological sciences, H. Vanyan, K. Poghosyan, A. Sarhatyan, L.Tumanyan G. Avetisyan, PhD, lecturer of the Department of General Economics, are fully in line with the Government Decree of 2001, 2nd issue of the Decision N 615 “Awarding the title of associate professor” of the Republic of Armenia” as well as other normative documents on this issue, guided by subparagraph 16 of the point 21 of the regulation of Ijevan Branch of Yerevan State University and by the sub-point 16 of the Academic Council Regulation of Ijevan Branch of Yerevan State University,YSUIB Academic Council decided:
- Ensure for awarding the title of associate professor to the candidates of philological sciences, H. Vanyan, K. Poghosyan, A. Sarhatyan, L.Tumanyan Avetisyan, PhD, lecturer of the Department of General Economics
Apply to YSU Academic Council, for awarding the title of Associate Professor to the Candidates of Philological Sciences H. Vanyan, A. Sarhatyan, L. Tumanyan, K. Poghosyan and Associate Professor of the Department of General Economics of YSUIB, apply to the RA Higher Qualification Commission with appropriate proposal.
At Academic Council Session, it was decided to present YSUIB project of structural changes for YSU Rector A. H. Simonyan’s approval.