2019թ. մարտի 22-ին Ֆրանկոֆոնիային նվիրված միջոցառումների շարքը ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում մեկնարկեց «Ամենախելացի ֆրանկոֆոնը» թեմայով ինտելեկտուալ խաղով, որը կազմակերպել էր Ֆրանսերեն լեզվի և գրականության ամբիոնը՝ ի դեմս ամբիոնի դասախոսներ Միրա Կարապետյանի և Անահիտ Հովհաննիսյանի:
Ինտելեկտուալ խաղին ներկա էին ԵՊՀ ԻՄ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Վ. Ցուցուլյանը, Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար Կ.Պողոսյանը, փոխդեկան Վ.Աղաբաբյանը, դասախոսներ և ուսանողներ:
Խաղին մասնակցում էին II, III և IV կուրսերի ուսանողներ, ովքեր ֆրանսերենը սովորում են և՛ որպես առաջին, և՛ որպես երկրորդ օտար լեզու:
Մասնակիցները, ըստ Ֆրանսիայի դրոշի գույների, բաժանվեցին երեք՝ Սպիտակ, Կարմիր և Կապույտ թիմերի, և սկսվեց խաղը:
Հարցաշարը պարունակում էր բազմաբնույթ հարցեր Ֆրանսիայի, ֆրանսիական քաղաքակրթության, արվեստի, սպորտի, ֆրանկոֆոնիայի մասին:
Խաղն անցավ մեծ ոգևորությամբ, և ուսանողները ցուցադրեցին իրենց խորը գիտելիքները ֆրանսերենի և ֆրանսիական քաղաքակրթության մասին:
Հաղթեց Սպիտակ թիմը:
Ինտելեկտուալ խաղի ընթացքում հնչեցին նաև ֆրանսիական երաժշտական կատարումներ:
Խաղի վերջում ելույթ ունեցան Ա. Վ. Ցուցուլյանը, Կ.Պողոսյանը և Վ.Աղաբաբյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով ուսանողներին նման պատրաստվածության համար:
Պարոն Ցուցուլյանը ողջունեց ուսանողներին և քաջալերեց նմանատիպ միջոցառումների կազմակերպումը, որոնք խթանում են հետաքրքրասիրությունը Ֆրանսիայի և ֆրանսերեն լեզվի նկատմամբ: Նա հույս հայտնեց, որ նմանատիպ միջոցառումները կլինեն շարունակական և խրախուսական պատվոգրեր ու մրցանակներ հանձնեց հաղթող թիմին ու ակտիվ մասնակիցներին:

On March 22, 2019, YSU Ijevan Branch hosted an event entitled “The Brainiest Francophone” dedicated to Francophonie days in Armenia, organized by the Department of French Language and Literature, on the initiative of lecturers Mira Karapetyan and Anahit Hovhannisyan.
The intellectual game was attended by Acting Director of YSUIB V. A. Tsutsulyan, Acting Dean of the Faculty of Humanities K. Poghosyan, vice-dean V.Aghababyan, lecturers and students.
The second, third and fourth- year students, learning French as the first and second foreign language, took part in the intellectual game.
The participants, according to the colors of the French flag, were divided into three, White, Red and Blue teams and the game started.
The questionnaire included a variety of questions about France, French civilization, art, sports, Francophonie.
The game was held in an engaging and enthusiastic atmosphere and the students demonstrated their profound knowledge of French and French civilization.
The White Team became the winner.
At the end of the game, A. V.Tsutsulyan, K. Poghosyan and V. Aghababyan conveyed their gratitude to the students.
Mr. Tsutsulyan welcomed the students and encouraged the organization of such events that stimulate curiosity towards France and the French. He expressed hope that such events would be continuous and handed diplomas and awards to the winning team and active participants.