2019թ. ապրիլի 21-23-ին Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանում կայացավ «Հոգեբանական հիմնախնդիրներ. բնութագրերը, դասակարգման և ախտորոշման սկզբունքները» խորագրով միջազգային եռօրյա գիտաժողովը, որին ներկա էին նաև ԵՊՀ ԻՄ-ի մանկավարժության և հոգեբանության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, հ.գ.թ., դոցենտ Լ.Սարգսյանը, հ.գ.թ., ասիստենտ Ա.Քամալյանը, դասախոս Է.Սիմոնյանը, տվյալ մասնագիտության մի խումբ ուսանողներ:
Գիտաժողովը մեկնարկեց կլոր սեղան-քննարկումներով, որի ընթացքում Միացյալ Թագավորությունից, ՌԴ-ից, Ուկրաինայից, Իսրայելից և այլ երկրներից ժամանած հոգեբաններն անդրադարձան հոգեբանության խնդրի էությանը, անձի խնդիրների՝ ախտաբանական, սոցիալ-տնտեսական և այլ տեսակների տարբերակմանը, հոգեբանական խնդիրների դասակարգման անհրաժեշտությանն ու հնարավորությանը, մոդելներին ու տեսակների տարորոշմանը:
Ելույթ ունեցողները հիմնականում պրակտիկ հոգեբաններ էին, հոգեթերապևտներ, ովքեր շահագրգիռ քննարկում ծավալեցին հոգեբանական խնդիրների ախտորոշման, ախտանիշների ու համախտանիշների բացահայտման ռազմավարության, հոգեբանական խնդրի լուծումների շուրջ:
Այս տեսանկյունից իրենց մոտեցումները ներկայացրին Մ.Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի պրոֆեսոր Դմիտրի Լեոնտևը, Կազանի Հոգեկան առողջության խնդրի ուսումնասիրությունների ինստիտուտի տնօրեն Վլադիմիր Մենդելևիչը, Բերգենի համալսարանի պրոֆեսոր Դ.Կուկը, Յարոսլավի Կ. Դ. Ուշինսկու անվան ՊՄՀ-ի ընդհանուր և սոցիալական հոգեբանության ամբիոնի վարիչ Վլ. Մազիլովը և ուրիշներ:
Նրանք կարևորեցին հոգեբանական հիմնախնդիրների քննարկմանն ու դասակարգման համակարգի ստեղծմանը նվիրված գիտաժողովի անցկացումը՝ այդ խնդիրների դասակարգման համակարգի ստեղծման հնարավոր լուծումներ գտնելու Մանկավարժական համալսարանի փորձը համարելով խիզախ քայլ:
Մասնակիցները միակարծիք էին, որ կյանքի բոլոր ոլորտներում կան հոգեբանական խնդիրներ, դրանք շատ յուրօրինակ են, անհատական. «Ինչպե՞ս փնտրել խնդիրը. ոչ մի գրքում այս մասին գրված չէ, ինչպե՞ս որոշել՝ ո՞րն է խնդիրը, խնդիր կա՞, թե՞ չկա. մենք սովորում ենք մեթոդները՝ չիմանալով վերոհիշյալ հարցերի պատասխանները…»:
Ամփոփելով խնդրի շուրջ արտահայտված եզրահանգումները՝ ՀՊՄՀ-ի հոգեբանության ամբիոնի վարիչ Սամվել Խուդոյանը վստահեցրեց, որ արտահայտված գաղափարների շուրջ կմեկտեղեն բոլոր ջանքերը՝ հոգեբանական խնդիրների դասակարգման, հնարավոր լուծումներ գտնելու համար:
Եռօրյա գիտաժողովի ընթացքում քննարկեցին վերարտադրողականության արդի հիմնախնդիրներին, դրանց հոգեբանական առանձնահատկություններին, դեռահասների ոչ ֆորրմալ վարքի դրսևորման սոցիալ-հոգեբանական առանձնահատկություններին վերաբերող և այլ թեմաներ:
Գիտաժողովի ընթացքում մեր ուսանողները ձեռք բերեցին նոր գիտելիքներ ու հմտություններ, որոնք հնարավորություն ունեն կիրառելու իրենց մասնագիտական գործունեության ընթացքում:

On April 21-23th, 2019, Armenian State Pedagogical University named after Khachatur Abovyan hosted International three-day Conference entitled “Psychological Issues: Characteristics, Principles of its Classification, and Diagnostics “, attended by Head of YSUIB Department of Pedagogy and Psychology, Associate Professor, PhD L. Sargsyan, Assistant, PhD A. Kamalyan , lecturer E. Simonyan, a group of students of that specialty.
The conference started with round-table discussions: the psychologists from the United Kingdom, Russia, Ukraine, Israel and other countries touched upon the essence of the problem of psychology, the problem of personality problems, pathological, socio-economic and other types, the necessity and possibility of classifying psychological problems, models and its types.
Speeches were mainly delivered by practical psychologists, psychotherapists who were interested in discussing the diagnosis of psychological problems, strategies for detecting symptoms and syndromes, and psychological problems.
Dmitry Leontiev, Professor of Moscow State University after M. Lomonosov, Prof. Vladimir D. Mendelevich, Director of Institute for Research of Problems of Mental Health, WHO-expert, Head of Department of Medical and General Psychology of Kazan State Medical University, Doctor of Medical Science, Professor of the University of Bergen D. Kuk, Head of Department of General and Social Psychology of “Yaroslavl State Pedagogical University named after K.D.Ushinsky” V. Mazilov and others addressed welcome words and introduces their opinions.
They highlighted the importance of the conference on the issues of psychological problems and the creation of a classification system, finding a possible solution to the problems of the classification of these problems, considering the experience of the Pedagogical University as a brave step.
The participants agreed that psychological problems exist in all spheres of life, they are very unique, individual. “How to look for a problem? No book says how to determine what is the problem, whether there is a problem or not: we just learn the methods not knowing the answers to these questions …”
As a conclusion on the issue, Samvel Khudoyan, Head of Department of Psychology of Armenian State Pedagogical University named after Kachatur Abovyan, assured that all the efforts would be put on the ideas expressed to classify the psychological problems and find possible solutions.
During three-day conference, participants discussed the current issues of reproduction, its psychological peculiarities, socio-psychological peculiarities of adolescents’ non-formal behavior and other topics.
During the conference, our students acquired new knowledge and skills that they could use during their professional activities.