ԵՊՀ ԻՄ-ի պատվիրակության ջերմ ընդունելությունը Ֆրանսիայի Վալանս քաղաքում
2019թ․ մարտի 18-ից մինչև ապրիլի 8-ը ԵՊՀ ԻՄ-ի մի քանի ուսանողներ («ՖԼԳ» մասնագիտության 4-րդ կուրսի ուսանողուհիներ Էմմա Շահնազարյանը, Լուարա Գևորգյանը, Լուսյա Ղալթախչյանը, «ՖԼԳ» 3-րդ կուրսի ուսանողուհի Հրանուշ Դավթյանը և «Սերվիս» 3-րդ կուրսի ուսանողուհի Մարիամ Մելիքսեթյանը) Ֆրանսերեն լեզվի և գրականության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, ասիստենտ Աիդա Մարդանյանի ղեկավարությամբ Ֆրանսիայի Վալանս քաղաքի Մաեստրիս համալսարանում անցնում են վերապատրստման դասընթացներ՝ կատարելագործելու ֆրանսերենի իմացությունը։
Մարտի 18-ին՝ ժամը 11:00-ին, ինքնաթիռը վայրէջք կատարեց Լիոնի Սենտ-էքզյուպերի օդանավակայանում:
ԵՊՀ ԻՄ-ի ներկայացուցիչներին ջերմորեն  դիմավորեցին,  և նրանք ուղևորվեցին դեպի Վալանս:
Նախաճաշին Հայ  մշակութային  ժառանգության  կենտրոնի նախագահ Նուբար  Քեշիշյանի “Rapido” ռեստորանում նրանց դիմավորեցին  հյուրընկալող    ընտանիքները:
Ն.Քեշիշյանը խմբի անդամներին ներկայացրեց այցի ծրագիրը, որից հետո նրանք մեկնեցին հյուրընկալող ընտանիքներ:
Հաջորդ օրը՝ մարտի 19-ին, համալսարանականներին սպասվում էր գեղեցիկ ընդունելություն «Մաեստրիս» բարձրագույն դպրոցում, որտեղ ներկա էին հյուրընկալող ընտանիքները, Ն.Քեշիշյանը, փոխքաղաքապետ Ֆ.Դոման, պրոֆեսորադասախոսական կազմը:
Ելույթ ունեցան և ԵՊՀ ԻՄ-ի ներկայացուցիչներին ողջունեցին Ն.Քեշիշյանն ու բարձրագույն դպրոցի տնօրեն Ֆիլիպ Կարտիեն:
Ապա ելույթ ունեցավ խմբի ղեկավար Ա.Մարդանյանը՝ ողջ թիմին շնորհակալություն հայտնելով այդ գեղեցիկ լեզվաբանական և մշակութային այցը կազմակերպելու համար: Նա պարոն Կարտիեին հանձնեց ԵՊՀ ԻՄ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Վ. Ցուցուլյանի ուղերձը և խորհրդանշական նվերը:
Տիկին Մարդանյանը նաև ներկայացրեց ուսանողների փոխանակության ծրագրի վերաբերյալ նոր առաջարկություններ,  որոնք արժանացան հավանության: Այդ ամենից հետո սկսվեցին դասընթացները, որոնք կտևեն մինչև ապրիլի 8-ը:

From March 18 to April 8, several students of Ijevan Branch of Yerevan State University (the 4th year student of “French Language and Literature” specialty Emma Shahnazaryan, Luara Gevorgyan, Lusya Ghaltakhchyan, “French Language and Literature” 3rd year student Hranush Davtyan and “Service” 3d year student Mariam Meliksetyan), headed by Assistant Professor, PhD, Head of French language and Literature Department Aida Mardanyan take part in trainings to improve their knowledge of French at the Maestris University in Valence, France.
On March 18, at 11:00 , the plane landed at Lyon Saint-Exupery airport.
YSUIB representatives were warmly welcomed and they went to Valence.
Guests were welcomed at the “Rapido” restaurant by Nubar Keshishyan, President of the Armenian Cultural Heritage Center.
N. Keshishyan introduced the group’s members to the program of the visit, after which they left for host families.
On the next day, on March 11th, the university students received a beautiful reception at the Maestris High School, attended by host families, N. Keshishyan, Deputy Mayor F.Domman, faculty members.
Nubar Keshishyan and the director of the High School Philip Cartien welcomed YSUIB representatives.
Then the group leader A.Mardanyan made a speech and conveyed her gratitude to the whole team for organizing this beautiful linguistic and cultural visit. She handed Mr. Cartier the symbolic gift and message by Acting Director of YSUIB A. Tsutsulyan.
Ms. Mardanyan also put forward new proposals for the student exchange program, which was approved. Afterwards, the trainings start, which will last until April 8