«Հաջողության բանաձև». հարցազրույց ԵՊՀ ԻՄ-ի շրջանավարտ Վլադիմիր Պողոսյանի հետ
9. Վլադիմիր Պողոսյան 2019թ. ապրիլի 22-ին հարցազրույց ունեցանք ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի՝ 2012թ. շրջանավարտ, ԵՊՀ ԻՄ-ի գրադարանի վարիչ, Հայոց պատմության և հասարակագիտության ամբիոնի դասախոս Վլադիմիր Արմենի Պողոսյանի հետ:
– Ծնվել եմ 1991 թվականին Իջևանում:
– Ապրում եմ սովորական հայկական ընտանիքում: Այնպես է ստացվել, որ հումանիտար ուղղվածություն ընտանիքում միայն ես ունեմ: Հայրս մասնագիտությամբ տեխնիկ-շինարար է, մայրս՝  ճարտարագետ: Քույրերս ևս ԵՊՀ ԻՄ-ի շրջանավարտ են:
– Այս պահին հիշողությամբ անցում կատարեմ մեկ այլ նմանատիպ առաջադրանքի, որ հանձնարարել էր ուսուցիչս 5-րդ դասարանում՝ շարադրություն «Ի՞նչ եմ ցանկանում դառնալ»: Այս հարցին 5-րդ դասարանում պատասխանել էի՝ քաղաքական գործիչ, թեև այդ տարիքում քաղաքականության և երազանքի համամասնության մասին երևի թույլ պատկերացում ունեի: Իսկ պատմության առաջին դասից հետո ինձ համար պարզ էր, որ ինչ էլ դառնամ, ուր էլ գնամ, այս առարկան ինձ ուղեկցելու է, և սկսեցի ֆանատիկորեն հետաքրքրվել պատմությամբ և մեծ, ստվարածավալ տետրերում (որոնք մինչև հիմա պահել եմ) գրում էի այն, ինչ դասագրքում չկար:
– Միջնակարգ կրթությունս ստացել եմ Իջևանի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցում, այնուհետև 2008-2012 թվականներին սովորել եմ ԵՊՀ ԻՄ-ի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետում՝ «Պատմություն» մասնագիտությամբ: Նեղ մասնագիտական կրթությունը շարունակել եմ ԵՊՀ-ի պատմության ֆակուլտետի համաշխարհային պատմության ամբիոնում: Այժմ Համաշխարհային պատմության ամբիոնի հայցորդ եմ և աշխատում եմ «Սառը պատերազմը և գլոբալ հակամարտությունները՝ աֆղանական պատերազմի օրինակով» գիտական թեմայի շրջանակներում:
– Որպես մարդ և քաղաքացի դաստիարակելու համար շնորհակալ եմ ծնողներիս ու շրջապատիս, որպես պատմագետ՝ միանշանակ ԵՊՀ ԻՄ-ի անձնակազմին՝ դասախոսից մինչև գրադարանավար, ովքեր հսկայական դեր ունեն ոչ միայն իմ, այլև յուրաքանչյուր ուսանողի մասնագիտական կարողությունների զարգացման գործում: Ձեռք եմ բերել բազմաթիվ ընկերներ, գաղափարակիրներ և մարդիկ, առանց որոնց իմ առօրյան մի քիչ այլ կերպ կընթանար:
– Աշխատանքային գործունեությունս սկսել եմ 2016 թվականին ԵՊՀ ԻՄ-ում՝ նախ որպես դասախոս, ապա նաև գրադարանի վարիչ: Դասավանդում եմ «Ռուսաստանի պատմություն»՝ մեծ երկրի մեծ պատմությունը:
– Աշխատելով և հիմնական ժամանակս անցկացնելով գրադարանում՝ ես, անկեղծ ասած, շատ չեմ կարդում և մեկ-մեկ երազում եմ բանակային առօրյաս, երբ ազատ ժամանակս հիմնականում ընթերցանությամբ էի անցկացնում: Սիրելի գրքերը շատ են, բայց կշեշտեմ երկուսը՝ Գաբրիել Գարսիա Մարկեսի «Հարյուր տարվա մենություն», Մարիո Պյուզոյի «Կնքահայրը» վեպերը:
– Վերջին կարդացած գիրքը ամերիկաբնակ գրող Վարդգես Դավթյանի «Կնքամայր» գիրքն էր, որտեղ մեկտեղված էր և՛ մշակույթների, և՛ ավանդականի, և՛ համամարդկայինի անտեսանելի բախումը:
