ՇՆՈՐՀԱՎՈ՛Ր ՀՀ ԱՆԿԱԽՈՒԹՅԱՆ 27-ՐԴ ՏԱՐԵԴԱՐՁԸ
2018թ. սեպտեմբերի 21-ին` Հայաստանի Հանրապետության անկախության  27-րդ տարեդարձին, ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի վարչական անձնակազմի ներկայացուցիչները և ուսանողներ՝ տնօրենի պաշտոնակատար Արտակ Ցուցուլյանի գլխավորությամբ, այցելեցին Իջևանի Ազատամարտիկների հրապարակ:
Տավուշի մարզպետարանին հարակից Սահմանադրության հրապարակից Տավուշի մարզի տարբեր ոլորտների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների, զինվորական նվագախմբի, բազում քաղաքացիների ուղեկցությամբ համալսարանականները քայլերթով շարժվեցին դեպի Ազատության հրապարակ:
DSCN3594
Այդտեղ հարգանքի տուրք մատուցեցին, ծաղիկներ ու ծաղկեպսակներ դրեցին Իջևանում գտնվող` Զոհված ազատամարտիկների անունը հավերժացնող հուշարձանին:
Ազատության հրապարակում շնորհավորանքի ու օրհնանքի խոսք ասաց Տավուշի թեմի առաջնորդ Տեր Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանը, հնչեցրեց Տերունական ու Խաղաղության աղոթք:
4
ՀՀ անկախության 27-ամյակին նվիրված միջոցառումների շարքը եզրափակվեց Իջևանի մշակույթի տանը կազմակերպված տոնական միջոցառմամբ և համերգով:
1991թ. սեպտեմբերի 21-ին, ՀՀ Գերագույն խորհրդի՝ 1991 թ. մարտի 1-ի որոշմամբ, Հայաստանի Հանրապետությունում անցկացվեց հանրաքվե հետևյալ հարցադրմամբ՝ «Համաձայն ե՞ք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը լինի անկախ ժողովրդավարական պետություն, ԽՍՀՄ կազմից դուրս»:
Հայ ժողովուրդը միասնաբար (99% ձայների մեծամասնությամբ) «Այո» ասաց անկախությանը: Հայաստանի պատմության մեջ հաստատվեց երրորդ հանրապետության շրջանը. ՀԽՍՀ-ն վերանվանվեց Հայաստանի Հանրապետություն: Որպես հանրապետության դրոշ հաստատվեց եռագույնը, այնուհետև ընդունվեց զինանշանը:
Գերագույն խորհրդի կողմից անկախության հռչակումից հետո տասնյակ պետություններ ճանաչեցին Հայաստանի Հանրապետությունը: Առաջինը Լիտվան էր, որը մինչև անկախության հռչակումը դեռևս 1991 թ. օգոստոսի 14-ին ճանաչել էր Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը, իսկ արդեն հռչակագրի ընդունումից հետո՝ 1991 թվականի ընթացքում, ևս 47 պետություն ճանաչեց Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը:
Ենթադրվում էր, որ անկախությունը նոր հնարավորություններ է բացելու Հայաստանի համար: Որպես Հանրապետություն՝ Հայաստանն արդեն ունակ էր լինելու ստեղծել սեփական դիվանագիտական կապերը տարբեր երկրներում և վարել ակտիվ քաղաքականություն:
Անկախության ձեռքբերումից ի վեր Հայաստանը փորձում է զարգացանել կապերը տարածաշրջանում: Հայաստանն այսօր վարում է սեփական ինտեգրացիոն քաղաքականություն: 2014 թվականին Հայաստանը դարձավ ԵՏՄ անդամ երկիր: Այժմ Հայաստանը փորձում է համագործակցության կապերը խորացնել Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ ու նաև կամուրջ է Իրանի և ԵՏՄ անդամ երկների երկխոսության համար:
Հայաստանի առջև ծառացած կարևորագույն խնդիրներից մեկը շարունակում է մնալ միջազգային ատյաններում Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ու դատապարտմանը հասնելը:
Անկախ Հայաստանի համար օրակարգային խնդիր է նաև հայ-ադրբեջանական սահմանի և ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում լարվածության հարցը, որը պարբերաբար քննարկվում է ՀԱՊԿ-ում, գտնվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ուշադրության կենտրոնում:
Այս տարիների մեծագույն նվաճումն արյան գնով Արցախյան պատերազմում տարած հաղթանակն էր, նորօրյա ապրիլյան հերոսացման ուղին: Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո անկախ Հայաստանը ցույց տվեց, որ ունի հզոր բանակ և անհրաժեշտ զինտեխնիկա՝ ամեն պահի թշնամուն հետ մղելու համար:
Անկախության պատմության մեջ ոչ պակաս կարևոր էր Սահմանադրական բարեփոխումների նախագիծը և կառավարման նախագահական համակարգից անցումը խորհրդրանականի:
Այսօր ամբողջ հայությամբ տոնում ենք մեր ազատ ու անկախ հանրապետության տոնը:
Շնորհավո՛ր տոնդ, մեր 27-ամյա Հայաստան: Թո՛ղ մեր անկախությունը ընդմիշտ լինի, թո՛ղ հայոց պետականությունն է՛լ ավելի ամրապնդվի, մեր պետությունը զորանա ու բարգավաճի, իսկապես դառնա այն երկիրը, որը ողջ հայությունն է երազել:

