Մեկնարկել է երկու և ավելի անչափահաս երեխա ունեցող ուսանողների ուսման վարձավճարների փոխհատուցման ծրագիրը
HEH
Հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2018 թվականի դեկտեմբերի 13-ի որոշումը, Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի և ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության միջև կնքված նվիրաբերության պայմանագրի շրջանակներում սույն թվականի փետրվարի 11-ից մարտի 1-ը հայտարարում է ՀՀ մասնակցությամբ հիմնված բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների անվճար համակարգում չընդգրկված երկու և ավելի անչափահաս երեխա ունեցող առկա ուսուցմամաբ բակալավրի կրթական ծրագրում ընդգրկված ուսանողների ուսման վարձավճարների փոխհատուցման նպատակով փաստաթղթերի ընդունելություն: Փոխհատուցումը կատարվելու է ամբողջությամբ՝ բուհի կողմից փոխհատուցվող գումարի և ուսման վարձավճարի տարբերության չափով: Փոխհատուցումը իրականացվելու է 2018-2019 ուսումնական տարվա համար:
Այսպիսով, ծրագրին կարող են դիմել ՀՀ մասնակցությամբ հիմնված բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների անվճար համակարգում չընդգրկված երկու և ավելի անչափահաս երեխա ունեցող առկա ուսուցմամաբ բակալավրի կրթական ծրագրում ընդգրկված այն ուսանողները, ովքեր 2018-2019թթ. ուստարվա առաջին կիսամյակում սովորել են առկա համակարգում:
Դիմողները պետք է ներկայացնեն հետևյալ փաստաթղթերը՝
1.անձնագրի կամ նույնականացման քարտի բնօրինակը և պատճենը, /բնօրինակը տեղում հետ կվերադարձվի/
2.3×4 չափսի մեկ լուսանկար,
3.ուսանողական տոմսի պատճեն,
4.ստուգման գրքույկի պատճեն՝ հաստատված դեկանի կողմից,
5.տեղեկանք բուհից, որտեղ նշված պետք է լինի ֆակուլտետը, կուրսը, առկա ուսուցմամբ բակալավրի կրթական ծրագրում սովորելու հանգամանքը, ուսման վարձի չափը, ինչպես նաև այն փաստը, որ ուսանողն օգտվում է բուհի կողմից սահմանված զեղչից, թե՝ ոչ, օգտվելու դեպքում պետք է նշված լինի զեղչի չափսը)

Youth Foundation of Armenia compensates tuition fees of full-time BA student-parents having two and more children and studying in state and private universities in the RA.
Thus from February 11 to March 1, based on the Decision of RA Government of 13 December 2018, within the framework of the donation agreement signed between the Youth Foundation of Armenia and the Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia announces the opening of applications for Full-time training BA student-parents tuition fees compensation having two and more children.
The compensation will be fully paid to the extent of the difference between the amount paid by the university and the tuition fee. The compensation will be provided for 2018-2019 academic year.
Thus, those students enrolled in the Full-time Bachelor’s degree program of 2018-2019 academic years, with two or more children, who are not included in the free education system of higher education institutions, can apply for tuition fees compensation.
The Applicants must submit the following documents:
- Original and a copy of identification card/passport, the original will be returned
- 3 × 4 photo
- Copy of Students’ ID Card
- A copy of the academic transcript approved by the dean
- A letter of reference from the university indicating the faculty, course, the fact that you are studying in the Full-time Bachelor’s degree program, the amount of the tuition fee and the fact that the student recieves tuition fee discount from the university or not, discount rate)
- Copies of children’s birth certificates
- Completed application that you can download via following link
Applications should be submitted to the office of Youth Foundation of Armenia, on Monday-Friday, break from 13:00 to 14:00