2018թ. հոկտեմբերի 1-20-ը ԵՊՀ ԻՄ-ի մասնագիտական կողմնորոշման և պրակտիկայի կազմակերպման բաժինը հանդիպումներ է ունեցել Տավուշի մարզի (Իջևանի, Բերդի և Նոյեմբերյանի) թվով 31 հանրակրթական դպրոցների աշակերտների հետ:
Հանդիպումներին մասնակցում էին ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսումնամեթոդական վարչության պետ Ա.Դավթյանը, ՈՒՄՎ ՄԿՊԿ բաժնի վարիչ Լ.Բեգինյանը, ՈՒՄՎ ՈՒԳՊՎ բաժնի աշխատակիցներ Ս.Ալավերդյանը և Ա.Մանուչարյանը, Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի փոխդեկան Վ.Աղաբաբյանը, Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար Վ.Ավագյանը, Ընդհանուր մաթեմատիկայի և բնագիտության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար Գ.Սիմոնյանը, նույն ամբիոնի դասախոս Մ.Ամիրզյանը, շահակիցների հետ տարվող աշխատանքների համակարգող Է.Ղարայանը, դպրոցների տնօրենները և ուսուցիչները:
Հանդիպումների նպատակն էր մասնագիտական կողմնորոշման աշխատանքներ իրականացնել հանրակրթական դպրոցներում, ավարտական դասարանի աշակերտներին իրազեկել մասնաճյուղի՝ 2019թ. ընդունելության մասնագիտությունների և կրթական ծրագրերի վերաբերյալ:
Համալսարանականները հանդիպումների ընթացքում դպրոցականներին ընդհանուր գծերով ներկայացրել են ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի պատմությունը, գործունեության հիմնական ուղղություններն ու ֆակուլտետները, բուհում գործող մասնագիտությունները, ընդունելության պայմաններն ու արտոնությունները:
Քննարկվել են 2019թ. ընդունելության կրթական ծրագրերը, նոր առաջարկություններն ու հնարավորությունները (խոսքը վերաբերում է առկա ուսուցմամբ «Բնապահպանություն և բնօգտագործում», «Կիրառական արվեստ» և «Հոգեբանություն» կրթական ծրագրերին), քննական առարկաները, ընդունելության քննություններում կատարված փոփոխությունները: Հատուկ ուշադրություն է հրավիրվել «Ռուսաց լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրի վրա, որը կիրականացվի առաջին անգամ` հաշվի առնելով աշխատաշուկայի խնդիրները:
Մասնաճյուղի և տարածաշրջանի հանրակրթական դպրոցների միջև մշտական շփում իրականացնելու, դպրոց-համալսարան կապն ամրապնդելու նպատակով առաջարկվել է պարբերաբար իրականացնել ճանաչողական այցեր, թեմատիկ և ակնարկային դասախոսություններ ու քննարկումներ, ինչպես նաև օգտվել հեռավար ուսուցման հնարավորություններից: Բերքաբերի և Գանձաքարի միջնակարգ դպրոցներում ամբիոնների վարիչներ Վ.Ավագյանը և Գ.Սիմոնյանը հանդես են եկել թեմատիկ քննարկումներով:
Հանդիպումներն ընթացել են հարց ու պատասխանով: Աշակերտներին հետաքրքրում էին կրթական գործընթացին, ուսման վարձաչափերին, սահմանամերձ բնակավայրերի ուսումնառողների համար նախատեսված զեղչերին ու արտոնություններին, ընդունելության քննությունների՝ աստղանիշով առարկաներին վերաբերող տարբեր հարցեր:
Դպրոցների ներկայացուցիչներն իրենց գոհունակությունն են հայտնել համալսարանականներին և ակնկալել, որ համագործակցությունը կլինի շարունակական:

MEETINGS IN TAVUSH REGION SHCOOLS
On October 1-20 of 2018, the Department of Professional Orientation and Practice of the Ijevan Branch Yerevan State University Foundation (YSU) held meetings with 31 students of general schools of Tavush Region (Ijevan, Berd and Noyemberyan).
20181016_121019
Head of Education-Methodological Department A. Davtyan, Head of Professional Orientation and Practice Department L. Beginyan, Head of Education Program Planning Department S. Alaverdyan and A. Manucharyan, deputy-head of the Faculty of Humanities V. Akhababyan, acting head of Armenian Language and Literature Department V. Avagyan, Acting Head of the Department of General Mathematics and Natural Sciences G. Simonyan, Lecturer of the same Department M. Amirzyan, Coordinator of Graduates and External Stakeholders E.Garayan, school directors and teachers took part in the meeting.
20181016_121343
The purpose of the meetings was to carry out professional orientation work in secondary schools, raise awareness of students about the branch 2019 academic year admission professions and educational programs.
IMG_7665
During the meetings, the universitarians presented the history of YSU Ijevan branch, the main directions of its activity and faculties, the professions, the conditions and privileges of admission.
20181017_114128
University Admission education programs of 2019 academic year, new offers and opportunities (referring to full-time learning system: “Environment and Nature Management”, “Applied Art” and “Psychology”), exam materials and changes in admission exams.
Particular attention was paid to the Russian Language and Literature curriculum, which will be implemented for the first time taking into consideration the labor market issues.
IMG_8869-22-10-18-08-53
In order to maintain a constant contact between the branch and the region’s secondary schools, and to strengthen the school-university connection, it has been suggested to periodically organize visits, thematic lectures and discussions, and to take advantage of part-time learning opportunities. In the secondary schools of Berkaber and Gandzakar the department heads V.Avagyan and G. Simonyan made thematic discussions.
IMG_7655
The meetings were in an interactive and engaging atmosphere. The students were interested in various issues related to educational process, tuition fees, tuition fees discounts and privileges for bordering community students, admission subject exams.
IMG_7685
The representatives of the schools expressed their satisfaction and expected that the cooperation would be continuous.