«ՀԼԳ» մասնագիտության առկա ուսուցման II և III, հեռակա ուսուցման V կուրսերի ուսանողներն այցելեցին Երևանի և Լոռու մարզի պատմամշակութային վայրեր ու տուն-թանգարաններ
SAM_0825 2018թ. նոյեմբերի 9-ին ԵՊՀ ԻՄ-ի «Հայոց լեզու և գրականություն» մասնագիտության առկա ուսուցման II և III, իսկ նոյեմբերի 22-ին դարձյալ առկա ուսուցման III և հեռակա ուսուցման V կուրսերի ուսանողները 2018-19 ուստարվա ուսումնական պլանով նախատեսված արտադրական պրակտիկայի շրջանակներում այցելեցին Երևանի և Լոռու մարզի պատմամշակութային վայրեր ու մի քանի տուն-թանգարաններ: Պրակտիկայի ղեկավարն էր բ.գ.թ., դոցենտ Վ.Աղաբաբյանը:
Արտադրական պրակտիկայի հիմնական նպատակն է գործնական աշխատանքների հիման վրա ուսանողների տեսական գիտելիքների ամրապնդումը, իրենց մասնագիտության բնագավառում գործնական հմտությունների ու կարողությունների, ինքնուրույն մասնագիտական փորձի ձեռքբերումը:
Նոյեմբերի 9-ին «ՀԼԳ» մասնագիտության առկա ուսուցման II և III կուրսերի ուսանողներն այցելեցին Երևանում Խաչատուր Աբովյանի տուն-թանգարան: Ուսանողները ծանոթացան թանգարանի կառուցվածքին, Քանաքեռի պատմությանը,  Խ.Աբովյանի կյանքին, գրական և մանկավարժական գործունեությանը, ձեռագրերին:
Այնուհետև այցելեցին Մեսրոպ Մաշտոցի անվան ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ՝ Մատենադարան: Նրանք շրջեցին հիմնական ցուցադրության սրահներում, ծանոթացան հին ձեռագրերի պատմությանը, մանրանկարչությանը, նրանցում օգտագործված գույների ստացման եղանակներին:
Վերջում այցելեցին Հովհաննես Թումանյանի տուն-թանգարան: Նախ ծանոթացան գրողի կյանքին և գործունեությանը վերաբերող նյութերին, անձնական իրերին, շրջեցին երկրորդ հարկում, որտեղ գրեթե նույնությամբ վերարտադրված է մեծ գրողի թիֆլիսյան բնակարանը: Վերջում դիտեցին «Անբան Հուռին» կարճամետրաժ մուլտֆիլմը:
Նոյեմբերի 22-ին ուսանողներն այցելեցին Լոռու մարզ: Վանաձորում նրանք այցելեցին Ստեփան Զորյանի տուն-թանգարան, որը եղել է գրողի ամառանոցը, և որտեղ գրողն ապրել է 4 տարի: Ուսանողները նախ ծանոթացան գրողի ծննդավայրի՝ հին Ղարաքիլիսայի պատմությանը, ապա Զորյանի կյանքին և ստեղծագործական ժառանգությանը: Վերջում դիտեցին Ստ. Զորյանի «Ջրհորի մոտ» պատմվածքի հիման վրա ստեղծված համանուն ֆիլմը:
Այնուհետև ուղևորվեցին «Հանճարեղ լոռեցու» հայրենի գյուղ՝ Դսեղ, այցելեցին Հովհաննես Թումանյանի տուն-թանգարան, որը եղել է գրողի հայրական տունը, և որի բակում թաղված է գրողի սիրտը:
Ուսանողները նախ շրջեցին հացատանը, մեծ օթախում, ծանոթացան այն միջավայրին, որտեղ անցել է գրողի մանկությունը: Եղան ցուցասրահներում, ուսումնասիրեցին ներկայացվող նմուշները, գրողի և նրա հարազատների անձնական իրերը: Ուսանողներն ամրապնդեցին իրենց գիտելիքները՝ վերհիշելով գրողի կյանքը, գրական և հասարակական գործունեությունը:
Վերջում խումբն այցելեց Հաղպատի վանական համալիր, ծանոթացավ նրա պատմությանն ու ծավալած կրթամանկավարժական գործունեությանը, այցելեց Հովհաննես Սարկավագի գերեզմանին:

On November 9, 2018, YSUIB II and III course students of “Armenian Language and Literature”, and on November 22, III course students of Full-time learning and V course students of Part-time learning visited Yerevan and Lori region, historical and cultural sites of the region and several home-museums within the framework of 2018-2019 academic year curriculums. The head of the internship was Candidate of Philological Sciences, Associate Professor V. Aghababyan.
The main purpose of the industrial internship is to strengthen students’ theoretical knowledge on the basis of practical work, the acquisition of practical skills and abilities in their profession, and their own professional experience.
On November 9, students of II and III course of “Armenian Language and Literature” visited the museum of Khachatur Abovyan in Yerevan. The students got acquainted with the structure of the museum, history of Kanaker, Kh. Abovyan’s life, literary and pedagogical activities, and manuscripts.
Then they visited Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts, Matenadaran. They walked around the main exhibition rooms, got acquainted with the history of ancient manuscripts, miniatures, and the ways in which they used the colors.
At the end, they visited Hovhannes Tumanyan’s house-museum. They first got acquainted with the life and activities of the writer, his personal belongings, walked on the second floor of the museum where you could find six rooms that represent with perfect detail the reproduction of Hovhannes Toumanian’s last apartment in Tiflis.
At the end, they watched the short animated cartoon “Lazy Huri”.
On November 22, the students visited Lori region. In Vanadzor, they visited Stepan Zoryan’s house-museum, which was the writer’s summer residence and where the writer lived for four years. The students first got acquainted with the history of the writer’s birthplace, the story of old Karakilisa, Zoryan’s life and creative heritage. At the end, they watched the film based on the story of Stepan Zoryan “Near the Well”.
Then they traveled to the great writer’s birthplace Dsegh, and visited Hovhannes Tumanyan’s house-museum, which was the writer’s paternal house and memorial in the yard where Tumanyan’s heart was buried.
The students first walked around the guest house, the big exhibition hall, got acquainted with the environment where the writer’s childhood passed. At the exhibition halls, they examined the presented samples, the personal belongings of the writer and his relatives. Students reinforced their knowledge by recalling the writer’s life, literary and social activities.
At the end, the university group visited Haghpat Monastery, got acquainted with its history and educational activities, visited Hovhannes Sarkavag’s grave.