«Հայ-ֆրանսիական բարեկամություն և փոխանակում» կազմակերպության անդամները մասնաճյուղում հանդես եկան ակնարկային դասախոսությամբ
DSCN8533
2019թ. մայիսի 22-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ «Հայ-ֆրանսիական բարեկամություն և փոխանակում» կազմակերպության անդամների՝ Ջոս Միլինեղի,  Ֆիլիպ Դրոմզենի, Լորանս Դրոմզենի հետ հանդիպում, որը նախաձեռնել էր Ֆրանսերեն լեզվի և գրականության ամբիոնը:
Հանդիպման նպատակն էր Ֆրանսիայում վերջերս տեղի ունեցած իրադարձությունների (Փարիզի Աստվածամոր տաճարի հրդեհի համաշխարհային արձագանքների, Ֆրանսիայում դեղին ժիլետավորների ցույցերի և այլնի) մասին ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողների համար ակնարկային դասախոսություն կարդալը:
Ներկա էին Տավուշի մարզպետի խորհրդական Նվարդ Անդրեասյանը, Ֆրանսերեն լեզվի և գրականության ամբիոնի դասախոսները, համապատասխան մասնագիտության ուսանողներ:
Նախ Ֆրանսերեն լեզվի և գրականության ամբիոնի վարիչ Աիդա Մարդանյանը հանդիպման մասնակիցներին ներկայացրեց հյուրերին, ովքեր ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ էին ժամանել «Ֆրանսերեն լեզու և գրականություն» մասնագիտության ուսանողների հետ հաղորդակցվելու, տվյալ մասնագիտության վճարովի ուսուցման համակարգում սովորող ուսանողներին 2-րդ կիսամյակի կրթաթոշակները հանձնելու և ընդհանրապես ԵՊՀ ԻՄ-ի հետ հետագա համագործակցության խնդիրները քննարկելու նպատակով:
Դասախոսությունն ուղեկցվեց ակտիվ և անկաշկանդ քննարկմամբ:
Ուսանողներն իրենց հետաքրքրող հարցերն ուղղեցին Ֆրանսիայից ժամանած հյուրերին՝ ստանալով սպառիչ պատասխաններ:
Հանդիպումից հետո հյուրերը նշեցին, որ հաճելիորեն զարմացած են ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողների գեղեցիկ ֆրանսերեն խոսքից:

MEMBERS OF “ARMENIAN-FRENCH FRIENDSHIP AND EXCHANGE” ORGANISATION DELIVERED LECTURES AT YSUIB
On May 22, 2019, YSU Ijevan Branch hosted a meeting with members of the Armenian-French Friendship and Exchange Organization, Jose Milinere, Philip Dromsen, and Laurent Dromsen, at the initiative of French Language and Literature Department.
The meeting aimed to deliver a lecture on the recent events in France (Notre Dame Cathedral Fire, yellow vest demonstrations in France, and so on).
Nvard Andreasyan, adviser of Tavush Region governor, lecturers of the Department of French Language and Literature, students of relevant specialties attended the event.
First and foremost,  Head of Department of French Language and Literature Aida Mardanyan introduced the guests who visited YSU Ijevan Branch to communicate with the students of “French Language and Literature” specialty, award second-term scholarships to students enrolled in paid education system and, in general, for discussing further cooperation issues.
The lecture was in an engaging and interactive atmosphere.
The students asked their questions to the guests from France and received exhaustive answers.
After the meeting, the guests mentioned that they were impressed and surprised by the French language speaking skills of YSUIB students.