2018թ. հոկտեմբերի 18-ին Իջևանի թիվ 5 հիմնական դպրոցում կայացավ «Սպորտը հանուն հավասար հնարավորությունների» խորագիրը կրող շախմատի համադպրոցական մրցաշարը, որը կազմակերպվել էր «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի Իջևանի մասնաճյուղի Այգեհովիտի կամավորական խմբի և «Հույսի կամուրջ» հասարակական կազմակերպության Իջևանի երեխայի զարգացման և սոցիալական աջակցության կենտրոնի կողմից:
Շախմատի համադպրոցական մրցաշարին մասնաճյուղից ներկա էին բուհի վարչական անձնակազմի ներկայացուցիչներ՝ տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Վ. Ցուցուլյանի գլխավորությամբ, կամավորական խմբի անդամներ:
Մրցաշարին մասնակցում էին Իջևանի առաջին, երրորդ, չորրորդ, հինգերորդ հիմնական, ինչպես նաև Այգեհովիտի, Ազատամուտի, Գետահովիտի, Գանձաքարի, Լուսաձորի միջնակարգ դպրոցների երկուական սան՝ տասից տասներեք տարեկանների տարիքային խմբից:
Շախմատի մրցաշարի նպատակն էր ապահովել համընդհանուր ներառումը՝ սերմանելով հավասարը հավասարի հետ միասին ապրելու, միասին սովորելու ուղեցուցային գաղափարը, նորովի զարկ տալ երեխաների մտքի զարգացմանը:

On October 18 of 2018, at the school # 5 of Ijevan, a chess school competition entitled “Sport for Equal Opportunities” was held, organized by the Aygehovit volunteer group of the Ijevan branch of Yerevan State University Foundation and “Bridge of hope” NGO Child Development and Social Support Center.
Representatives of the administrative staff of the university, Acting Director A. V. Cuculyan were present at the chess school competition.
The participants of the competition were the first, third, fourth and fifth schools of Ijevan, as well as two pupils from Aygehovit, Azatamut, Getahovit, Gandzakar, Lusadzor secondary schools, from ten to thirteen years old age group.
The aim of the chess competition was to provide universal integration, put forward a guiding principle of equality: living together, learning together, to give a new stimulus to the development of children’s minds.
At the end of the competition, the students received letters of appreciation and encouraging gifts (books).