– Անսահմանորեն սիրում եմ դասական երաժշտություն՝ հատկապես Շոպենի «Դրախտի մեղեդին», Լեգրանի ստեծագործությունները: Բանակային շրջանում ինձ համար մեկ այլ նշանակություն ստացան խմբերգերը, քայլերգերը, որոնք մեծապես բարձրացնում եմ զորքի մարտական տրամադրությունը: Ազատ ժամանակ լսում եմ նաև փոփ և ջազ երաժշտություն:
Մի քիչ դժվարանում եմ պատասխանել, երևի հիշատակեմ Փիթեր Ջեքսոնի «Մատանիների տիրակալը», Սերգեյ Բոնդարչուկի «Պատերազմ և խաղաղություն» ֆիլմերը:
– Սպորտով, ցավոք, չեմ զբաղվում, բայց հաճույքով հետևում եմ աշխարհի առաջնություններին ու Օլիմպիական խաղերին:
– Սիրում եմ իմ ծննդավայր Իջևանը, սրբազան է Հայաստանի յուրաքանչյուր անկյուն, հիացած եմ Արցախի գեղատեսիլ բնությամբ ու արցախցու աննկուն խիզախութամբ ու կամքով: Արտերկրում կցանկանամ լինել միայն որպես զբոսաշրջիկ և ցանկություն ունեմ շրջագայել Եվրոպայում:
– Խոնարհվում եմ սկզբունքային անհատների առջև, գնահատում եմ արդարամտությունը, ազնվությունը և պարզությունը:
– «Այն, ինչ չի սպանում, դարձնում է ավելի ուժեղ» և այնպես ապրել, որ հետդարձին խանգարող հանգամանքներ չթողնես:
– Երբեքը հարաբերական հասկացություն է, այսօրվա երբեքը վաղը հնարավոր է:
– Նախ ինձնից, հետո մնացյալից:
– Ափսոսում եմ չարածի և վատնած ժամանակի համար, որը ճիշտ չեմ գնահատել ու օգտագործել:
– Երևի հաստատակամությունս, իրավիճակը միշտ ոչ միանշանակ գնահատելը:
– Ընտանիքս և ընկերներս են իմ ամենամեծ ձեռքբերումը: Կարծում եմ՝ դեռ կյանքը հնարավորություն կտա ունենալու բազմաթիվ ձեռքբերումներ:
– Ձգտումը և նվիրվածությունը քո մասնագիտությանն ու գործին, անհնար ոչինչ չկա, հազարամղոն ճանապարհորդություններն սկսվում են մեկ հատիկ քայլից:
– «Ես հրեշտակ չեմ եղել, բայց որքան կարողացել եմ, ձգտել եմ մարդ լինել: Փորձի՛ր նաև դու». չապլինյան այս ուղերձը յուրաքանչյուր քայլիս ուղեկցում է ինձ: Լինել մարդ և հումանիտար այդ առաքելությամբ փոխել շրջապատը ամեն մեկիս պարտքն է: Հասարակության երջանկությունը կախված է յուրաքանչյուր երջանիկ քաղաքացուց:
– Ուսանողներին խորհուրդ կտամ, որ նախ սիրեն իրենց հայրենիքը, իրենց շրջապատը, ինչու չէ նաև իրենց համալսարանը: «Վարվի՛ր այնպես, որ կարողանաս ասել ամեն մեկին՝ վարվի՛ր ինձ պես: Եղի՛ր նպատակասլաց, քանզի նյութապաշտը դառնում է մարդ-մեքենա, կոկորդ  և ստամոքս միայն: Իսկ նմանը և՛ ապրում է, և՛ չի ապրում: Եղի՛ր ընդունակ ինքնանորոգումի ճամփով սատար հանդիսանալու բարոյական վերանորոգումին՝ խորապես գիտակցելով, թե միակ մարդը, որին կարող ես բարձրացնել, դա ինքդ ես: Սկսի՛ր քեզնից…». նժդեհյան այս պատգամը թո՛ղ ուղեկից լինի յուրաքանչյուրիս:

“FORMULA FOR SUCCESS” INTERVIEW WITH YSUIB GRADUATE VLADIMIR POGHOSYAN
On April 22th, 2019, we had an interview with YSU Ijevan Branch graduate of 2012 academic year, Head of YSUIB Library, lecturer of the Armenian History and Social Studies Department Vladimir A. Poghosyan.