In 2018, on September 21, on the occasion of 27th anniversary of independence of the Republic of Armenia, representatives of administrative staff and students of YSU Ijevan branch under the supervision of YSU IB Acting Director Artak Cuculyan visited Ijevan Freedom Fighters Square.
The Universitarians, from Constitution Square, near Tavush Administrative Region, marched to Liberty Square, accompanied by high-ranking representatives from different spheres of Tavush Region, military orchestra, many citizens and the university students.
They paid tribute, put flowers and wreaths on the monument in memory of perished freedom fighters in Ijevan.
The Primate of Tavush Diocese, Bagrat Galstanyan, delivered a congratulatory and blessing speech on Liberty Square, voiced the Lord’s and Peace Prayer.
Within the framework of the events dedicated to the 27th anniversary of RA independence, a festive ceremony and a concert were organized in the Ijevan Culture House.
In 1991, on September 21, the Supreme Council of the Republic of Armenia, according to the decision of March 1, held a referendum with the following question: “Do you agree the Republic of Armenia to be an independent democratic state?”.
The absolute majority of the voting-age population said “yes” to independence, agreeing that the country terminate its membership in the USSR.
Based on the historic document, Armenia was proclaimed an independent and sovereign country.
The third republic was established in the history of Armenia. The Armenian SSR was renamed to the Republic of Armenia. The flag was affirmed as a flag of the republic, and then the coat of arms was adopted.
After the declaration of RA independence by the Supreme Council, dozens of countries recognized the Republic of Armenia.
The first was Lithuania, which till the declaration of independence already recognized the independence of the Republic of Armenia on August 14, and then during 1991, after the adoption of the declaration, another 47 states recognized the independence of the Republic of Armenia.
It was supposed that independence would open new opportunities for Armenia.
As a Republic, Armenia would already be able to establish its own diplomatic relations with different countries and conduct active policy.
Armenia has been trying to develop closer ties with foreign countries since independence.
Today Armenia is pursuing its own integration policy.
In 2014, Armenia officially became a member of the Eurasian Economic Union (EEU). Now Armenia is trying to deepen the ties of cooperation with the Islamic Republic of Iran and Armenia hopes to build a bridge between Iran and the EEU.
One of the most important challenges facing Armenia is the recognition and condemnation of the Armenian Genocide in international courts.
The current issue of independent Armenia is the tension between the Armenian-Azerbaijani border and the Karabakh-Azerbaijani opposing forces, which is periodically under discussion in CSTO and is in the center of attention of the OSCE Minsk Group Co-chairs.
The greatest achievement of these years was the victory in the Artsakh war at the price of blood.
After the April four-day war, independent Armenia has shown that it has a powerful army and necessary military equipment to push the enemy at every moment.
In the history of independence, the constitutional reform bill and the transition from Presidential to Parliamentary Governance were of paramount importance.
Today, we, all Armenians, celebrate the Anniversary of our free and independent Republic.
Congratulations on your 27th Anniversary, Armenia. May our independence be forever, let Armenian statehood become stronger, our state be powerful and prosperous, may Armenia become truly the country that the whole Armenians have dreamed of.