Ֆրանկոֆոնիայի ավանում Տավուշի մարզը ներկայացրին ԵՊՀ ԻՄ-ի դեկորատիվ-կիրառական արվեստի և դիզայնի ամբիոնի ասիստենտներ, ՀՀ ՆՄ անդամներ Անուշ և Դոնարա Չիբուխչյանները
2018թ. հոկտեմբերի 9-11-ին Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի շրջանակներում Երևանի Ազատության հրապարակում պաշտոնապես բացված Ֆրանկոֆոնիայի ավանում Տավուշի մարզը ներկայացրին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի կիրառական արվեստի ֆակուլտետի դեկորատիվ-կիրառական արվեստի և դիզայնի ամբիոնի ասիստենտներ, ՀՀ նկարիչների միության անդամներ Անուշ և Դոնարա Չիբուխչյանները՝ իրենց յուրօրինակ աշխատանքներով:
20181009_184458
Ֆրանկոֆոնիայի ավանն իր հարկի տակ էր միավորել միջազգային կազմակերպության անդամ շուրջ 30 պետությունների: Գագաթնաժողովի շրջանակներում բացված Ֆրանկոֆոնիայի ավանում Հայաստանի տաղավարը ներկայացնում էր տասը մարզերի և Արցախի մշակույթը, պատմությունը, բարիքները: Տաղավարը պատրաստվել է Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի, ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության, Արցախի և ՀՀ 10 մարզպետարանների համատեղ ուժերով և աջակցությամբ:
44339262_277476739560723_5704539931498512384_n
Յուրաքանչյուր մարզից տաղավարում ներկայացված էին գրաֆիկական պատկերներ՝ դրանց մասին կարճ և հետաքրքիր տեղեկատվությամբ: Կային նաև տվյալ մարզին բնորոշ, էթնիկ մշակութային ցուցանմուշներ: Արմավիրի մարզից ներկայացված էին չրերը, Տավուշի մարզից՝ էթնիկ պատշգամբներից հատվածներ, Շիրակի մարզից՝ Ավետիք Իսահակյանի օրորոցը, իսկ Արարատի մարզը ներկայացված էր Արարատյան դաշտի բերք ու բարիքներով:
received_423193031545472 Տաղավարում ներկայացված էր նաև գորգագործություն, խաչքարագործություն և այլն: Տավուշի մարզը ներկայացրին ԵՊՀ ԻՄ-ի դեկորատիվ-կիրառական արվեստի և դիզայնի ամբիոնի ասիստենտներ, ՀՀ ՆՄ անդամներ Անուշ և Դոնարա Չիբուխչյանները՝ ասեղնագործ գոտիներով, գլխարկներով, քսակներով և հելունագործ յուրատեսակ ու գունեղ ժանյակներով:
????????????????????????????????????
Վարպետները հյուրերին ներկայացրին հայկական մշակույթն ու ժառանգությունը՝ անցկացնելով ժանեկագործության և մաքոքագործության վարպետաց դասեր: Այցելուները հիացած էին և տպավորված Տավուշի մարզի տաղավարով:

A remarkable display of pavilions for countries of the International Organization of La Francophonie, dubbed as the Francophonie village, officially opened on Liberty Square of downtown Yerevan on October 9-11, 2018.
Anush and Donara Chibukhchyan, YSU IB assistants of the Department of Decorative-Applied Art and Design, members of RA artists’ Union, presented Tavush Region with their works.
The village of La Francophonie has united around members of the international organization of 30 countries.
The Armenian pavilion offers an interesting glimpse into the culture, history, goods of 10 regions of Armenia and Artsakh. The pavilion was prepared by the State Tourism Committee, together with RA Ministry of Territorial Administration and Development, Republic of Artsakh and 10 regional Government Administrations.
Each region presented graphic images with short and interesting information. Ethnic cultural exhibits typical to that region were also presented.
Armavir Region presented dried fruits, Tavush Region, ethnic balconies, Shirak Region, Avetik Isahakyan’s crib, and Ararat Region presented the Ararat Valley’s crops and goods.
The pavilion also featured carpet weaving, cross-crafting and so on.
YSU IB assistants of the Department of Decorative-Applied Art and Design, members of the RA Artists’ Union, Anush and Donara Chibukhchyan presented Tavush Region with embroidered belts, hats, pockets and delicate unique and colorful lace.
The masters presented the Armenian culture and heritage to the guests, conducting master classes in lace-making and weaving. The visitors were delighted and impressed by the pavilion of Tavush Region.