– I was born in 1991, in Ijevan.
– I live in an ordinary Armenian family. My father is a technician-builder, my mother, an engineer.  My sisters are also YSUIB graduates.
– I still remember a similar task given by my teacher in the 5th grade to write  an essay on “What do I want to become?”  In response to this question in the fifth grade, I said that i would like to become a politician, though at that age I had little idea of politics and dreams.  After the first lesson of history, it was clear to me that wherever I went, this subject would accompany me and I began to fanatically be absorbed in history and wrote down everything you could not find in textbooks (some I kept up until now).
– I received my secondary education at  # 1 Secondary School of Ijevan, then from 2008-2012, I studied at the Faculty of Humanities of Ijevan Branch of Yerevan State University, “History” specialty.  I continued my studies in the Department of World History at YSU Faculty of History.  Currently I am a Candidate of World History and I work in the framework of the research paper on “Cold War and Global Conflicts as an example of the Afghan War”.
– I am grateful to my parents and my friends for bringing me up as a human being and a citizen, and I  am grateful to YSU Ijevan Branch for bringing me up as a specialist. Indeed starting from each lecturer to the librarian, YSUIB plays an indispensable role not only in my own but also in the development of each student’s professional abilities. YSU Ijevan Branch gives me many friends, ideologists and people, without whom my daily routine would be a little different.
– I started my career at YSU Ijevan Branch, since 2016, first as a lecturer, then as Head of the Library.  I teach “History of Russia”, the history of a great country.
What is your favorite book?
-As I spend most of my time in the library, I, frankly speaking, do not manage to read much and sometimes I dream of a daily routine of my army, where I spend most of my time on reading.  I have many favorite books, but I will mention two of them – Gabriel Garcia Marquez’s “Hundred Years of Solitude”, Mario Puzo’s “The Godfather” novels.
– The last book I read was a book by American-born writer Vardges Davtyan “Godmother” where you can see the clash of cultures, traditions and the universal.
– I am fond of classic music, especially the “The melody of paradise” by Chopin, Michel Legrand. In the army, I got a different meaning for the chorus, the stages, which greatly increased the combat mood of the army. When I have a leisure time I also hear pop and jazz music.
– It’s a little bit difficult to answer, perhaps I would mention Peter Jackson’s “Lord of the Rings”, Sergei Bondarchuk’s “War and Peace”.
– Unfortunately, I’m not engaged in sports, but I enjoy watching the World Championships and Olympic Games.
– I love my birthplace Ijevan, each corner of Armenia is sacred for me, I am fascinated by the picturesque nature of Artsakh and the courage and will of the Artsakh people.  I want to be abroad only as a tourist and I have a desire to travel in Europe.
– I respect ambitious and principled individuals, I value justice, honesty and simplicity.
– “What does not kill you, makes you stronger”, and live in such a way that you would not be ashamed.
– Never is a relative concept. So everything may happen tomorrow.
– First and foremost, I am afraid of me, than others.
– I’m sorry for the things I have not done, that I did not really appreciate time and use it more effectively.
– Perhaps my persistence, evaluating the situation relevantly.
-My family and friends are my greatest achievement.  I reckon life still will give me manifold opportunities of new achievements.
– Ambition and devotion to your profession and undoubtedly hard work, there is nothing impossible; “ A journey of a thousand miles begins with a single step”.
-“We all want to help one another. Human beings are like that. We want to live by each others’ happiness, not by each other’s misery. We don’t want to hate and despise one another. In this world, there’s room for everyone and the good earth is rich and can provide for everyone”.
Firstly, I would advise the students to love their homeland, their surroundings, why not even their university.  “Act such a way so that you can set an example for others.  Be purposeful, for the materialist becomes a man-machine, throat and stomach only.  Being able to maintain a moral reparation, deeply realizing that the only person whom you can raise is yourself. So start with you … ”  Let this message of Garegin Nzhdeh accompany each of us.