2019թ. մարտի 15-ին ԵՊՀ ԻՄ-ի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի «ՀԼԳ» մասնագիտության 2-րդ և 3-րդ կուրսերի ուսանողները Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար բ.գ.թ., դոցենտ Վ.Ավագյանի գլխավորությամբ այցելեցին Ազատամուտ համայնքի մշակույթի տուն:
Այցելության նպատակն էր Ազատամուտում անցկացնել միջոցառում՝ նվիրված նույն համայնքում բնակվող Բալասյանների տոհմի ծագման պատմությանը, նշանավոր դեմքերին` հանձին Գառնիկ Բալասյանի:
Զեկուցումով հանդես եկավ «ՀԼԳ» մասնագիտության 2-րդ կուրսի ուսանողուհի Լիլիթ Բալասյանը, ում զեկուցումը հագեցած էր հետաքրքիր զրույցներով, իրենց տոհմին վերաբերող ուշագրավ տեղեկություններով:
Լիլիթի պապիկը` Գառնիկ Բալասյանը, մասնագիտությամբ եղել է բանասեր, լրագրող, գրել է բանաստեղծություններ, որոնցից մի քանիսը ուսանողներն արտասանեցին միջոցառման ընթացքում:
Ներկայացվեցին նաև երգեր՝ դաշնամուրի նվագակցությամբ:
Հետաքրքիր պատմություններով հանդես եկան Գառնիկ Բալասյանի ընկերներ Աշոտ Մարդանյանը և Ֆեդյա Ղուկասյանը, ովքեր նույնպես մասնագիտությամբ բանասեր են:
Իր տոհմի պատմությունը ներկայացրեց նույն մասնագիտության 3-րդ կուրսի ուսանողուհի Քրիստինե Քոչարյանը:
Միջոցառումը եզրափակեց Ազատամուտի համայնքապետի պաշտոնակատար Վահագն Ալավերդյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով համալսարանականներին նման նախաձեռնության համար, որի շնորհիվ ընդլայնվում է նաև բուհ-համայնք համագործակցությունը:

On March 15th, 2019, the 2nd and 3rd year students of YSUIB Faculty of Humanities of “Armenian language and Literature” Department headed by Associate Professor, PhD, Head of Armenian language and Literature Department V. Avagyan, visited the House of Culture of Azatamut community.
The visit aimed to organize an event dedicated to the history of the Balasyans living in the same community, as well as to prominent figures, particularly Garnik Balasyan.
Lilit Balasyan, 2nd year student of the “Armenian language and Literature specialty delivered a report, which was filled with exciting and remarkable information about their dynasty.
Lilit’s grandfather, Garnik Balasyan, was a philologist, journalist, wrote poems, some of which were performed by students during the event. The students also performed songs accompanied by piano.
Garnik Balasyan’s friends Ashot Mardanyan and Fedya Ghukasyan, who are also philologists, introduced interesting stories.
The third year student of the same specialty, Kristine Kocharyan, presented the story of her dynasty.
At the end of the visit, Acting Mayor of Azatamut Vahagn Alaverdyan conveyed his gratitude to the universitarians for such an initiative, owing to which the university-community cooperation is expanding.