Համալսարանականները՝ «Հոգատարություն հանուն հավասարության» ծրագրի ակտիվ մասնակիցներ
2018թ. սեպտեմբերի 26-ին «Հոգատարություն հանուն հավասարության» (ՀՀՀ) ծրագրի շրջանակներում «Վորլդ Վիժն Հայաստան» (World Vision Armenia) կազմակերպությունն իրականացրեց մարզային միջոցառում:
FullSizeRender-27-09-18-12-51 (1)
Ներկա էին ՀՀ Տավուշի մարզպետարանի ընտանիքի, կանանց և երեխաների իրավունքերի պաշտպանության բաժնի աշխատակիցները, «Վորլդ Վիժն Հայաստան» Երևանի գրասենյակի «Հոգատարություն հանուն հավասարության» ծրագրի կոորդինատորները, ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ներկայացուցիչներ՝  ԵՊՀ ԻՄ-ի շրջանավարտների և արտաքին շահակիցների հետ տարվող աշխատանքների համակարգողը, Ուսանողական խորհրդի նախագահը, ուսանողներ, այլ հյուրեր:
FullSizeRender-27-09-18-12-51-1
Միջոցառման ընթացքում քաղաքացիներին ներկայացվեցին գենդերային հավասարության հիմնախնդիրները և հավասարության հասնելու հնարավորությունները, ինչպես նաև իրականացվեց ֆոտոմրցույթ:
«Հոգատարություն հանուն հավասարության» (ՀՀՀ)  ծրագրի հիմնական նպատակն է հայաստանյան համայնքերում ու ընտանիքներում նպաստել նախածննդյան շրջանում երեխայի սեռի ընտրության կանխարգելմանը: Նախատեսված է ծրագիրը մարզում իրականացնել 2016-ից մինչև 2019 թվականը:
IMG_8233-27-09-18-12-51
Միջոցառմանն ակտիվորեն մասնակցեցին նաև մեր ուսանողները:
ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողական գիտական ընկերության նախագահ Հրանտ Ղարագյոզյանն իրականացրել էր օնլայն հարցում, որի արդյունքները ամփոփ ներկայացրեց «Հոգատարություն հանուն հավասարության» ծրագրի շրջանակներում: Հ.Ղարագյոզյանը մասնավորապես նշեց, որ հարցմանը մասնակցել են 40 անձինք (ուսանողներ և այլ երիտասարդներ) Տավուշից, որից շուրջ 80%-ը Իջևանից և հարակից բնակավայրերից էին:
FullSizeRender-27-09-18-12-51-2
Հարցման արդյունքում պարզվել է, որ հարցվածների 51.3%-ն իր շրջապատում հաճախ կամ գրեթե միշտ հանդիպում է գենդերային խտրականության դեպքերի, 39.5%-ը՝ հազվադեպ, 12.8%-ը չի հանդիպել նման դեպքերի։ ՈՒԳԸ նախագահը հավելեց, որ Տավուշում կա թյուրըմբռնման մթնոլորտ «գենդեր» հասկացության և գենդերային հիմնախնդրի վերաբերյալ։
Միջոցառմանը գեղեցիկ կատարմամբ հանդես եկան ԵՊՀ ԻՄ-ի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի ուսանողուհիներ, երկվորյակ քույրեր Դիանա և Լիանա Յարալյանները:
FullSizeRender-27-09-18-12-51-3
«Հոգատարություն հանուն հավասարության» ծրագրի շրջանակներում «Կիրառական արվեստ» մասնագիտության 4-րդ կուրսի ուսանող Գուրգեն Դալյանը նույնպես համագործակցել է. մարզադպրոցի պատին նկարել է հրեշտակի թևեր:
Բնական գիտությունների ֆակուլտետի «ԻԿՄ» մասնագիտության 3-րդ կուրսի ուսանողուհի Սյուզաննա Միրզոյանը, մասնակցելով ֆոտոմրցույթին, զբաղեցրել է   5-րդ տեղը և կազմակերպության կողմից պարգևատրվել պատվոգրով ու նվերով:

Within the framework of the “Caring for Equality” program World Vision Armenia (WWF) implemented a regional event on September 26, in 2018.
The representatives of RA Tavush Administrative Region from Department of Family, Women and Children’s Rights Protection, the Coordinators of “Caring for Equality” program of World Vision Armenia Office in Yerevan, the representatives of YSU IB, YSU IB Graduate School and External Partnership Coordinator, Student Council Chairman, students and other guests.
During the event, one of the main objectives set by WWF was to introduce the participants the issues of gender equality and opportunities for equality, following a photo contest.
The main objective of the “Caring for Equity” program is to promote the prevention of child gender selection in the pre-natal period, in the Armenian communities and families.
The project is planned to be implemented from 2016 to 2019.
Our students also actively took part in the event.
Hrant Gharagyozyan, Chairman of YSU IB Student Scientific Society, who has conducted an online survey evaluating measurements of gender equality, summed up the results in the framework of the “Caring for Equity” program.
Gharagyozyan particularly mentioned that 40 people (students and other young people) took part in the survey from Tavush, 80% of which were from Ijevan and neighboring regions.
The results showed that 51.3% of the respondents often or almost always meet gender discrimination, 39.5% rarely, and 12.8% did not meet such cases.
The Chairman of YSU IB Student Scientific Society added that there is a misunderstanding on the concept of “gender” and the gender issue in Tavush.
Students of the Faculty of Humanities of the YSU IB, twin sisters Diana and Liana Yaralyan made a great performance.
Within the framework of the “Caring for Equity” program, Gurgen Dalian, a fourth-year student of Applied Arts of YSU IB, also made his contribution, he painted an angel’s wing on the wall of a sports school.
Susanne Mirzoyan, 3rd year student of the Faculty of Natural Sciences, took the 5th place in a photo contest and was awarded with a certificate and a gift by the organization.